Швейцарці висловилися за глобалізацію,
але тільки під прапором ООН
Наразі Швейцарія має в ООН статус спостерігача (як і Ватикан), визнає юрисдикцію Міжнародного Суду, є членом усіх спеціалізованих агентств та найважливіших програм ООН, членом ЮНІСЕФ та Управління Верховного комісара ООН у справах біженців. Шістнадцять років тому вже відбувся референдум про повне членство країни в цій організації. Але тоді аж 75% швейцарців висловилися проти. А минулого року 80% жителів країни, що брали участь у відповідному референдумі, проголосували проти приєднання країни до Європейського Союзу. Противники вступу Швейцарії до цих міжнародних організацій стверджують, що залучення до роботи ЄС та ООН підірве засади традиційного нейтралітету країни.
Власне, попри свій нейтральний статус, Швейцарія не була пасивним учасником світових процесів. Берн є впливовим міжнародним донором. Зокрема, африканським країнам Швейцарія надає $100 мільйонів на рік, 1999 року було відкрито кредитну лінію для країн Східної Європи та СНД у $675 мільйонів. За своєю участю у фінансуванні програм, агентств, установ ООН Швейцарія знаходиться на тринадцятому місці серед країн-донорів цієї організації.
Нарешті, багато структур Організації Об’єднаних Націй знаходяться у швейцарському місті Женеві. А провідні швейцарські компанії, наприклад, та ж «Нестле», давно долучилися до світової глобалізації.
КОМЕНТАР
Штефан ЕСТЕРМАНН , перший секретар Посольства Швейцарії в Україні:
— Найважливіший фактор, що пояснює зміну ставлення наших громадян до Організації Об’єднаних Націй, — це кардинальна зміна політичної ситуації в порівнянні з 1986 роком, коли відбувся перший референдум. Тоді мало місце блокове протистояння Сходу та Заходу, що безпосередньо відбивалося на діяльності ООН. Тому більшість наших громадян вважали, що членство в цій організації загрожуватиме нашому нейтралітету. Сьогодні цього протистояння блоків немає. Зараз у світлі процесів глобалізації більшість людей вірять, що залишатися поза ООН не можна. Певною мірою бажання наших громадян приєднатися до ООН є знаком солідарності зі світом після терактів у США 11 вересня.
Швейцарія є членом усіх підрозділів ООН, тому відразу для нашої країни не буде великих змін. Але, безумовно, зросте участь Швейцарії у політичній діяльності ООН.
Наш уряд завжди чітко визначав, що питання вступу до ООН не має зв’язку з питанням про вступ Швейцарії до ЄС чи НАТО. Федеральний канцлер Анне-Марі Хубер-Хоц чітко заявила, що така нейтральна країна як Швейцарія не може приєднуватися до військових альянсів на зразок НАТО.