Теффта замінить експерт по країнах Азії та Латинської Америки
Олег ШАМШУР: «Те, що він займався проблемами ОБСЄ, допоможе йому увійти в курс справ в Україні»![](/sites/default/files/main/articles/01032013/pyatt_0.jpg)
Нинішнього посла США в Україні Джона Теффта замінить кар’єрний дипломат Джеффрі Пайятт, повідомляється на сайті Білого дому. Президент США Барак Обама, оголошуючи кандидатуру майбутнього посла в Україні разом із іншими людьми, які обійматимуть ключові посади в його адміністрації, сказав: «Ці віддані та досвідчені люди будуть цінним доповненням до моєї адміністрації, оскільки ми рішуче братимемося за важливі виклики, які стоять перед Америкою. Я очікую на те, що працюватиму з ними в наступні місяці та роки».
Що стосується Джеффрі Пайятта, то на сайті Державного департаменту США відзначається, що він «кар’єрний дипломат вищого ешелону дипломатичної служби США, який має за плечима 22 роки роботи в Державному департаменті, під час якої донині здебільшого зосереджувався на Азії та Латинській Америці». «Пан Пайятт у травні 2010 року обійняв посаду головного заступника помічника державного секретаря — заступника керівника бюро з питань Південної та Центральної Азії. Перед цим, із серпня 2007 року, він був заступником голови дипломатичної місії США при Міжнародному агентстві з атомної енергії та міжнародних організаціях у Відні», — йдеться в його біографічній довідці.
До цього призначення Джеффрі Пайятт ще не обіймав посади посла, а лише перебував у складі дипломатичних місій США в країнах Азії та Латинській Америці в різні роки. Зокрема, «у 1992 — 1994 роках він служив у Посольстві США в Індії як дипломат політичного відділу, а у 1990 — 1992 роках — у Посольстві США в Гондурасі як дипломат економічного відділу та віце-консул».
До вступу на дипломатичну службу він працював у аналітичній організації «Міжамериканський діалог» у Вашингтоні, яка організовує спілкування провідних діячів і мислителів американських континентів. Виріс Джеффрі Пайятт у Ла-Хойї, передмісті Сан-Дієго, в штаті Каліфорнія. Він навчався і здобув магістерський ступінь із міжнародних відносин у Єльському університеті, а ступінь бакалавра політичних наук — в Університеті Каліфорнії в Ірвайні. Одружений, має двох дітей.
Остаточно Пайятт отримає посаду голови дипмісії США в Україні після того, як його кандидатуру затвердить на слуханнях комітет з міжнародних відносин сенату США.
«День» попросив колишнього посла України в Америці (2005 — 2010 рр.) Олега ШАМШУРА прокоментувати рішення Барака Обами щодо номінації Джеффрі Пайятта послом в Києві.
— Особисто я його не знаю. Але те, що я про нього чув, зокрема й від американських дипломатів, свідчить про те, що це — сильна та, безумовно, професійна людина, досвідчений кар’єрний дипломат. Розглядати його номінацію можна таким чином: те, що призначається саме кар’єрний дипломат, а не політичний призначенець, свідчить про те, що США розглядають Україну як країну, яка має певні проблеми, що вимагають постійної уваги. Найкраще з ними може впоратися саме професіонал. Те, що Пайятт здебільшого опікувався регіоном Латинської Америки та Азії, вказує на те, що, навіть враховуючи ту ѓрунтовну підготовку, яку отримують американські дипломати і посли перед тим, як виїжджають в країну акредитації, йому знадобиться певний час, щоб зрозуміти українські та регіональні реалії, якими він до цього часу не займався.
До того ж маємо приклади, коли призначалися посли, які не були дотичними навіть до регіональних справ, однак були достатньо успішними послами США в Україні. Умовно це може бути певною перепоною. Але, з другого боку, я не вбачаю в цьому якоїсь непереборної причини, яка б завадила йому стати нормальним та ефективним послом в майбутньому.
Ускладнить роботу Пайятту й те, що в нього не було досвіду на роботі посла. Утім, він був у Відні та Делі на посаді заступника посла — це непогана школа. Те, що він працював там і займався проблемами ОБСЄ, — це в контексті й головування Україні в ОБСЄ, і знайомства з проблематикою, яка входить до компетенції цієї міжнародної організації, допоможе йому увійти в курс справ в Україні.