«Східне партнерство» підсилять фінансово

Програма «Східне партнерство» все більше набуває конкретного змісту та почне діяти через два місяці. До того ж, очікується, що до охоплених програмою шести країн: Вірменії, Азербайджану, Білорусі, Грузії, Молдови та України можуть бути частково підключені Росія та Туреччина. Названі шість країн дуже хочуть стати частиною «Східного партнерства», певним мультинаціональним форумом, сказав перед початком засідання Ради міністрів із загальних справ та зовнішніх відносин Європейського Союзу верховний представник ЄС Хав’єр Солана.
Понеділкове засідання в Брюсселі стало черговим кроком до втілення в життя програми «Східне партнерство» та посилення його фінансової складової. Так, комісар з питань зовнішніх відносин та європейської політики сусідства Беніта Ферреро-Вальднер закликала Євросоюз збільшити фінансову допомогу колишнім радянським країнам. «Ми маємо ключову стратегічну зацікавленість в стабільності їхньої (країн Східної Європи) економіки та політичній стабільності», — сказала комісар і запропонувала до 2013 року надати шести країнам, з якими ЄС планує розвивати «Східне партнерство», додатково 350 млн. євро допомоги.
На підтримку економічних і політичних реформ потрібно не 250, а 600 мільйонів євро, заявила вона у присутності міністрів закордонних справ 27 країн Євросоюзу.
У Європейському Союзі політику «Східного партнерства» вважають кроком уперед, оскільки в порівнянні із політикою добросусідства, яка нині діє, нова ініціатива передбачатиме додаткові переваги. Зокрема, Брюссель планує укласти з усіма цими державами угоду про асоціацію — за українським зразком. Окрім цього, буде започатковано «Програму побудови інституцій», за якою експерти Євросоюзу визначатимуть слабкі місця кожної з країн «Східного партнерства» і допомагатимуть виправити ситуацію за допомогою тренінгів, надання обладнання та технічного сприяння.
«Східне партнерство» передбачає також детальний план встановлення зон вільної торгівлі й об’єднання їх до Економічної спільноти сусідів, а також полегшення візового режиму із відповідними державами та надання додаткового фінансування. На відміну від політики добросусідства, у рамках «Східного партнерства» відбуватимуться регулярні зустрічі політиків.
Утім, не всі в ЄС підтримують нову східну ініціативу. Південні країни — члени ЄС та їхні сусіди налаштовані скептично. Вони побоюються, що збільшення витрат на Східну Європу відбудеться за їхній рахунок. Досі дві третини коштів Євросоюзу на регіональну політику йшло на південь, решта — на схід. Під час засідання в Брюсселі міністр закордонних справ Італії Франко Фраттіні зазначив, що «Східне партнерство» не повинно реалізуватися за рахунок середземноморських партнерів. Франція як ініціатор створення у липні минулого року Середземноморського союзу також вважає, що ЄС має більше уваги приділяти розвиткові партнерства з країнами Середземномор’я, які є сусідами ЄС.
Зі свого боку комісар з питань зовнішніх відносин та Європейської політики сусідства висловила переконання, що посилення допомоги східним сусідам є виправданим необхідністю попередження конфліктів. На тлі недавньої війни на Кавказі та російсько-української газової суперечки, вважає Ферреро-Вальднер, геополітичні умови змінилися. Вона також наголосила на важливості фінансової стабільності східних сусідів, і зокрема України, яка зараз переживає серйозну економічну кризу.
Білорусь, яку часто називають «останньою диктатурою Європи», також може скористатися перевагами, що їх надає програма «Східне партнерство». Але в Брюсселі від Мінська очікують поліпшення демократичних стандартів. Разом з тим міністр закордонних справ Чехії Карел Шварценберг, який головував на засіданні Ради ЄС, вважає, що у Білорусі з’являться проблеми з участю в новій програмі ЄС «Східне партнерство», якщо вона визнає незалежність Південної Осетії та Абхазії. «Звичайно, білоруський парламент має суверенне право ухвалювати рішення, але якщо Білорусь визнає незалежність Південної Осетії та Абхазії, у неї з’являться дуже й дуже серйозні проблеми з участю в «Східному партнерстві» ЄС», — заявив чеський міністр на прес-конференції в Брюсселі.
Тим часом міністр закордонних справ Франції Бернар Кушнер вважає, що Росія та Туреччина також можуть підключатися до проектів в рамках програми «Східне партнерство». За його словами, глави зовнішньополітичних відомств 27 країн — членів ЄС погодилися, що шість країн, охоплених програмою «Східне партнерство», не повинні виключати, а навпаки — навіть залучати час від часу непостійних членів партнерства Росію та Туреччину».
Як відомо, остаточне ухвалення програми «Східне партнерство», підготовленої Європейською комісією, повинне відбутися на саміті лідерів Європейського Союзу 19—20 березня, а її офіційне відкриття — на саміті ЄС та східних партнерів 7 травня у Празі. На розвиток програми позитивно впливає те, що Європейська комісія бере в ній активну участь. Також важливо й те, що ЄС зараз очолює Чехія, а в другому півріччі її місце займе Швеція. Обидві країни — прихильники тісної інтеграції ЄС зі східними сусідами.
Нагадаймо, що програма «Східне партнерство» є спільною ініціативою Польщі та Швеції. Вперше програму було представлено в травні 2008 року. А в червні 2008 року цю ініціативу було підтримано на засіданні Європейської Ради (саміт глав держав і урядів країн-членів ЄС).