Теракт у Нью-Йорку: 8 загиблих, 11 поранених
«Потрібно вирішувати проблеми, в яких коріниться тероризм», — експерт![](/sites/default/files/main/articles/01112017/1terakt_0.jpg)
31 жовтня вдень американське місто Нью-Йорк вразив теракт: на Мангеттені невеликий вантажний автомобіль виїхав на велосипедну доріжку, збив кількох людей і врізався в шкільний автобус. Після цього водій авто вийшов із машини та почав цілитися в людей зброєю. У поліції уточнили, що один пістолет призначався для пейнтболу, а другий був пневматичним, пише Бі-Бі-Сі.
Внаслідок інциденту загинуло вісім людей, п’ятеро з яких громадяни Аргентини, а один — громадянин Бельгії, 11 людей зазнали поранення. Поліція поранила нападника, який зараз перебуває в критичному стані. За даними ЗМІ, ним виявився 29-річний виходець із Узбекистану Сайфулло Саїпов. Зі слів очевидців, під час нападу він викрикував: «Аллаху Акбар». Крім того, слідчі виявили біля місця нападу нотатки арабською мовою, що вказують на причетність до «Ісламської держави», пише The New York Times
Цей напад викликав у нью-йоркців болючі спогади, адже 11 вересня 2001 року в місті стався масштабний теракт: внаслідок нападу на Всесвітній торговельний центр і Пентагон загинули 2 тис. 977 людей. Починаючи з 2001 року, цей теракт став найбільшим у цьому американському місті. До речі, позавчорашній напад стався зовсім неподалік від місця, де раніше стояли вежі-близнюки.
ФОТО REUTERS
У поліції заявили, що розглядають наїзд як теракт. Такої ж думки й президент США Дональд Трамп. «Ми не повинні дозволити «ІД» повернутися, потрапити до нашої країни після того, як перемогли їх на Близькому Сході. Досить», — написав глава Білого дому в Twitter. «Мої думки, співчуття та молитви — жертвам і сім’ям теракту в Нью-Йорку», — додав він. Крім того, Трамп зазначив, що доручив міністерству національної безпеки США «посилити вже екстремальну програму перевірки». «Бути політкоректним добре, але не в цьому», — наголосив він.
«Здається, Трамп мав на увазі програми уряду США щодо контролю за людьми інших національностей, як протилежність його дискусійній забороні на в’їзд, що вплинула лише на невелику кількість мусульманських країн», — ідеться у виданні The Washington Post.
«День» звернувся за коментарем до українського журналіста в Лондоні Богдана ЦЮПИНА з проханням прокоментувати теракт у Нью-Йорку та розповісти, як мають діяти світові лідери, щоб побороти тероризм.
«УСЕ СУСПІЛЬСТВО МАЄ БРАТИ УЧАСТЬ У СВОЄМУ ЗАХИСТІ»
— Я можу говорити як журналіст і людина, котра висвітлювала низку терористичних актів у останні роки. Цей випадок у Нью-Йорку підтверджує думку про те, що проблема тероризму не може бути вирішена простими і навіть жорсткими методами.
Те, про що говорить не так давно обраний президент США Дональд Трамп, показує, що не можна дуже просто — чи то жорсткими заходами на кордоні, чи заборонами — повністю гарантувати безпеку від тероризму, який має надто багато джерел і причин. Він може бути базований за кордоном: це можуть бути сили, які ззовні приносять терор в якусь країну, у даному випадку — в США.
Перебуваючи в Лондоні, де тільки за цей рік відбулася низка дуже різних терористичних нападів, гадаю, це тільки ще одне підтвердження, що потрібно вирішувати проблеми, в яких коріниться тероризм, радше, ніж покладатися повністю на якісь обмежуючі чи заборонні дії, хоча й вони також потрібні.
Нагадаю заяву президента Франції Еммануеля Макрона, який під час виборчої кампанії та після обрання також говорив про цю проблему. При цьому у Франції досі діє надзвичайний стан після низки страшних терористичних нападів у Парижі, а також у Ніцці.
Ті політики, які кажуть, що можуть одноразовими чи дуже жорсткими кроками вирішити проблему тероризму, до певної міри вводять в оману. Тому люди, особливо у величезних мегаполісах, міжнародних центрах, як Лондон, Нью-Йорк, Париж тощо, повинні пам’ятати насамперед про це, адже нікому зараз не гарантовано повний захист від тероризму.
Спрацьовують як обмежуючі заходи, так і заходи безпеки, свідком яких я був у Лондоні. Ви виходите на станції метро чи на залізничній станції, й кожні 10 — 15 хвилин пасажирам нагадують: «Будь-ласка, будьте пильними. Якщо ви бачите людей, які поводяться дивно чи мають підозрілі пакунки, повідомте поліції». Очевидно, що не можна покладатися тільки на силовий апарат — поліцію, служби безпеки, хоча й він також важливий, але треба, щоб усе суспільство реагувало на це та брало участь у своєму захисті.
У зв’язку з цим виникають думки про Україну, про ті речі, які відбуваються в нашій країні останнім часом, тобто вбивства із засідок, вибухи та поранення депутата, яке сталося в Києві нещодавно, вбивства журналістів, представників українських розвідувальних служб і служб безпеки.
Ідеться про те, що від загрози тероризму не захищений ніхто. Ніхто не може сидіти в кутку, злорадно потирати руки й почуватися окремо від цієї проблеми. Більше того, проблема тероризму не є новою, вона просто може бути або більшою, або меншою. До проблеми ісламістського радикалізму («Ісламської держави», наприклад) у цій країні була проблема тероризму, який використовувала Ірландська республіканська армія. Тероризм — це трагічна, сумна частина людської історії, яка супроводжує людство вже давно. Але легких рецептів вирішення цієї проблеми немає.
Завдання політиків і урядових структур — пояснювати суспільству про існування проблеми, намагання подолати її джерела, вирішити й з’ясувати, чому певний регіон у світі чи певне угруповання, чи структура, чи релігія є джерелом тероризму, та працювати з цим джерелом.
Крім того, суспільство має стати на бік державних структур, якщо вони працюють ефективно та викликають довіру; очевидно, є надії, що проблема тероризму якщо не буде вирішена, то принаймні буде зменшена, і більше людей будуть захищені.
Випуск газети №:
№196, (2017)Рубрика
День Планети