Перейти до основного вмісту

«Стратегічний вимір візиту Обами»

Експерти «Дня» — про очікування від першої зустрічі нового українського президента з главою Білого дому
02 червня, 19:08
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Президент США Барак Обама 3 червня розпочинає чотириденне європейське турне із зустрічей з лідерами країн Центральної та Східної Європи у Варшаві. І на всіх зустрічах з європейськими лідерами і в Варшаві, і в Брюсселі, і Парижі, і на церемонії з нагоди 70-річчя висадки союзницьких військ у Нормандії буде звучати питання стабілізації ситуації в Україні та ролі Росії, яка попри женевські домовленості.

Формально візит глави Білого дому співпав із урочистими заходами польського уряду по відзначенню 25-річниці перших вільних виборів у Польщі. Очікується, що у перший день перебування американського президента у Варшаві, під час двосторонніх переговорів з польським прем’єр-міністром Дональдом Туском, і під час багатосторонньої зустрічі з главами держав Східної та Центральної Європи крім запевнень у тому, що США запевнять своїх союзників у підтримці, однією з головних тем буде ситуація в Україні.

У середу,  ранком відбудеться перша зустріч глави Білого дому з новобраним президентом України Петром Порошенком. Як відзначив на брифінгу в Білому дому заступник радника президента з питань національної безпеки Бен Родс, ці двосторонні переговори стануть «своєчасною можливістю для Обами запевнити Порошенка у нашій відданості українському народу».

Коментуючи очікування України від першої зустрічі Петра Порошенка з Бараком Обамою, джерело наближене до новообраного президента сказало «Дню», що українська сторона серйозно готується до зустрічі з американським президентом. «По-перше, ця зустріч триватиме годину і на ній будуть обговорюватися, у першу чергу, безпекові питання. По-друге, після зустрічі у Варшаві і може бути її продовження в Нормандії. Це дуже важливий момент, тому що це буде проміжний етап переговорів з лідерами держав стосовно алгоритму безпеки і вирішенню питань сходу України, який обговорювався раніше на зустрічах. Дуже важливим моментом є навіть сам факт проведення такої повномасштабної по суті зустрічі», — наголосив співрозмовник. Вчора заступник міністра оборони США з питань міжнародної безпеки Дерек Шоле заявив,  що США допоможуть Україні створити високоефективні збройні сили. Він також повідомив про збільшення  американської допомоги удвічі. Відтак слід очікувати, що тема надання військової допомоги Україні буде продовжена під час переговорів президентів у Варшаві. Тим більше, що сам Порошенко в інтерв’ю Washington Post на минулому тижні заявив, що Україна хотіла б укласти зі США договір про безпеку на кшталт Ленд-лізу.  

У Бельгії вперше після виключення Росії з G8, відбудеться саміт G7 уже без Росії, на якому лідери провідних країн обговорять зменшення залежності Європи від російських енергоносіїв, а також нові можливі санкції щодо Росії.

А найбільша інтрига очікується на урочистостях в Нормандії у зв’язку з тим, хто сидітиме поруч з російським президентом Володимиром Путіним, якого на ці заходи вшанування жертв Другої світової війни запросив французький президент. В Адміністрації Білого дому вже заявили, що Обама не буде проводити ніяких двосторонніх зустрічей з Путіним. Також є повідомлення про те, що королева Єлизавета ІІ також не хоче зустрічатися і фотографуватися разом з Путіним. І загалом багато дискусій у ЗМІ точиться стосовно того, за яким алфавітом: французьким чи англійським буде розсадка лідерів на урочистому обіді.

«День» звернувся до експертів з питанням, які можливості можуть виникнути для України завдяки першій зустрічі Порошенка з Обамою у Варшаві та його участі на урочистостях у Нормандії.

«ЦЕ МОЖЛИВІСТЬ ВСТАНОВИТИ ВІДНОСИНИ З ОБАМОЮ, БАЖАНО ДОВІРЛИВІ ТА ДРУЖНІ»

Олег ШАМШУР, екс-посол України в США:

— Можливості — очевидні. Перш за все, для Порошенка як нового президента України це можливість встановити стосунки з Обамою, бажано довірливі та дружні. І це залежатиме від змісту їхньої бесіди і чи виникне «хімія» у стосунках між двома лідерами. По-друге, налагодити практичне співробітництво між новим президентом України з урядом Сполучених Штатів. І при цьому дуже важливо, щоб це не обмежувалось загальними деклараціями. Очевидно будуть обговорені деякі конкретні питання, пов’язані з наданням допомоги з боку США, перш за все, того, що стосується агресії з боку Росії, а так само допомоги в розвитку української економіки та України як демократичної держави. Важливо, щоб Порошенко і Обама обговорили питання співробітництва у військовій та військово-технічних сферах та надання допомоги з боку Сполучених Штатів.

Думаю, що у порівнянні з першим візитом до Європи Обама зробив висновки, в першу чергу, з поведінки України. І зараз ми, принаймні, чуємо з Вашингтону все частіше заяви про необхідність зміцнення партнерства між Сполученими Штатами і Європою, особливо увагу зараз приділяється регіону Центральної та Східної Європи, зокрема Україні. Еволюція — тут позитивна і викликано це зокрема через драматичні події в Україні.

Щодо участі Порошенка в урочистостях у Нормандії. По-перше, запрошення українського президента на ці заходи є абсолютно правильним, оскільки Україна зробила один з найбільших внесків у перемогу над нацизмом. І по-друге, це можливість спілкування зі світовими лідерами. Відтак це можливість для контактів, встановлення особистих стосунків і налагодження співпраці між президентом та урядами західних країн.

«ОБАМА ПОВИНЕН ПООБІЦЯТИ, ЩО УКРАЇНІ МАЄ БУТИ НАДАНА БІЛЬШ СУТТЄВА ДОПОМОГА...»

Григорій ПЕРЕПЕЛИЦЯ, доктор політичних наук, конфліктолог, професор Київського національного університету ім.Шевченка:

— В ході переговорів Обами в Європі має бути досягнуто консенсус з приводу спільної політики, яка б віддзеркалювала вже нову геополітичну ситуацію в Європі, коли закінчується період глобального і регіонального партнерства з Росією. Що стосується України, то, очевидно, консенсус буде досягнуто в тому сенсі, що Україну треба якомога швидше інтегрувати в Європу і допомогти їй стабілізувати внутрішню ситуацію. Такий стратегічний вимір буде заданий і на зустрічі між Порошенко і Обамою після сформування позиції ЄС і США.

Що стосується наших очікувань від зустрічей лідерів наших країн. Обама повинен пообіцяти, що окрім позбавлення віз путінського оточення Україні має бути надана більш суттєва допомога, у тому числі воєнна, наскільки це можливо. У нас немає двохстороннього воєнного договору. Було б добре, якби у нас була не Хартія про стратегічне партнерство, а угода на кшталт такої, яку підписали США та Ізраїль. Ця угода передбачає щороку надання воєнної допомоги у 2 млрд. доларів на закупку озброєнь чи воєнної продукції для укріплення безпеки і обороноздатності Ізраїлю.

Наразі ми бачимо дипломатичну підтримку з боку США, які не можуть не підтримувати, бо Росія зруйнувала міжнародне право своєю агресією проти України. І йдеться лише про дипломатичний тиск на оточення Путіна, але цього мало.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати