Ром проти Фіделя
Найбільша у світі компанія-виробник рому — «Бакарді» — більше сорока років намагалася скинути Фіделя Кастро з поста президента Куби, стверджує колумбійський журналіст Ернандо Кальво Оспіна у своїй новій книзі. «Бакарді» щороку продає більше 240 мільйонів пляшок своєї продукції до 170 країн світу. Значну частку своїх прибутків, як випливає з книги, компанія використала для фінансування спроб зміни режиму на Острові Свободи. Саме на Кубі й виникла компанія «Бакарді» ще у 1862 році, коли іспанський торговець вином дон Факундо Бакарді Массо купив маленький сарай з жерстяним дахом, перетворений ним надалі на фабрику. Справи у компанії йшли більш ніж непогано, але 1960 року уряд Фіделя Кастро у рамках політики, що проводилася тоді, націоналізував власність «Бакарді» на Кубі. Тогочасний голова компанії Хосе Пепін Бош, який спочатку підтримав кубинську революцію, планував, щоб помститися, висадити у повітря нафтові сховища острова. Однак, пише газета «Гардіан», план став відомий «Нью-Йорк Таймс», і від нього довелося відмовитися.
Бош, стверджується у книзі, не припиняв спроб усунути Кастро з кубинської політичної сцени і навіть убити його. У 1964 році він сплатив $100000 з $150000, які зажадали від ЦРУ мафіозі, які визвалися усунути Фіделя Кастро, його брата Рауля і Че Гевару. У 1981 році головні акціонери «Бакарді» зіграли важливу роль у створенні Кубинського Американського Національного фонду, що став однією з ключових організацій, які намагаються змістити Кастро. Фонд також був причетний до секретної війни проти сандиністів у Нікарагуа, що проводилася адміністрацією президента США Рейгана. Нещодавно фонд вимагав залишити у Штатах кубинського хлопчика Еліана Гонсалеса, який вижив під час краху човна з нелегальними іммігрантами, попри волю його батька, що хотів повернути Еліана на Кубу.
У 1996 році, пише колумбійський журналіст, ключові фігури «Бакарді» стояли за прийняттям закону, що вводить санкції проти іноземних інвесторів, які мають справу з націоналізованими кубинськими компаніями. Оспіна стверджує, що свого часу «Бакарді» допомогла зібрати гроші на передвиборну кампанію сенатору Джессі Хелмсу, одному з авторів закону. Пов’язаний з «Бакарді» і затятий опонент режиму Кастро Отто Рейх, цього року призначений президентом Бушем на посаду помічника держсекретаря у справах Західної півкулі.
Як відомо, Білий дім цього року залучив Гавану до «вісі зла», звинувативши уряд Кастро у підтримці тероризму. Однак у кінці липня Палата представників Конгресу США більшістю голосів постановила скасувати заборону на туристичні поїздки американських громадян на Кубу, пом’якшити обмеження на торгівлю з Гаваною продовольчими товарами і медикаментами, а також збільшити квоту на грошові перекази, які американці кубинського походження можуть надсилати своїм родичам.
Як повідомляє «Гардіан», представник «Бакарді» заявив, що коментувати книгу Ернандо Кальво Оспіни ніхто у компанії не збирається.