Ташкент захищається візами
Однак у неділю стався випадок, коли дві колишні республіки Центральної Азії добровільно погодилися звести візовий бар’єр між собою. Голови зовнішньополітичних відомств Узбекистану і Киргизстану в цей день підписали угоду про запровадження візового режиму між двома країнами, яка набирає чинності 1 серпня. Ініціатором такої угоди був Узбекистан. Адже саме в цій країні в лютому минулого року відбувся замах на президента країни Іслама Карімова, який чудом не загинув від бомбування, влаштованого ісламськими фундаменталістами. Останні дісталися до Ташкента через Киргизстан. Відтоді в Узбекистані посилений режим безпеки, особливо у Ферганській долині, яка межує з Таджикистаном і Киргизстаном. Уряд, стурбований зростанням релігійного екстремізму та контрабанди в цьому регіонi, намагається захищатися за допомогою «чудодійного» інструменту — візового режиму.
Правозахисні організації висловили стурбованість, що нові бар’єри додадуть проблем у регіоні, а також труднощів для людей, які мешкають на кордоні чи перетинають його у справах. Економісти зазначають, що пожорсткішання прикордонного режиму зашкодить створенню спільної економічної зони в багатій на ресурси Центральній Азії, про що неоднозразово заявляли лідери цього регіону.
Міністр закордонних справ Узбекистану Абдулазіз Камілов заявив, що сторони запроваджують неповний візовий режим, який лише регулюватиме перетин кордону. Передбачається багато привілеїв для прикордонного населення. «Можливо, це буде тимчасовий крок», — заспокоїв він. Втім, населення колишнього Радянського Союзу добре засвоїло істину, що тимчасове — означає постійне.