«Росія не виконує Мінських угод»
Приїзд посланців Меркель та Олланда свідчить, що триває велика боротьба навколо впровадження особливого статусу для Донбасу18 січня пізно увечері Президент Петро Порошенко прийняв посланців німецького канцлера і французького президента Крістофера Хойсгена і Жака Одібера. Ця зустріч відбулась у розвиток домовленостей, досягнутих під час останньої телефонної розмови між лідерами України, Німеччини і Франції. Як відзначається у повідомленні на веб-сайті глави держави, «сторони висловили занепокоєння численними порушеннями режиму припинення вогню з боку бойовиків та перешкоджанням роботі ОБСЄ».
Слід зазначити, що минулого тижня за досить таємничих умов український президент прийняв нового Представника Росії у Тристоронній контактній групі Бориса Гризлова, який запропонував запровадити режим тиші в зоні конфлікту, хоча із самого початку Україна на цьому постійно наполягає. Але припинення вогню так і не сталося, більше того, на переговорах у Мінську минулого тижня, а потім і в інтерв’ю російським ЗМІ Гризлов повторив російську мантру про громадянський конфлікт в Україні. Хоча всьому світі зрозуміло, що це суто російська агресія.
А тепер, звісно, цікаво з чим приїхали до нас посланці від Меркель і Олланда, за участі яких українській стороні фактично було нав’язано написаний у Москві комплекс заходів з реалізації вересневих 2014 року домовленостей, відомих як Мінськ-2. Про це «День» вирішив розпитати народного депутата, заступника голови Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграцію Марії ІОНОВУ, яку у складі групи депутатів від БПП зустрічалась з Крістофером Хойсгеном і Жаком Одібером.
— Для нас головною темою було не обговорення Мінських угод, а невиконання їх однією зі сторін. Ми більше говорили про те, що саме Російська Федерація не виконує Мінських угод. У першу чергу ми пояснили гостям ситуацію на Донбасі. Ми дали їм повну інформацію, зокрема, розповіли, що після заяв представників контактної групи РФ обстріли навіть посилилися. Тому ми вважаємо, що перш за все, має бути вирішена безпекова ситуація, наступна гуманітарна і ключовим для нас є — виведення російських військ.
Ми розказали, що занепокоєнні ситуацією щодо представників Спостережної місії ОБСЄ. Вони мають дійти до кордонів між Україною та Росією, російські війська мають вийти, забираючи свої «Буратіно», «Гради» та інші засоби ведення війни. Для нас важливим є виконання місією ОБСЄ своєї функції, бо ми зацікавленні, щоб світ та учасники Мінських угод отримували надійну інформацію.
Наша сторона наголосила, що для нас важливим є звільнення не тільки заручників, які утримуються на окупованих територіях, а й політв’язнів, які перебувають у Росії. Для нас незрозуміло, коли вся російська пропаганда говорить про те, що у нас громадянська війна, а наших українців чомусь вивозять у Росію.
Звичайно, ми дуже занепокоєні гуманітарною ситуацією на окупованій території, а це недопущення гуманітарних місій, «Лікарів без кордонів». Ми їм також розказали і про переселених осіб...
— Якою є позиція представників Німеччини та Франції, вони й надалі наполягають на децентралізації?
— Вони розуміють, що Російська Федерація не виконує своїх зобов’язань. Вони, справді, говорили про зміни до Конституції в частині децентралізації.
Що ж до особливого статусу, зокрема особливостей самоврядування на певних територіях, то це передостанній пункт Мінських домовленостей. І цей законодавчий акт не вирішить військового конфлікту. Але, певна річ, він не набуде чинності, доки така безпекова ситуація є реальністю. Тому питання до сторони, яка не виконує домовленостей, а це РФ.
Ми довели європейським представникам, що Україна — відповідальна сторона і діє в межах міжнародних угод та міжнародних правил. Ми нагадали, що раніше, 2014 року, вже проголосували за Закон про особливий статус. Таким чином, Україна першою виконує свої зобов’язання. Ми розуміємо, що Мінські угоди є ключовими, тому для нас дуже важливі часові межі їх виконання. Пролонгація Мінських угод вигідна лише Російській Федерації. Нам вигідним є їх виконання, і жодного Мінська-3 чи 4. Мінськ-2 має бути виконаним. Ми — за чіткі часові терміни виконання Міських угод.
Ми не можемо говорити про інші пункти, доки не будуть належні гарантії щодо безпекової ситуації. Тому ми на цьому акцентували увагу під час розмови з представниками канцлера Німеччини і президента Франції. Навіть після введення в контактну групу Гризлова, який сказав, що заручників буде звільнено і буде припинено вогонь, ми знову бачимо невиконання Мінських домовленостей.
— Як Захід, зокрема Німеччина і Франція, можуть вплинути на Росію, щоб вона виконувала Мінські угоди?
— Це санкції і ще раз санкції. Ми вважаємо, що Захід має у своєму розпорядженні інструменти і механізми посилення тиску на Російську Федерацію. Ми — за дипломатичний шлях.
Ми вважаємо, що всі усвідомили гібридність цієї війни і те, як лідери однієї країни дозволяють собі говорити неправду іншим світовим лідерам. Тому я думаю, що західні лідери мають у своєму розпорядженні механізми для того, щоб дати зрозуміти країні-агресору, що вона все-таки повинна дотримуватися міжнародного права, за порушення якого будуть наслідки.
Коли ж говорити про можливе голосування за закон про децентралізацію в другому читанні, то ми ще не отримали порядку денного, ще не відбулися консультації. Але ми знаємо свої зобов’язання, і, гадаю, найближчим часом будемо знати порядок денний. Це має бути позиція не тільки фракцій, а й кожного депутата. Для нас принципово обстоювати інтереси нашої країни.