Перейти до основного вмісту

Стіна — поза законом?

10 липня, 00:00

Учора у пресу просочилися дані рішення Міжнародного суду справедливості в Гаазі, який ухвалив, що рішення Ізраїлю збудувати стіну, що відокремлює ізраїльську територію від земель на Західному березі річки Йордан, суперечить міжнародним законам. Представники суду заявили, що єдиний офіційний текст постанови буде доступний публіці після офіційного опублікування вердикту. Однак Євросоюз уже відгукнувся на ці повідомлення закликом до ізраїльтян демонтувати розділову споруду на територіях Західного берега та біля Єрусалима. «Наскільки ми розуміємо, Міжнародний суд справедливості виніс рекомендацію з цього питання, яка, очевидно, збігається з нашою думкою, — сказав офіційний представник Єврокомісії Жан-Крістоф Філорі. — Тому Європейський Союз знову закликає Ізраїль забрати бар’єр з окупованих палестинських територій, у тому числі й у Східному Єрусалимі».

Як зазначають аналітики, рішення Міжнародного суду не є обов’язковими до виконання. Ізраїль уже заявив, що не братиме до уваги будь-які критичні до його політики рекомендації, повідомляє Бі-Бі-Сі. Однак висновки суддів і заклик до ООН зупинити будівництво споруди, що міститься у висновку, безсумнівно, посилять позиції палестинців.

Рішення про правомірність будівництва бар’єра суд у Гаазі виносить після майже п’яти місяців розгляду. Ще у грудні минулого року Генеральна Асамблея ООН звернулася до суддів із проханням про надання консультативного висновку. Ізраїль наполягає на тому, що будівництво бар’єра необхідне для запобігання проникненню на його територію палестинських бойовиків. Однак палестинці вважають, що, будуючи стіну, ізраїльтяни анексують частину їхніх земель. Напередодні винесення рішення у цій справі біля будівлі суду зібралися ізраїльтяни, родичі жертв терористів-смертників, повідомляє Рейтер. Вони стверджують, що бар’єр життєво необхідний для безпеки Ізраїлю.

Більша частина споруди впритул прилягає до кордону, що існував до 1967 року, однак деякі її фрагменти знаходяться на Західному березі. Палестинці кажуть, що цей факт ускладнює створення життєздатної палестинської держави. Ізраїль, Сполучені Штати та деякі європейські держави наполягають на тому, що суд не повинен був розглядати цю справу. Вони кажуть, що проблема має швидше політичний, ніж юридичний характер і будь-яке рішення суду може перешкодити мирному процесу в регіоні. Тим часом днями ізраїльський суд ухвалив, що маршрут бар’єра на кількох його ділянках порушує права палестинців і завдає збитків жителям сіл, якими проходить розділовий бар’єр. Уряд зобов’язали змінити маршрут і компенсувати збитки кільком палестинським фермерам.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати