Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Російський пряник

Залишення ЧФ не дає перспективи розвитку Севастополя
29 травня, 00:00

У МЗС РФ не виключають розгляду питання про підвищення орендної плати за перебування Чорноморського флоту в Україні в разі переговорів з Києвом про продовження термінів його знаходження на українській території. «Якби на якомусь етапі ми сіли та почали обговорювати всі питання, і українська сторона стала б говорити, що її не влаштовує плата — давайте збільшувати, то, мабуть, ці питання, як і інші, могли б бути розглянуті. Але ми до цієї стадії ще не дійшли, тому й говорити про те, готові ми чи ні, я не можу», — заявив учора посол з особливих доручень МЗС РФ Володимир Дорохін. За його словами, наразі Росія щорічно платить Україні за Чорноморський флот близько $100 млн. Водночас він визнав, що «незмінною метою Росії є продовження термінів перебування Чорноморського флоту Росії в Україні». Російський дипломат вважає, що Росія була б готова до обговорення цього питання за 3—4 роки до 2017, коли офіційно закінчується термін перебування ЧФ РФ в Україні згідно з базовою двосторонньою угодою від 1997 року.

КОМЕНТАР

Григорій ПЕРЕПЕЛИЦЯ, доктор політичних наук, директор Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при МЗС України:

— Очевидно, що в Росії є стратегія закріплення Чорноморського флоту на території України на віки вічні. І ця стратегія реалізується двома шляхами. По-перше, Росія намагається поставити під сумнів територіальну цілісність України. Це такий обхідний шлях — налякати Україну, коли вона не погодиться на продовження перебування Чорноморського флоту, РФ поставить питання про фізичне відторгнення Криму. Інший варіант — це варіант пряника. Мовляв, ми вам збільшимо ренту, а ви нам продовжуйте термін перебування. Наявність цих двох варіантів свідчить про одне — Росія не збирається виводити Чорноморський флот iз території України.

Україні треба серйозно займатися Севастополем, тому що виведення Чорноморського флоту — це не тільки вивезення кораблів, це також нормалізація соціально-політичної та економічної ситуації у місті. Зрозуміло, що проросійські сили там дуже потужні. Зрозуміло також їхнє відношення до України та її територіальної цілісності, те, що вони будуть вдаватися до всіляких провокацій. Тому в Севастополі треба працювати дуже системно і безперебійно. А цього українська влада не робить. Суспільна думка в Севастополі цілком за те, щоб Чорноморський флот залишився. Проте залишення ЧФ не залишає перспективи розвитку самого міста, бо зараз воно трактується тільки як військова база. Севастополь має гарні перспективи розвитку як рекреаційної зони, при використанні його портових потужностей. Все це могло б працювати на користь міста та його бюджет. Але, на жаль, такий стан справ консервуватиме Севастополь й надалі, він залишиться військовим анклавом, який позбавлений будь-яких перспектив економічного розвитку. Росія не буде вкладати в Севастополь кошти, тому що це місто належить Україні. А Україна не буде вкладати кошти, тому що там знаходиться військова база.

Треба виконувати Указ Президента, рішення Ради Безпеки, запроваджувати комплексну програму економічного розвитку Севастополя, запроваджув ати соціальні програми, покращення життя самого Севастополя, треба проводити інформаційну роботу. Безумовно, паралельно уряду треба запроваджувати програму поступового переведення міста від іноземної військової бази до рівня міста, вести переговори з Росією, пояснювати, що останній термін — це 2017 рік. Тому що коли ми залишимо Чорноморський флот — це великий ризик того, що ми втратимо не тільки Севастополь, але й Крим.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати