Шрьодер посягнув на основи основ Євросоюзу

У продовж семи років працівники країн- кандидатів на вступ до Європейського Союзу не зможуть вільно перетинати кордон до Західної Європи, якщо Брюссель підтримає плани німецького канцлера Герхарда Шрьодера. Перебуваючи в понеділок у Баварії, у містечку Вайден біля кордону з Чехією, німецький керівник вирішив розвіяти побоювання населення про можливий наплив дешевої робочої сили з країн Центральної Європи після їхнього вступу до ЄС 2003 року. Серед них — Польща, Чеська Республіка, Угорщина, Словенія, Естонія та Кіпр. Деякi з них безпосередньо межують з Німеччиною, а звідси й острах німців перед уявним напливом орд центральноєвропейців, які будуть ладні працювати за дуже низьку плату, створюючи тим самим конкуренцію високооплачуваним західноєвропейцям.
Досі Німеччина не висловлювала вголос своєї антипатії до розширення ЄС. Більше того, Шрьодер підтвердив, що його країна підтримує цей процес — тим паче, що саме Німеччина була свого часу серед його головних адвокатів. Проте перестрахуватися зайвий раз не завадить.
Німецький канцлер заявив, що наступного року він висуне цю ініціативу на обговорення з рештою членів ЄС, які його мають зрозуміти та підтримати. У разі такої підтримки, варто зазначити, що буде підірвано один із основоположних принципів Євросоюзу — вільне пересування всіх громадян країн ЄС без винятку. Шрьодер же пропонує виняток аж для шести країн одразу. Окрім того, згідно з намірами канцлера, до нових членів ЄС має бути застосовано так званий статус країни з перехідною економікою. Лише тоді, коли життєвий рівень населення цих держав стане достатньо високим, їх і буде прийнято як повноправних членів.
Такий розклад, звісно, не міг не обурити країни-кандидати. Окрiм того, що Євросоюз з 1997 року відмовлявся розглядати такі найболючіші для Центральної Європи проблеми, як субсидіювання сільськогосподарського сектору, іншу допомогу, призначену для нових членів, то їх вирішили перевести ще й до розряду другосортних «перехідних» країн. Прем’єр-міністр Польщі Єжи Бузек заявив, що він не хоче бачити жодних обмежень у вільному русі робітників. Угорський керівник уряду Віктор Орбан своєю реплікою фактично покепкував над заявою Шрьодера, повідомивши, що ті угорці, які хотіли виїхати на роботу, скажімо, до Австрії вже давно там працюють. Речник словенського уряду заявила, що її країна не очікувала стати «предметом перехідного періоду».
Досі відмовчуються з приводу заяви Шрьодера самі лідери країн Євросоюзу. Очевидно, що німців наразі здатні підтримати лише австрійці (коаліційний уряд Австрії просто рясніє ультраправими представниками Партії свободи). Можливо, провалом завершиться ініціатива Шрьодера і на обговоренні Ради міністрів ЄС. Усе-таки — вільне пересування громадян вважалося для Євросоюзу «святая святих». Цілком очевидно також, що Німеччина може забрати свої слова назад. Загальновідома проблема цієї країни із браком працівників у «хай- теківській» сфері, для чого й запрошуються фахівці з країн третього світу. Крім того, перманентне зменшення німецького населення загрожує країні простою нестачею навіть високооплачуваних фахівців.
Ще минулого року серед аналітиків та дипломатів країн-членів ЄС були популярні припущення про те, що нові члени Євросоюзу не отримають відразу всіх прав, якими користуються «ветерани». Припущення переходить у практичну площину!