Росія втратила всяке почуття міри
Сьогодні ніхто з тих, хто виступає на світовій арені, не може зрівнятися з Володимиром Володимировичем Путіним. На будь-якому міжнародному форумі президент Росії майстерно відсовує на задній план усіх інших, сіючи розбрат у лавах західних країн, кожен раз піднімаючи ставки в протистоянні з США і роблячи його все жорсткішим.
Останній обурливий приклад подібної «майстерності» ми мали нагоду споглядати на початку цього тижня, за лічені дні до самміту «Групи восьми». Путін заявив, що в разі появи на європейській землі коли-небудь американської системи протиракетної оборони — навіть ще до ладу не розробленої, — російський ядерний арсенал буде перенацілений на Європу. І ця людина (от уже справді, нахабство — друге щастя) називає себе єдиним у світі «демократом чистої води»! Він жаліється, що «після смерті Махатми Ганді навіть поговорити нема з ким»!
Обережно, містере Путін. Нехай сьогодні ваша тактична майстерність допомагає вам раз за разом перегравати Захід, але після вас і Європа, і США ще довго пам’ятатимуть ці хитрощі, і результат тут може бути тільки один: вони ні на копійку не довірятимуть Росії.
Яскравий тому приклад — скандал, що зчинився довкола системи протиракетної оборони, яка, як твердять скептики, взагалі ніколи не працюватиме. Навіть ті, хто щиро вірить у магію ПРО — навіть вони визнають, що подіяти вона може тільки на державу, у якої один, від сили дві- три ядерних боєприпаси.
Після 90-х років минулого сторіччя, коли, як вважає Росія, її всі принижували, ще й до того ж напередодні виборчої кампанії, Росія, звісно, не має наміру миритися з тим, що в Польщі та Чехії з’явиться, на її думку, плацдарм США. Підручні Путіна відкинули всі пропозиції американців щодо співпраці в питанні протиракетної оборони. Замість цього, Росія погрожує вийти з двох основних угод із контролю над озброєннями; від неї у бік Заходу раз у раз лунають нові войовничі заяви.
Подібні дії не просто неправильні, вони не просто вийдуть за всякі рамки пристойність — вони абсолютно контрпродуктивні. Хоча соціал-демократи в Німеччині і критикували позицію США в цьому скандалі, але судячи з останніх даних, німецький електорат, дивлячись таку хуліганську поведінку Путіна, почав повертатися до нього спиною. І хоча громадська думка в Польщі та Чехії налаштована все-таки проти розгортання протиракетних баз — що здебільшого саме й викликано страхом перед росіянами, — згодом антиросійські настрої в цих двох країнах не слабшатимуть, а, швидше, навпаки.
Звичайно, США можуть ще багато чого зробити для розв’язання кризи — наприклад, почати обговорення питання про необхідність жорсткого обмеження кількості протиракет, що розміщуються на польській базі. Однак реальна відповідальність за те, що відбувається, лежить тільки на Путіні. Усе, що він зробив досі, свідчить, що він вважає протиракетну оборону грою «з нульовим результатом», з якої переможцем може вийти тільки одна сторона. Справжні державники так не чинять. Прийшов час, коли Путін мусить подолати російське несприйняття Заходу і показати, що Росія — партнер, а не давній заклятий ворог.
Випуск газети №:
№89, (2007)Рубрика
День Планети