«Російська ідеологія має фашистське коріння»
Німецькі ЗМІ – про українську кризу, економічну залежність ЄС та необхідність стратегії ЄС
Тема Української кризи й далі тримає в напрузі Європу. І вимагає конкретних кроків. Вчора в інтерв’ю Frankfurter Allgemeine Zeitung міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмайєр заявив, що внаслідок української кризи Європейський Союз перегляне свою політику щодо сусідніх країн Східної Європи. «Наша пропозиція тісної співпраці з країнами-членами нашої програми «Східного партнерства», як і раніше, актуальна. Наша політика повинна відповідним чином реагувати на політичні реалії. Ми не будемо змушувати наших східних сусідів приймати рішення за принципом «або-або», - зазначив Штайнмайєр. Попри цю заяву та санкції щодо Росії, в німецьких медіа широко обговорюється невизначеність політики ЄС.
«ЄВРОПО, ЗАЛИШАЙСЯ СИЛЬНОЮ!»
«Путін використовував експорт енергоносіїв, аби поступово повернути втрачені території після падіння Радянського Союзу, - зазначає Sueddeutsche Zeitung колишній міністр закордонних справ Німеччини Йошка Фішер. У центрі цієї стратегії була і є зараз Україна, тому що без неї своєї мети йому не досягти. Так що йдеться не просто про Крим. Наступна ціль Путіна - Східна України, і з цим пов’язана дестабілізація всієї України», - вважає німецький політик. «На наших очах відбувається повалення пострадянського державного устрою в Східній Європі, на Кавказі та в Центральній Азії. Політика великих держав, а також думки про зони впливу і владно-політичні ігри XIX століття, загрожують самовизначенню народів, непорушності кордонів, верховенству права та зміну демократичних принципів. Євросоюз має зрозуміти, що йому доведеться зіткнутися із суперечливими інтересами своїх східних і південних сусідів, що вони не можуть просто ігнорувати свої власні інтереси безпеки. […]Політика розширення Європейського Союзу не лише набридливий придаток, який порушує спокій Європи. Розширення ЄС, є необхідною частиною безпеки Європейського Союзу. І ця безпека не є безкоштовною», - наголошує Йошка Фішер.
«ПОЗИЦІЯ ЩОДО ФАШИЗМУ НА МАЙДАНІ – НЕОБҐРУНТОВАНА»
Американський історик Тімоті Снайдер в інтерв’ю Die Welt висловлює думку, що російська ідеологія має фашистське коріння. «Всі раптом забули, що Друга світова війна, і відповідно – Голокост, почалась через аншлюс Австрії та анексію Судетської області. Якби тоді цьому вчинили опір, все було б інакше. І це дійсно мало б бути точкою відліку для німецької дискусії щодо України. Особливо німці мали б вказати на це, - вважає фахівець з історії Східної Європи. - Натомість є спокуса знайти причину для бездіяльності. І тут з’являється ідея, що у Києві до влади прийшли фашисти. Тоді бездіяльність – майже доброчесність. Але така позиція дуже необґрунтована. Тимчасовий президент України - консерватор, прем'єр-міністр - консерватор, один з двох віце-прем'єр-міністрів - єврей, і взагалі євреї в уряді добре представлені. Роль ультраправих в акціях протесту гротескно перебільшена. Це була народна революція. Революція, яка прийшла від лівих, проти самодержавства, нерівності та корупції, за права людини».
«ПІДПРИЄМЦІ НІМЕЧЧИНИ МАЮТЬ ПРИПИНИТИ СПІВПРАЦЮ З АГРЕСОРОМ»
Нещодавно в інтерв'ю газеті Die Welt керівники кількох великих німецьких концернів розкритикували санкції Заходу щодо Росії. Топ-менеджери Adidas, Deutsche Post і ThyssenKrupp зазначили, що вважають штрафні заходи помилкою, яку допустили західні політики. Після цієї заяви, в німецькій пресі виникла гостра дискусія щодо того, чи нормальним є те, що німецькі підприємці продовжують співпрацювати із агресором. Думки економістів розходяться. Зокрема, у газеті Frankfurter Allgemeine Zeitung коментарі дуже контраверсійні. «Що мені все більше діє на нерви, то це шепіт про розуміння деспота Володимира Путіна», - обурюється щодо оправдань на кшталт «ми повинні розуміти, що Росія почувається загнаною в кут, тому не дивно, що Путін кусається». – «Так говорять лише власники собак і боягузи, - вважає Вінанд фон Петерсдорф. - Так, боягузи пояснюють вам, що ви повинні покласти дику собаку на спину і запропонувати йому незахищену гортань. Начебто, тоді дика собака не кусається. […] Хто виправдовує Путіна і використовує як аргумент референдум в Криму, той також бачить демократичні якості на останніх виборах в Північній Кореї. І якщо Австрія завоює Південний Тіроль, це не повинно викликати ніяких суттєвих заперечень», - пишуть FAZ.
«ЯКЩО СВІТ ДАЛІ МОВЧАТИМЕ, ЙОМУ ДОВЕДЕТЬСЯ ТАНЦЮВАТИ ПІД ДУДКУ ПУТІНА»
Найбільш популярне німецьке видання Bild опублікували інтерв’ю з Юлією Тимошенко, в якому вона висловлює свою думку про Путіна. «Найбільшою помилкою Євросоюзу є те, що агресію Путіна проти України розглядають як локальний конфлікт, - зазначає Тимошенко. - Звичайно, «в ім'я миру в усьому світі» це можна ігнорувати, але Путіну залежить на тому, щоби знищити світ. Він нахабно стверджує, що сучасні демократичні інститути неефективні, вони не функціонують і мають бути скасовані. Насправді, він почав свою війну проти світу раніше, ще коли підтримав поділ Молдови, коли спричинив різанину в Грузії, коли він очолив Всесвітній клуб диктаторів і, таким чином, продовжив його, і членів якого - від Каддафі Асада - захищатиме до кінця. Світ робить велику помилку, дивлячись крізь пальці на те, що зараз народжується нова фашистська система. Якщо світ продовжуватиме це вибачати і не почине діяти щодо ситуації в Україні, режим стане домінуючою гегемонією в Європі. Якщо світ й далі мовчати, йому доведеться танцювати під дудку Путіна».
Не оминають німецькі видання й свого фаворита – Віталія Кличка. У газеті Bild опублікували коментарі українського політика, який закликав Юлію Тимошенко підтримати кандидатуру Петра Порошенка на президентських виборах, щоб не допустити подальшого розколу України.
Author
Олеся ЯремчукРубрика
День Планети