Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Римське право» розлютило турків

25 листопада, 00:00

За словами Рубіна, його країна всерйоз стурбована тероризмом, який у жодному вигляді є неприйнятним.

Можливо, ця заява трохи заспокоїть Туреччину, яка сприймає події навколо Оджалана надто емоційно.

«Кінець торгівлі з Італією» — під таким гаслом тисячі турків вийшли на акції протесту по всій країні, обурені відмовою Італії видати Оджалана, що попросив у Римі політичного притулку. Компанії Туреччини оголосили бойкот італійським товарам, міністр оборони країни заявив про перегляд економічних відносин з Італією та про відмову Анкари укладати з Римом військові контракти.

Туреччина бажає будь-яким чином спочатку отримати, а згодом розправитись із людиною, яку вважає найжорстокішим із терористів. Робітнича партія Курдистану, що її очолює Оджалан, бореться за курдську автономію вже 14 років. Згідно з даними АП, за весь час конфлікту між урядовими силами й РПК загинуло близько 37 тисяч осіб. Якщо ж міжнародні правозахисні групи кажуть про порушення прав людини в Туреччині, то перш за все говорять про найболючіше «курдське питання». Схоже на те, що нинішня турецька влада у найсолодшому сні бачить судовий процес над Оджаланом, на якому й доведе, на чиєму боці сила.

Засіб є не важливим, важливим є результат — напевне, тільки цим керувалися турецькі політики, наполегливо вимагаючи від Італії видачі Оджалана. Рим же не хоче робити цього з кількох причин. По-перше, італійські закони забороняють видавати підозрюваних у злочині країнам, де їм загрожує смертна кара. По-друге, новому прем’єру Массімо Д’Алема політично вигідно показати, як він може відстоювати позицію Італії на міжнародній арені. (Позиція — в тому, що за словами Д’Алема, Італія виступає за «мирне розв’язання» конфлікту між Туреччиною і курдськими повстанцями, а це вимагає визнання прав курдів). По-третє, і Туреччина, й Італія кажуть про засудження терористів, однак де можуть краще довести їхню причетність до конфліктів? На батьківщині «римського права» чи в Туреччині, якій, ніде правди діти, далекувато до рівня дотримання прав людини, властивого країнам Євросоюзу?

Навряд чи обурені вигуки Туреччини істотно змінять ситуацію. Упродовж місяця Оджалан залишається під арештом у Римі, поки Німеччина готує документи для запиту про видачу курдського лідера, якого звинувачує в тероризмі. Оджалану ж у цьому випадку як-не-як, а пощастить — звісно, що краще потрапити під суд у Німеччині, ніж у Туреччині.

№226 25.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати