Росія – США: диспут навколо ПРО
Російський міністр оборони Ігор Сергєєв заявив учора, що у разі одностороннього виходу США з договору iз протиракетної оборони (ПРО) Росія вживе заходів для збереження стратегічного балансу. «Односторонній вихід iз договору ПРО — це заходи захисту тільки однієї держави за рахунок зниження рівня безпеки інших», — вважає Сергєєв, і у відповідь Москва може повернутися до заморожених радянських військово-космічних програм, повідомила телекомпанія НТВ. Сергєєв мав на увазі готовність Росії поновити три програми асиметричної протидії протиракетним системам США, розроблені ще у відповідь на «зоряні війни» епохи Рейгана.
Саме дебати по ПРО були в центрі уваги міжнародної конференції з питань безпеки у Мюнхені, на якій міністр оборони США Дональд Рамсфельд назвав Договір ПРО пережитком холодної війни і намагався переконати учасників, що нова американська ініціатива може лише привести світ до більшої безпеки. Москва, незважаючи на запевнення Вашингтона в тому, що спеціальні консультації з нею будуть обов’язково проведені, зберігає до неї надто негативне ставлення. Пекін, якому також обіцяні ретельні консультації, реагує приблизно так само. Західноєвропейські союзники США дивляться на перспективу скептично і з неспокоєм.
Держсекретар США Колін Пауелл в прямому телеефiрі заявив, що вихід США з договору ПРО неминучий. Тим більше, що його розробники гадки не мали про виклики, що з’явилися сьогодні. Але в будь-якому випадку це не станеться завтра.
З іншого боку, ані Європу, ані світ напевно не може радувати готовність Росії та США йти «до останнього», не погоджуючись на компроміс. Очевидно, ставки у грі вище, ніж просто захист від можливої ядерної або іншої ракетної агресії. Москва дає зрозуміти, що до цієї гри вона вже готова.