SOS із Китаю
Отруйна пляма насувається на РосіюУ російському місті Хабаровськ влада оголосила надзвичайний стан. Причиною стала отруйна пляма, яка насувається на Росію по річці Амур із сусіднього Китаю. Там 13 листопада стався вибух на хімічному заводі, внаслідок якого до річки Сунгарі вилилося 100 тонн бензолу. Сунгарі впадає в Амур. Через кілька днів подача водопроводної води до Хабаровська з його основного джерела — річки Амур — припиниться. До такого рішучого заходу міська влада вирішила вдатися, оскільки очисним спорудам не під силу буде впоратися з бензолом, яким отруєна вода. За деякими даними, вміст цієї речовини у воді у 30 разів перевищує допустиму норму. Незважаючи на те, що у міру свого руху речовина випаровується і її концентрація поступово знижується, вона все одно становить небезпеку для здоров’я користувачів забрудненої води. У Хабаровську проживає 650 тисяч людей. Місцева влада побоюється, що від забруднення постраждає загалом півтора мільйона людей з міста та області. Втім, надзвичайні заходи ніяк не вплинуть на систему опалення міста. Російські та китайські експерти встановили між собою гарячу лінію, по якій вони обмінюються інформацією про просування небезпечної плями. Очікується, що вона допливе до кордонів Росії 26 листопада, а в Хабаровську буде в перших числах грудня. Натомість китайська сторона запевняє, що це станеться не раніше, ніж за два тижні.
Не виключено, що Росії доведеться звертатися в міжнародні судові інстанції про відшкодування збитків від екологічної катастрофи, виною якій — Китай. Таку можливість не відкидає Віктор Шудегов, голова комітету Ради Федерації з екології, освіти і науки, повідомляє РИА «Новости». «Китайській стороні необхідно компенсувати збитки, проте добровільно, швидше за все, Пекін цього не зробить, і Росія повинна пред’явити конкретні позови після конкретних наслідків цієї аварії», — припускає чиновник.
У самому Китаї з берегів річки на північному сході країни розпочалася евакуаця місцевого населення. Багатомільйонне місто Харбін, що знаходиться нижче по течії річки Сунгарі, почали залишати сотні місцевих жителів, повідомляє Рейтер. Постачання води з річки припинили кілька днів тому. Місто покладається на власні запаси питної води, а влада організувала додаткову її доставку. Хоча особливої паніки серед населення не спостерігається, авіаквитки вже розкупили. Деякі школи та компанії припинили свою роботу. Багато місцевих жителів скаржилися на те, що інформацію про інцидент вони отримали iз недільним запізненням. Завод, на якому сталася аварія, належить найбільшій енергетичній компанії Китаю. Спочатку його керівництво відкидало звинувачення, а представники влади повідомляли лише про забруднення повітря й грунту. Найбільше занепокоєння викликає доля мешканців навколишніх сіл, які використовують воду з річки для прання, пиття і приготування їжі. Міські лікарні Харбіна у повнiй готовності чекають на пацієнтів з відповідними отруєннями. Китайська влада взялася за очистку води в річці, по якій пройшла бензолова пляма.
Ще один вибух на іншому хімічному заводі стався в четвер у місті Чунцин, що на південному заході країни. Через загрозу витоку бензолу тут також розпочалася евакуація місцевих жителів.