Стимулювання по-американськи
План Обами позитивно вплине на весь світУ США остаточно прийнято План стимулювання американської економіки, сума якого становитиме 787 млн. доларів. Його ініціатор президент Барак Обама назвав затверджений обома палатами Конгресу законопроект найважливішим рубежем на шляху американської економіки до відновлення. За словами Обами, план покликаний зберегти або створити 3,5 млн. робочих місць. План стимулювання передбачає скорочення податків на $282 млрд., із цієї суми приблизно половина доводиться на приватних осіб, половина — на приватний бізнес. «Найдорожчий» елемент плану — це зниження прибуткового податку на $400 на рік. Інша частина плану стосується збільшення допомоги з безробіття, асигнувань на освіту, телекомунікації, енергетику, інфраструктуру. Зокрема, $30 млрд. буде витрачено на модернізацію електроенергетики та впровадження нових технологій у цій галузі, $29 млрд. — на дороги й мости. Законопроект був доповнений поправкою, яка вводить обмеження заробітної плати для керівників фінансових структур, які вже отримали допомогу федерального уряду.
Республіканці, критикуючи законопроект, наполягали на збільшенні його податкової складової та скороченні прямих витрат, серед недоліків називаючи розпорошеність, відсутність фокуса на ключових проблемах і його наслідках для бюджету США. Демократи у свою чергу заявляли, що загальний масштаб програми, враховуючи гостроту і глибину кризи, що її переживає країна, не має скорочуватися.
Євген КАМІНСЬКИЙ, завідувач відділу Інституту світової економіки та міжнародних відносин, Київ:
— Ідеальних планів порятунку світової економіки поки немає. Бо якби вони були можливі, то лауреати Нобелівської премії давно б їх виписали, показали б, як вони мають діяти, і ці плани застосовувалися б. Сьогоднішній план Барака Обами не несе в собі нічого нового. Тобто цей план частково почерпнув ідеї з «нового курсу» Рузвельта. Я маю на увазі стимулювання робочих місць. Але ми не можемо повністю говорити про аналогію з цим планом, оскільки у Рузвельта була можливість тиснути на Конгрес. Він застосовував не зовсім демократичні методи спілкування з вищим законодавчим органом США. У Барака Обами такої можливості немає. Він змушений буде діяти в рамках існуючої конституції й дотримуватися законів. З іншого боку, те, що стосується податків, є більш впливовим. Але це може також і негативно вплинути на авторитет, імідж Обами. Оскільки зниження податків не одразу дасть результати, вони будуть помітні приблизно через рік. Цей період стане певним шоком для бюджету, бо США мають величезну заборгованість, це дуже сильно стримуватиме можливості Барака Обами.
Що стосується світової економіки, то на неї план Обами вплине не одразу. Хоча будь-які, навіть мінімальні позитивні зміни (0,2 відсотки зростання економіки), будуть позитивом не тільки для США, а й для усього світу. Що стосується України, то нас може цікавити відновлення національних експортних потенціалів країн, які купують наші товари.
Гасло «купуй американське» може, безумовно, призвести до кризи глобалізації. Якщо американці почнуть керуватися цим гаслом, то це дуже швидко негативно позначиться на основних експортерах продукції Сполучених Штатів Америки.