Тінь Шарона
В Iзраїлі може перемогти партія-новачок![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20060329/451-3-1.jpg)
Учора в Ізраїлі відбулися дострокові парламентські вибори. За мандати в однопалатному парламенті — кнесеті, який складається із 120 місць, боролася 31 партія. Важливо відзначити, що вибори відбуваються в досить складній атмосфері. У країні введено жорсткі заходи безпеки. Під час перебігу голосування палестинцям заборонено було в’їжджати до Ізраїлю через побоювання можливих нападів із боку бойовиків. Президент країни Моше Кацав назвав ці вибори «одними з найважливіших у історії держави».
Ініціатор проведення цих виборів — прем’єр-міністр Ізраїлю Аріель Шарон — після важкого інфаркту перебуває в комі. Листопада минулого року ізраїльський голова уряду вийшов із правлячої партії «Лікуд», частина керівництва якої виступала проти його плану одностороннього розмежування з палестинцями. А. Шарон створив нову партію «Кадіма» («Вперед»), яка вважається лідером на цих перегонах. Хоча сам А. Шарон перебуває в лікарні, його вплив відчувався на виборчій кампанії. Вплив цього політика, який має прізвисько Бульдозер, порівнюють із засновником Ізраїлю Бен Гуріоном.
Цікаво й те, що партія «Кадіма» взяла на озброєння гасло «Лікуд» — «до кордонів 1967 року». Відтак, спостерігачі вважають, що вибори в Ізраїлі стали референдумом про кордони країни. Зараз лідером «Кадіми» є Ехуд Ольмерт, який виконує обов’язки прем’єр-міністра країни й продовжує курс свого шефа.
Згідно з опитуваннями громадської думки, «Кадіма» може розраховувати на 34 місця в парламенті. Партія праці «Авода» Аміра Переца може отримати 19 місць, а партія «Лікуд» Беньяміна Нетаньягу — 13 або 14 місць. Це означає, що жодна з політичних партій не зможе отримати абсолютну більшість у парламенті.
Оскільки з моменту заснування Ізраїлю країною правили партія «Лікуд», або Партія праці, то перемога «Кадіми» буде історичною. Слід зауважити, що 2003 року «Лікуд» (на її чолі тоді перебував Аріель Шарон) виграла вибори завдяки жорсткій позиції у сфері безпеки стосовно палестинців. Тоді вона виступала за збереження за Ізраїлем поселень на Західному березі річки Йордан та в секторі Газа. Ці наміри відійшли на другий план у зв’язку з будівництвом стіни, за допомогою якої Ізраїль в односторонньому порядку відокремився від палестинців.
Сьогодні чимало поміркованих ізраїльтян, особливо після перемоги на виборах у Палестинській автономії партії ХАМАС, яку Захід вважає причетною до тероризму, не бачить можливостей для мирних переговорів. Водночас вони вважають, що деякі поселення на палестинських землях є тягарем. «Ідея «Кадіми» щодо здійснення односторонніх дій набуває популярності, оскільки дозволяє Ізраїлю буди більш активним», — вважає Дан Шуфтан, представник приватної дослідницької організації «Шалем Центр». На його думку, такий підхід не «дозволить палестинцям використовувати право вето щодо Ізраїлю й також не дозволить паралізувати нас», повідомляє Бі-Бі-Сі.
Сам же Ольмерт поки що не визначив точно, де буде майбутній кордон. Він лише вказав, що для початку роздільний бар’єр слід установити на Західному березі. Палестинці виступають проти такого плану, заявляючи, що це не дозволить їм створити життєздатну державу. Наразі невідомо, чи вдасться «Кадімі» у разі перемоги створити стійку коаліцію, а тим більше — втілити в життя свої задуми щодо розмежування.