Перейти до основного вмісту

Тактика Шредера:

програти бій, щоб виграти «війну»?
10 лютого, 00:00

Після відставки федерального канцлера Німеччини Герхарда Шредера з посади лідера правлячої Соціал-демократичної партії Німеччини почали з’являтися припущення, що наступним кроком може стати відставка всього уряду. Своє рішення залишити керівну посаду в партії Шредер пояснив турботою про процес реформ у країні. У відставку подав також генеральний секретар партії Олаф Шольц. Функції голови Соціал-демократичної партії поки що виконує Франц Мюнтеферінг, керівник фракції соціал-демократів у Бундестазі. Позачерговий з’їзд СДПН планується на кінець березня.

Криза правлячої партії давно вже не є секретом, опонентів Шредера вистачало, і внутрішньопартійні дискусії в останні два роки нікого особливо не дивують. Дискусії в середовищі соціал-демократів викликані переважно двома моментами. По-перше, далеко не всі колеги Шредера по партії погоджуються з положеннями пакету реформ «Порядок денний-2004», який наприкінці минулого року не без труднощів пройшов через затвердження Бундестагом. Хоч як це дивно, реформи зустріли широку підтримку опозиційних правоцентристів з блоку ХДС/ХСС, але в стані соціал-демократії було чимало опозиціонерів планам канцлера. Однопартійці вимагали від Шредера зміни як самого урядового курсу, так і окремих його виконавців, тобто федеральних міністрів. По-друге, загальнонімецька підтримка соціал-демократів падає, за даними постійних опитувань громадської думки, зараз вона становить близько 25%. Підтримка в німецькому суспільстві християнських демократів (ХДС/ХСС), навпаки, поступово зростає й зараз становить близько 50%. Проблема тим більш актуальна, що цього року в Німеччині відбудеться відразу кілька земельних виборів.

Між тим коментатори розходяться в своїх оцінках події, значної для німецького політичного життя. Якщо представники соціал-демократії в один голос свідчать, що Шредер вчинив вірно, його відставка з посади партійного лідера допоможе подолати, можливо, найважчу структурну кризу в партії, то праві передрікають фактично початок кінця Шредера як лідера нації. Голова ХДС Ангела Меркель, зокрема, назвала партійну відставку Шредера провалом його уряду. Голова ХСС, керівник баварського уряду Едмунд Штойбер вважає, що Німеччині потрібен канцлер, здатний діяти, а Шредер таким не є. Кого Штойбер має на увазі під дієздатним канцлером, відомо: передусім, себе самого. Саме він змагався зі Шредером за посаду канцлера на останніх виборах. Керівник земельної групи ХСС у Бундестазі Міхаель Глосс заявляє про процес розпаду червоно-зеленої коаліції та закликає до проведення нових виборів.

Опозицію можна зрозуміти — християнські демократи та їхні молодші партнери — вільні демократи — далеко не переконані, що тенденція зростання їхньої популярності та падіння рейтингів соціал-демократів збережеться до 2006-го, коли в Німеччині мають відбутися чергові парламентські вибори. За умови, коли уряду Шредера вдасться продемонструвати економічне зростання, перемога правих була б під великим питанням, натомість саме зараз вони як критики чинного уряду (хоча й прихильники ідеології його реформ) були б на коні.

Труднощі Шредера — передусім у тому, що в успіх його реформ не вірять його однопартійці, йому не вдалося стати повноправним головою партії. Проте він, можливо, все одно братиме участь у наступних виборах до Бундестага. Протягом року, за результатами 14 земельних виборів, стане зрозумілим, яким насправді є політичний розклад у Німеччині, наскільки соціал-демократи можуть розраховувати на підтримку. Зараз же, за даними опитувань, Партія демократичного соціалізму (екс-комуністи), що не потрапила до Бундестагу, могла б розраховувати на успіх — а значить, є певні симптоми того, що в Німеччині не все гаразд.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати