«Ще один видатний рубіж для видатної королеви»
Єлизавета II відзначила «сапфіровий ювілей» — 65 років правлінняКоролева Єлизавета II стала першим британським монархом, який править 65 років від дня сходження на престол. У вересні 2015 року королева вже встановила рекорд найтривалішого перебування на троні.
Особливість нинішньої події полягає в тому, що вона відзначає ювілей, який отримав назву «сапфірового», провівши на троні 23 тис. 742 дні. До неї єдиним і останнім монархом, який відзначив «діамантовий ювілей» — 60 років перебування на престолі — була королева Вікторія.
З цього приводу королівський дім оприлюднив символічну фотографію: на світлині Королева Єлизавета зображена в намисті та сережках із 16 продовгуватих сапфірів, оздоблених діамантами. Ці прикраси тоді ще принцеса Єлизавета у 1947 році отримала як весільний подарунок від свого батька короля Георга VI. Автор фотографії Девід Бейлі сказав: «У неї дуже добрі очі з бешкетним блиском. Мені завжди подобалися сильні жінки, а вона такою і є».
ФОТО REUTERS
Британський прем’єр-міністр Тереза Мей також привітала з ювілеєм королеву, назвавши її «справжнім натхненням для всіх»: «Сьогоднішній сапфіровий ювілей позначає ще один видатний рубіж для нашої видатної королеви. Я знаю, що нація сьогодні приєднається до мене у святкуванні та подяці за роки служіння Її Величності Королеви, які вона присвятила нашій країні і нашому добробуту».
Зокрема, глава британського уряду відзначила намір королеви відмовитися від гучних святкувань ювілею і назвала це «свідченням її самовідданого служіння нації».
Варто нагадати, що колишній прем’єр-міністр Великобританії Девід Кемерон під час 90-річного ювілею королеви назвав її «стіною стабільності» для своєї нації під час її правління.
ФОТО REUTERS
«Я республіканець, але також я сильно підтримую королеву. Вона — важливий символ національної єдності та нерозривності з минулим. Я сумніваюся, що монархія проіснує ще наступні 90 років і не впевнений, що повинна», — так прокоментував «Дню» значення правління королеви Єлизавети для Великобританії старший віце-президент Центру аналізу європейської політики Едвард ЛУКАС.
За традицією день свого сходження на престол королева відзначає у приватній резиденції — Сандрингемському палаці та повертається у Букінгемський палац через кілька днів. Так королева акцентує, що ця дата для неї зовсім не радісна подія у житті, а сповнена сумом, адже 25-річна принцеса Єлизавета зійшла на престол 6 лютого 1952 року, в день, коли помер її батько король Георг, хоча сама церемонія її коронації відбулася 2 червня 1953 року.
Попри передачу деяких своїх королівських повноважень іншим членам родини вона продовжує здійснювати активну публічну діяльність. Зокрема, на святкування свого офіційного 90-річного дня народження королева з’явилася у вражаючому зеленому неоновому вбранні.
ФОТО REUTERS
Напередодні Різдва та Нового року Єлизавета II захворіла та не змогла відвідати службу у церкві, але одужавши, вона одразу здійснила кілька виходів у світ.
65-річчя перебування королеви на троні відзначив королівський монетний двір, який випустив колекційні монети з різних металів, на яких зображений профіль королеви. П’ятифунтові монети, найдешевшу з яких можна придбати за 13 фунтів стерлінгів, оздоблені цитатою зі звернення юної принцеси Єлизавети до народу: «Все своє життя, незалежно від того, виявиться воно довгим чи коротким, буде присвячене служінню вам». Найдорожча монета — 1 тис. фунтів стерлінгів — продається за 49 тис. 995 фунтів стерлінгів із королівським гербом на звороті. Дизайн усіх монет схвалила особисто королева Єлизавета II.
У Лондоні в цей день відбулися традиційні урочисті заходи: на честь королеви опівдні 41 залп пролунав у Грін-парку, а за годину — ще 62 залпи прогриміли в лондонському Тауері. Також виступив оркестр Королівської артилерії, 89 коней провезли парком гармати часів Першої світової війни.
ФОТО REUTERS
Жодних додаткових заходів у Лондоні не було. Масштабні святкування обіцяють організувати до «платинового» ювілею правління королеви в 2022 році, коли Єлизавета відзначатиме 70 років перебування на троні та свій 96-ий день народження.
Цього року святкування все ж були затьмарені демонстраціями проти запланованого візиту в Лондон президента США Дональда Трампа через його заборону на в’їзд для громадян семи переважно мусульманських країн. Петиція із закликом до уряду скасувати запрошення для Трампа нанести країні офіційний державний візит набрала вже 1 млн. 845 тис. підписів. Зокрема, у вимозі йдеться про те, що Дональду Трампу має бути дозволений в’їзд у Велику Британія в якості глави уряду, але його не мають запрошувати нанести офіційний державний візит, адже це «може поставити у незручне становище Її Величність Королеву».