Тарасюк попереджає: Україну хочуть затягти до «старого русла»
Міністр закордонних справ України Борис Тарасюк заявив у Тбілісі, що «антидемократичні сили» в Україні намагаються використати складну фінансову ситуацію, щоб повернути Україну до «старого русла», передав Інтерфакс. Певні сили в Україні, за словами міністра Тарасюка, штовхають її до союзу Росії та Білорусі.
«Певні сили» не названо — хоча, очевидно, маються на увазі ліві — комуністи, соціалісти, «селяни». Лідери кожної з цих партій дійсно вже висловлювалися за більш тісне зближення з Росією та Білоруссю, перший заступник голови Верховної Ради Адам Мартинюк навіть заявив, що якщо не цей, то наступний склад парламенту обов'язково ратифікує вступ України до російсько-білоруського союзу. Слова «Радянський Союз» ще не звучали, говорилося здебільшого про «інтеграцію на новому рівні без втрати суверенітету». Проте — коли не лише представники КПУ, а й голова СДПУ(о) заявляють, що в Європі на нас ніхто не чекає... Міністр Тарасюк, до речі, як годиться дипломатові, дуже обережно підійшов до формулювання — «антидемократичні» та «окремі» сили, не вказавши, які саме.
Що ж стосується можливих змін у зовнішньополітичному курсі — то нині вони ще не передбачаються. За неофіційною інформацією, і сьогодні в Зальцбурзі, і 15 липня на нараді послів у Києві Президент Кучма у своїх промовах підтвердить незмінність курсу на європейську інтеграцію України.
Але що буде далі — не знає ніхто. Українські аналітики лише спростовують висновки зарубіжних експертів щодо того, що за будь-якого результату виборів український курс радикально не зміниться. Зміни, хоча й не негайні, а за кілька місяців — більше ніж можливі. Принаймні акценти може бути розставлено по-іншому. Очевидно, заяву міністра Тарасюка розцінять як попередження про цілком реальні речі — але в будь- якому разі вона явно має передвиборний характер. Хотілося б, звичайно, щоб різниця між захистом інтересів країни та конкретного її Президента відчувалася більш чітко. І щоб не виникало аналогій зі сценарієм «голосуй, а то програєш», реалізованим під час президентських виборів 1996 року в Росії.