Ставка на зміни
Сербія знаходиться на порозі зовнішньополітичного крену![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080122/410-3-1.jpg)
Президентські вибори в Сербії, що відбулися минулої неділі, не виявили переможця в першому турі голосування. Жодному з дев’яти кандидатів на президентський пост не вдалося набрати більше 50% голосів виборців, необхідних для перемоги. Після обробки 76% бюлетенів на виборах президента Сербії з 39,57% голосів виборців лідирує заступник глави Сербської радикальної партії Томіслав Ніколіч (на фото). Діючий президент країни, лідер Демократичної партії Борис Тадіч, за даними Республіканської виборчої комісії РВК, набирає 35,45% голосів виборців, які брали участь у виборах.
Однак уже зараз очевидно, що другий тур голосування, який відбудеться 3 лютого, може стати переломним у розвитку цієї країни. Це зумовлено тим, що головні кандидати на президентський пост — Тадіч і Ніколіч — пропонують діаметрально протилежні програми розвитку Сербії, насамперед це стосується її зовнішньополітичного курсу. Якщо діючий президент виступає за поглиблення співпраці з Євросоюзом, то Ніколіч наполягає на необхідності зміни існуючого політичного устрою та налагодженні тісної співпраці з іншими країнами, зокрема, з Росією. Нинішній президент, відомий як прибічник західних цінностей і приєднання Сербії до ЄС, виступає за пошук компромісного рішення, прийнятного для обох сторін, і підкреслює, що Белград «не стане вдаватися до насилля і війни». Ніколіч будував передвиборчу кампанію на жорсткій антизахідній риториці й закликав орієнтуватися на Росію та Китай.
Кандидат від опозиції Т. Ніколіч вважає, що Сербії необхідні зміни, і громадяни саме в ньому побачили людину, яка ці зміни здатна забезпечити. «Я переконаний: Сербія сьогодні або 4 лютого отримає ті зміни, про які стільки мріяла», — цитує телеканал слова кандидата радикалів, котрий агітував за встановлення більш близьких відносин Сербії з Росією і Китаєм. Тим часом і Тадіч, і Ніколіч уже заявили про впевненість у перемозі у другому турі виборів. «Громадяни заявили про своє бажання змін. Ми відкрили дорогу до перемоги у другому турі. Ми ніколи не були ближчими до змін, аніж зараз. Я хочу об’єднати Сербію», — заявив Ніколіч. З великим оптимізмом на результати другого туру голосування дивиться діючий президент, який, до речі, на попередніх виборах 2004 року також поступався в першому турі Ніколічу, але обійшов його у другому з перевагою в 8% голосів.
Примітно, що до урн для голосування прийшло понад 61% виборців, що є кращим показником з 1990 року, коли на виборах була зафіксована явка 71,5%. Нинішню ситуацію з явкою експерти пов’язують із прагненням сербів взяти участь у визначенні подальшого шляху розвитку країни. Соціолог Србобран Бранковіч, виступаючи на телеканалі РТС, пов’язав високу явку виборців із ситуацією довкола статусу Косова. Експерт Джородж Вукадіновіч вважає, що вибори мали відтінок референдуму з питання подальшої інтеграції до Євросоюзу. На його думку, позиція президента Сербії зміцніла , і новий президент матиме більше повноважень, аніж раніше. Політичний аналітик Славіша Орловіч в інтерв’ю місцевому телеканалу TV B92, говорячи про важливість нинішніх виборів, зазначив, що вони визначають зовнішньополітичний курс Сербії — на Схід або на Захід. На думку спостерігачів, від результатів виборів значною мірою залежить те, у якому напрямі розвиватиметься країна.
Нагадаємо, що на президента Сербії покладено переважно представницькі функції, тоді як реальна влада зосереджена в руках прем’єр-міністра. Проте цей пост має велике символічне значення; крім того, президент є командуючим збройними силами.
Європейський Союз, коментуючи підсумки першого туру президентських виборів у Сербії, підтвердив намір поглиблювати відносини з Белградом. «Ми віримо, що Сербія надалі йтиме європейським курсом, і ми переконані, що її прогрес у напрямку ЄС може бути прискорений», — говориться в заяві, поширеній від імені Верховного представника ЄС з єдиної зовнішньої політики та політики безпеки Хав’єра Солани. За його словами, високий відгук виборців вказує на зрілість сербського населення, яке ясно усвідомлює важливість цих виборів у визначенні майбутнього курсу Сербії.