Серби — за союз iз Чорногорією. Але не всі
У Сербії завершилась кампанія збору підписів під петицією проти збереження союзу цієї колишньої югославської республіки з Чорногорією. Ініціатор кампанії, міністр юстиції Сербії Владан Батич заявив, що під петицією підписалися біля 300 тисяч чоловік. Для того, щоб питання призначення референдуму було розглянуте в Скупщині (парламенті) Сербії, достатньо 100 тисяч підписів.
Де-факто союз Сербії і Чорногорії у складі Югославії перестав існувати ще в останні роки правління Слободана Мілошевича. Особливої очевидності це набуло під час повітряної операції країн НАТО проти Югославії, в ході якої цілі вражалися й на чорногорській території, але жодного виступу властей республіки з протестом не було. В Чорногорії відмовилися від югославської валюти — динара, перейшовши на офіційний обіг спочатку німецької марки, а потім — євро.
Після приходу до влади в Сербії Воїслава Коштуніци президент Чорногорії Міло Джуканович наполягав на тому, що його країна прагне і формальної незалежності. Однак у березні цього року в ситуацію втрутився Генеральний секретар Ради ЄС Хав’єр Солана, за посередництвом якого було укладено угоду про створення на випробувальний трирічний термін федеративної держави Сербія та Чорногорія.
Одним iз найбільших прибічників збереження державного союзу двох країн є президент Коштуніца. За його словами, «втеча» від Сербії загрожує Чорногорії громадянською війною, адже близько половини населення цієї країни — сербського походження. Чорногорія практично не має корисних копалин, її промисловість недостатньо розвинена. Для Сербії ж Чорногорія має важливе значення, бо забезпечує вихід до Адріатики.
На переконання Владана Батича, союз Сербії з Чорногорією «завалиться під власною вагою». «Ліпше маленька Сербія з її традиціями, ніж обтяжена тягарем сусідів», — заявив він. Для порівняння: населення Сербії становить близько 10 мільйонів, Чорногорії — 600 тисяч чоловік.