«Росія порушила правила і знищила довіру»
Павло Клімкін в Брюсселі після засідання Комісії Україна-НАТО - «Ми відчуваємо з боку НАТО реальну солідарність і допомогу»![](/sites/default/files/main/articles/25062014/klimkin1.jpg)
Ранок. Штаб-квартира НАТО. Міністри закордонних справ країн-членів Північноатлантичного альянсу крокують повз журналістів біля основного входу і швидко зникають в коридорах будівлі. Але не всі. Хтось зупиняється поспілкуватися з ЗМІ. В цей день, 25 червня голови МЗС 28-ми членів НАТО проводять свою зустріч, в рамках якої також пройшло засідання Комісія Україна-НАТО. Напередодні ввечері міністри вже зустрічалися на робочій вечері в закритому режимі.
Ситуація в Україні - головна на порядку денному. З цієї теми розпочинали фактично всі, як генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен, так і очільники МЗС. Генсек підкреслив, що "російська агресія призвела до перегляду стосунків з Москвою". "Росія не виконує міжнародні договори і використовує новий тип війни", - підкреслив Расмуссен. Виходячи з цього, генсек заявив: "НАТО допоможе Україні. Це стосуватиметься цільових фондів".
Міністри підкреслювали позитивність Мирного плану Порошенко і відсутність відповідних кроків на зустріч з боку Росії. «РФ нічого не робить, - говорить міністр закордонних справ Великої Британії Вільям Хейг. - Продовжується потік через кордон до України бойовиків, зброї. У вівторок знову був збитий гелікоптер... Росія не мусить недооцінювати наші можливості».
25 ЧЕРВНЯ 2014. БРЮССЕЛЬ. МІНІСТР ЗАКОРДОННИХ СПРАВ ВЕЛИКОБРИТАНІЇ ВІЛЬЯМ ХЕЙГ І ГЕНСЕК НАТО АНДЕРС ФОГ РАСМУССЕН РОЗГОРТАЮТЬ ЛОГОТИП САМІТУ, ЯКИЙ ВІДБУДЕТЬСЯ 4-5 ВЕРЕСНЯ У КАРДИФФІ, ВЕЛЬС. ФОТО РЕЙТЕР
Дуже важливу думку підкреслив міністр закордонних справ Нідерландів Франс Тіммерманс. «Ми не бачимо шляхи по деескалації з боку Росії, - каже міністр. - Але причиною того, що в Україні склалася складна ситуація є також відсутність системних реформ протягом останніх 20 років. Країна розвивалася не як правова держава. Навіть сьогодні українці не мають надію на політиків, тому що у них є поганий досвід, чиновники крали людські гроші собі в кишеню. Нинішнім політикам потрібно зробити дуже багато, щоб їм знову повірили».
Про внутрішні причини Євромайдану, анексії Криму, розв'язання війни на сході України ми писали неодноразово. Система, породжена Леонідом Кучмою і доведена до апогею Віктором Януковичем, вивела на поверхню ті проблеми, які ми маємо сьогодні. Росія лише їх вдало підживлювала, спонсорувала і в певний момент "вдало" напряму використала ситуацію. Тим не менш, сьогодні ми опинилися в дуже складній ситуації. Чи розуміють в НАТО глибину російської загрози? Що конкретно Альянс може запропонувати Україні?
В 2008 році Україна та Грузія прагнули отримати ПДЧ, але через позицію Німеччини та Франції при зусиллях Росії така можливість була заблокована. А далі росіяни почали свою операцію. Була окупована частина грузинських територій - Абхазія і Південна Осетія. Були також окремі "змагання" на геополітичному просторі із Заходом. А сьогодні - це удар по Україні, який є випробування не тільки для нас, а і для Європи.
«Росія порушила правила і знищила довіру, - розповідає вже на прес-конференції Андреас Фог Расмуссен. - Саме незаконні дії Росії в Україні створили загрози світовому порядку. Наша співпраця з Росією буде неможливою доти, доки ця країна не буде виконувати свої міжнародні зобов'язання. Вона має з повагою ставитися до вибору інших країн».
«Росія має зробити чотири кроки: прийняти ефективні заходи щодо стабілізації ситуації в Україні; запровадити реальні кроки щодо впровадження Плану Порошенко; припинити підтримувати сепаратистів в Україні; припинити постачання зброї та бойовиків», - зазначив генсек НАТО.
Саме так сьогодні розуміє загрозу з боку Росії Альянс. Якою ж буде підтримка України? Прямих відповідей представники НАТО уникали. В цілому ж, мова йде про матеріальну, технічну, фінансову, освітню допомогу. Вони зазначали, що іншої допомоги бути не може, бо Україна не член Альянсу. Але, як ми вже підкреслили, так сталося не тільки через нашу ненапололегливість і зміну зовнішнього курсу, а і через саме НАТО (нерішучість і залежність окремих країн від Росії).
Перебуваючи в Брюсселі, можна було переконатися, що НАТО прагне допомогти, але вирішувати проблему мають самі українці. Захід просто неготовий симетрично реагувати на запропоновані Росією методи в геополітиці. Кремль діє не за правилами. І поки виграє.
Нового міністра закордонних справ України тут чекали. Була велика увага. Расмуссен особисто знайомив Павла Клімкіна з міністрами, зокрема, держсекретарем США Джоном Керрі. Новий міністр склав враження стриманого і чіткого дипломата. На прес-конференції він підтвердив багато з того, що було вже сказано: ми робимо все, щоб стабілізувати ситуацію на Донбасі мирним шляхом і закликаємо до цього Росію; Крим був, є і буде українським; планується децентралізація влади...
«Сьогодні ми відчуваємо з боку НАТО реальну солідарність, таким чином як ми її відчуваємо з боку Євросоюзу, - прокоментував журналістам Клімкін. - Ми бачимо реальну допомогу. Наприклад, було ухвалено рішення про створення трьох трастових фондів. Це реальна допомога для нашого оборонного сектору. А рішення щодо політичного контексту можуть бути прийняті тоді, коли в Україні буде відповідний політичний і суспільний консенсус».