Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Шляхетність політики — це компроміс,

вважає віце-прем’єр Швеції Лєна Єльм-Валлен
06 березня, 00:00

Послідовний підхід Швеції до співпраці з Україною вже давно наводять за приклад грунтовного партнерства. Говорити про прорив у торговельно-економічному співробітництві не можна: товарообіг між країнами за минулий рік зріс аж на 10%, однак склав лише $206,4 млн. (для порівняння, товарообіг між Україною та Чехією становить близько півмільярда доларів і розцінюється як надзвичайно низький). Обсяг шведських інвестицій в Україну, представлений, зокрема, компаніями «Чумак», «Тетра-Пак», «Ерікссон», віце-прем’єр-міністр України Василь Роговий називає «дуже низьким, але дуже важливим». Стокгольм заявляє, що має намір i надалі працювати на українському ринку та продовжувати політичний діалог з Україною. У Києві наразі це почали особливо цінувати, зокрема на тлі закриття посольства іншої скандинавської країни — Данії. Днями до України на чолі делегації шведських бізнесменів приїхала віце-прем’єр Швеції пані Лєна Єльм-Валлен. Вона зустрілася з прем’єр-міністром України Анатолієм Кінахом, а під час «круглого столу» «Україна — Швеція: передумови взаємовигідної співпраці» було обговорено такі актуальні для сторін проблеми, як система оподаткування підприємницької діяльності в Україні та перспективи вступу нашої держави до СОТ.

За словами пані Єльм-Валлен, Швеція вважає вступ України до СОТ необхідним як для нашої держави, так і для самої Світової організації торгівлі. «Чим більше членів у СОТ, тим ефективніше працюють спільні правила діяльності. Така велика країна, як ваша, має стати членом цієї організації», — сказала віце-прем’єр Швеції на вчорашній прес-конференції. Її український колега Василь Роговий повідомив, що Україна має амбітні плани завершити усі відповідні переговори до кінця поточного року.

А шведських бізнесменів, що працюють на нашому ринку, сьогодні найбільше хвилюють особливості сплати податків в Україні. Цілком зрозуміле роздратування тим, що Україна не повертає ПДВ, змушує деяких представників шведського бізнесу в неофіційних розмовах говорити речі, протилежні офіційній позиції Стокгольма. За їхніми словами, вони вже розмірковують над тим, як згортати свою діяльність в Україні. Пані Єльм- Валлен піднімала питання ПДВ під час свого візиту в Україну. Отримані відповіді, за її словами, «свідчать, що українська сторона знає про існування цієї проблеми, а це вже шлях до її вирішення». Віце- прем’єр Швеції покладає великі надії на те, що новий парламент України з увагою поставиться до проблем шведських інвестицій. Однак збіг у часі її візиту до нашої держави та передвиборної кампанії в Україні — суто випадковий, запевнила «День» пані Єльм-Валлен. Вона вважає, що «найважливіше для України зараз, щоб вибори були чесними й прозорими».

«Я брала активну участь у керівництві Соціал-демократичною партією Швеції, тому мені цікаво спостерігати за передвиборною кампанією в Україні, — сказала пані Єльм-Валлен. — У вас існує понад сто партій, це щось жахливе. Звичайно, є цілком природним явищем, що на початку процесу демократизації люди намагаються мати якомога більше партій, але я вважаю, що з часом ці партії будуть зливатися в певні блоки, коаліції. За більш ніж сто років політичної історії нашої країни партії народжувалися, зливалися з іншими партіями, змінювали партнерів. Я також розумію, що у зв’язку з прийняттям Україною нового закону про вибори виникають дискусії стосовно того, які партії можуть бути зареєстровані, а які не можуть. Під час офіційних зустрічей я також обстоювала думку про важливість свободи преси в Україні».

— У чому секрет тривалого знаходження шведських соціал-демократів при владі?

— Наша партія була правлячою партією Швеції протягом 70 років з кількома невеличкими перервами, але лише протягом останніх двох років за нами була парламентська більшість. Весь цей час ми вміли знаходити спільну мову з іншими представниками в парламенті, iти на поступки і слухати. Я завжди обстоюю позицію, що шляхетність політики — це компроміс. А не принцип: «переможець дістає все», як ваажають в аматорських демократіях. Ми маємо європейську соціал-демократичну сім’ю й намагаємося встановлювати контакти з соціал-демократичними групами інших країн, в тому числі України. Але недостатньо того, що вони називають себе соціал-демократами. Ми повинні відчувати, що вони справді дотримуються таких же принципів у своїй роботі, що й ми.

— Як Швеція ставиться до перспективи надання Україні асоційованого членства в ЄС?

— Це питання часу. Я думаю, що рано чи пізно Україна стане асоційованим членом Євросоюзу, але на даному етапі давайте будемо працювати згідно з Угодою про партнерство та співробітництво. Завжди, коли йдеться про співробітництво з ЄС, постає питання про певні передумови цього спiвробітництва. Такі, як демократія, верховенство права, права людини, ринкова економіка.

Як повідомив «День» Надзвичайний та Повноважний Посол Швеції в Україні пан Оке Петерсон, його країна направить на наші парламентські вибори трьох спостерігачів. Тому пані Єльм-Валлен пообіцяла поцікавитися в них «інформацією з перших рук» про події в Україні.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати