Перейти до основного вмісту

Синдром «11 вересня»

Американські мусульмани визначаються — хто вони в США
23 вересня, 00:00

З авдана п’ять років тому американському народу ісламістськими терористами рана досі не загоїлась. Хоча з часу жахливих терактів у Сполучених Штатах пройшло вже п’ять років, але «синдром 11 вересня» міцно вживлений у свідомість американців. Проте найбільш «інфіковані» ним жителі Нью-Йорка. Згідно з опитуванням громадської думки у Нью-Йорку, яке провела газета The New York Times та телеканал CBS — 69% ньюйорківців «дуже стурбовані» терористичним нападом, порівняно з 22% інших жителів Америки. Показовим є те, що 36% жителів Нью-Йорка сказали, що вони про терористичні напади 11 вересня 2001 року думають щодня.

На запитання, чи Вашингтон зробив достатньо для того, аби захистити Нью-Йорк від терористичних нападів, 58% опитуваних ньюйорківців сказали «ні», і лише 34% сказали — «так». З приводу того, чи вірогідне те, що відбудеться повторний напад на місто 57% сказали «так» і 35% серед тих, хто думає, що «ні». При чому 72% вважають, що уряд, можливо, зробив багато для того, щоб унеможливити майбутні терористичні атаки. Між тим, 74% відчувають, що місто не зовсім готове мати справу з біологічним чи хімічним нападом. 66% також думають, що система метрополітену міста має потрібні заходи безпеки.

11 вересня внесло певну корекцію й у життя американських мусульман. Так одна домашня господарка з Лос-Анджелеса сказала, що «припинила надавати пожертвування для будь- якого мусульманського милосердя, яке торкнулося її серця». Тепер вона вносить свої пожертви лиш тим організаціям, котрі не викликають у неї жодної підозри. У Сакраменто молодий імам порвав із древньою традицією мусульманського духовенства і тепер голить частину своєї бороди, щоб менше вирізнятися серед не мусульман. Починаючи від 11 вересня 2001-го, збільшена увага й підозра зробили їх більш обережними щодо вираження їхньої віри.

Парадоксально, але 11 вересня підштовхнуло більшість американських мусульман визначитися з тим, ким вони є в цій країні. «Ми стаємо свідками створення нової мусульманської американської ідентичності, — вважає Захід Бухарі, директор американської мусульманської програми досліджень у Джорджтаунському університеті, — у минулому це трапилося з афроамериканцями, латиноамериканцями, євреями, японцями й католиками; тепер настає черга мусульман стати частиною тканини американського життя. Колись, до 11 вересня, багато мусульман перебуваючи фізично тут, перебували подумки знову на своїй батьківщині. Нині це починає змінюватись». Багато з тих, хто вивчає американських мусульман, говорять, що без 11 вересня для різноманітного, самітницького й у значній мірі іммігрантського співтовариства, потрібні б були ще довгі й довгі десятиліття для того, щоб повноцінно інтегруватися в суспільство, в якому вони постійно проживають. Дії терористів змусили їх почати визначатися щодо своєї американської ідентичності й зробити спробу стати складовою частиною великого, різноманітного й мультиетнічного американського соціуму.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати