Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Сюрприз» від Рютте

Експерт — щодо пропозиції нідерландського прем’єра внести серйозні зміни до Угоди про асоціацію УКРАЇНА — ЄС
02 листопада, 10:56
МАРК РЮТТЕ / ФОТО РЕЙТЕР

Голландський прем’єр-міністр Марк Рютте заявив, що він намагається знайти компроміс, який би уможливив Нідерландам підписати Угоду про асоціацію між Україною та Євросоюзом. Слід нагадати, що Нідерланди — єдина країна ЄС, яка не ратифікувала угоду, підписану торік. Як ідеться в листі Рютте до депутатів парламенту Нідерландів, його бажання підписати угоду продиктоване національними інтересами. На його думку, європейська єдність «є найкращою відповіддю на зовнішню політику Росії, призводить до дестабілізації на зовнішніх кордонах Європи».

Рютте наголошує, що він прагне погоджувати доопрацьований текст угоди, в якій би наголошувалося, що угода про асоціацію не є підставою для повноправного членства України в ЄС, а також Києву не надаватимуться жодні колективні гарантії безпеки та зобов’язання надавати військову підтримку. Крім того, глава голландського уряду пропонує, щоб в угоді було прописано, що вона не дає українцям права претендувати на роботу в країнах ЄС, повідомляє AP.

Рютте зауважує, що він продовжуватиме перемови з лідерами ЄС до саміту, який відбудеться 15—16 грудня, і сподівається, що зможе отримати підтримку пропонованих ним змін. Якщо це йому вдасться, уряд запропонує парламенту ратифікувати доповнену угоду. Процедура ратифікації повинна відбутися в обох палатах парламенту країни.

«День» звернувся до виконавчого директора Центру дослідження міжнародних відносин Миколи КАПІТОНЕНКА з проханням прокоментувати такий поворот і розповісти, як потрібно Києву реагувати на пропозиції Рютте щодо змін до угоди.

«НАМ ПОТРІБНО ДОБРЕ ГОТУВАТИСЯ ДО ДИПЛОМАТИЧНИХ ТОРГІВ»

— Внесення змін до тексту Угоди про асоціацію спочатку було найвірогіднішим сценарієм вирішення проблем, що виникли на порядку денному після референдуму в Нідерландах. Це не пропагандистська, а політична проблема, яка витікає з глибоких протиріч у довгострокових інтересах України й окремих країн Європейського Союзу. Робота в цьому напрямку повинна була стати пріоритетом української дипломатії. У випадку, якщо ініціатива Нідерландів зведеться до появи в Угоді позицій про те, що вона не є основою для членства; не дає українцям права на роботу в ЄС; і не створює гарантій безпеки — це стане серйозним приводом для роздумів, дискусій і політичних висновків. Із моменту підписання — а в деяких стосунках і до нього — Угода про асоціацію розглядалася в Україні як щось більше, ніж просто інструмент економічного зближення. У ній є політична складова, яка дала так багато надій і на демократизацію, і на загальну безпеку, і на перспективу членства України в ЄС. Хоч майже через три роки всі і розуміють недосяжність таких сподівань, але, принаймні, вони залишають надію на світле майбутнє. Інакше кажучи, політична цінність Угоди про асоціацію визначається не лише її поточним ефектом, але і потенціалом майбутніх звершень; і саме у такому вигляді вона втілює європейську ідею в сьогоднішній Україні. Якщо внести до Угоди вищезазначені зміни, вона перетвориться на технічний інструмент. З його допомогою більше не вдасться мотивувати реформи або малювати європейську перспективу. Єврооптимістам в Україні буде нанесений чергова, можливо, непоправний збиток. Якщо дивитися на ситуацію з більш прагматичної точки зору і ставити  метою порятунок Угоди навіть у вигляді простого інструменту — на поступки доведеться піти. Краще це робити з символічного питання майбутнього членства, яке все одно не стоїть на порядку денному. Якщо обмежитися цим не вдасться, потрібно відкривати діалог щодо питань безпеки. Гарантій у цій сфері ЄС не лише не хоче, але і не може дати; а ось Україна виступає важливим чинником безпеки в Європі. Донести це міркування до Гааги, Брюсселя та Берліна з Парижем — важливе завдання. Якнайменше хотілося б поступатися в питаннях трудової міграції. Ця свобода лежить у самій основі процесів європейської інтеграції, і якщо ми станемо частиною Європи в цьому сенсі, то рано чи пізно станемо нею і у всіх інших. У будь-якому разі, нам варто добре готуватися до дипломатичних торгів. Кращий рецепт для цього — якомога повніше розуміння як інтересів партнера, так і своїх власних.

Ганна ГОПКО, голова Комітету Верховної Ради України у закордонних справах:

Важливо фіналізувати ратифікацію угоди між Україною та ЄС Нідерландами. Україна готова спільно з Гаагою та Брюсселем відпрацювати застереження Нідерландів у прийнятній для сторін формі. Але не йдеться ні про зміну тексту Угоди, ані про відкриття нових переговорів. Плюс ми виступаємо, щоб УА набула повністю чинність якогомога швидше.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати