Саддаму обiцяно «серйозні наслідки»
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20021112/4207-3-1.jpg)
Зміст «іракської резолюції» відрізняється від того, на якому наполягали американці з самого початку. США прагнули «закріпити» в документі положення, згідно з яким, у разі вчинення іракськими властями перешкод міжнародним перевіркам, Вашингтон має право автоматично розпочинати військову акцію проти Іраку. Схвалений варіант резолюції відповідає більше французькій позиції. Пропозиції Парижа полягали у «двоетапності»: спочатку наполягти на продовженні роботи інспекторів, а в разі відмови Багдада співпрацювати з ООН провести спеціальне засідання РБ ООН, на якому й вирішити, як далі поводити себе відносно іракського режиму. Не виключено, що в резолюції існують «непомічені рядки», якими й спробує скористатися Вашингтон для легалізації антиіракської атаки. Проте подібна можливість малоймовірна, оскільки такі дипломатичні хитрощі навряд чи пропустили б дипломати інших країн, які працювали над резолюцією. До Ради Безпеки ООН входять 15 членів. Серед них Росія та Франція, які відкидали американський варіант документа. До РБ ООН входить також і Сирія — арабська країна, яка, очевидно, також не змогла б схвалити резолюцію з вкрапленнями узаконення військової кампанії проти Іраку на цьому етапі.
Американські політики сьогодні відверто заявляють, що їм ні до чого повторне обговорення іракської теми в ООН. Для Вашингтона достатньо буде одного — загроз національній безпеці. До такої загрози у Штатах якраз і відносять перешкоди, які можуть чинити іракці міжнародним інспекторам. «Нам не потрібно марнувати світовий час для нової гри в кішки-мишки», — заявила радник із національної безпеки США Кондолізза Райс. «Гра в кішки-мишки» — усталена, хоч на сьогодні дещо призабута, характеристика роботи іракських властей з міжнародними інспекторами під час попередньої перевірки (до 1998 року). Тоді Багдад, погоджуючися приймати інспекторів ООН, надавав для перевірок тільки вибрані ним самим об’єкти.
Президент США Джордж Буш під час нагородження ветеранів Перської війни 1991 року цими вихідними поставив перед Багдадом фактично ультиматум: або ви роззброюєтесь, або постаєте перед «серйозними наслідками». Саддаму Хусейну обіцяно «нульову терпимість», якщо той відмовиться виконати вимоги, закладені в резолюції РБ ООН. Таким чином, про те, щоб дотримуватися «двоетапності» схваленої резолюції, у Вашингтоні не йдеться: Білий дім не відмовляється від попередньої позиції (перешкоди означають війну), тоді як згідно з рішенням Радою Безпеки, перешкоди означають нове обговорення.
Перед Багдадом стоїть вимога — дозволити прибути інспекторам вже цієї п’ятниці. Саддам Хусейн у екстреному порядку скликав парламентаріїв країни, які й повинні вирішити це питання. Кондолізза Райс уже назвала іракські збори «сміховинним». «Хусейн — абсолютний диктатор і тиран», — наголосила вона, звернувши увагу, що в Іраку вирішує все не народ, а одна людина — Саддам Хусейн. Більшість аналітиків, вважає, що Ірак дасть добро на повернення інспекторів через відсутність іншого вибору.
Минулої суботи в «Нью- Йорк Таймс» з’явилася стаття з посиланнями на неназвані джерела, які повідомили, що Пентагон направив Бушу план наземної, морської і повітряної операції проти Іраку, в якій може взяти участь від 200 до 250 тисяч вояків. Американський президент і раніше не приховував, що такий документ існує, хоч не деталізував його. «Нью-Йорк Таймс» повідомила, що Буш підписав військовий план проти Іраку незадовго перед тим, як в РБ ООН схвалили в п’ятницю резолюцію.
Два американські авіаносці, згідно з останньою інформацією, вже дрейфують водами Перської затоки. На американських військових базах у Кувейті, Саудівській Аравії, Бахрейні, Туреччині готові до бою бомбардувальники. Світові інформагентсва також повідомили, що американські та британські літаки вчинили нальоти на іракські ракетні установки на півдні країни. Історичний досвід показує, що у Штатах подібні витоки інформації з’являються частіше за все перед воєнною кампанією.