Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Трансатлантична єдність перед обличчям Москви

Чи зможуть керівники Росії подолати свою ностальгію за XIX століттям?
01 жовтня, 00:00
КОНДОЛІЗЗА РАЙС / ФОТО РЕЙТЕР

У серпні увага всього світу була прикута до Росії. Насамперед нам необхідно було вирішити невідкладне завдання — допомогти Грузії піднятися після нападу Росії. Це завдання ми нині успішно вирішуємо. Наступне питання, на яке ми повинні відповісти — і на якому я детально зупинилася у своїй нещодавній промові — стосується того, як вплинуть події минулого місяця на відносини Росії зі світом, зокрема, зі Сполученими Штатами та Європою.

Напад на Грузію привів нас до критичного, але не вирішального етапу. Керівники Росії перебувають зараз у стані прийняття невдалих рішень, але ніщо ще не вирішене остаточно. Майбутнє Росії в її руках. Однак дії інших держав, зокрема, Сполучених Штатів та Європи, можуть частково вплинути на ці рішення.

Задля досягнення цієї мети США та Європа повинні виявити твердість та єдність. Ми не можемо дозволити зміцнитися в правоті своїх думок низці російських керівників, які, судячи з усього, вважають, що досить натиснути на вільні нації — залякувати їх, погрожувати їм, батожити їх — щоб вони поступилися, і в кінцевому результаті здалися. США та Європа повинні протидіяти подібній поведінці й завадити Росії отримати хоч найменшу перевагу від цієї агресії.

Саме тому ми з нашими європейськими союзниками працюємо спільно, щоб допомогти Грузії. Разом із тим США та Європа беззастережно підтримують суверенітет, незалежність і територіальну цілісність країн, що межують з Росією. Ми також не дозволимо Росії скористатися правом вето щодо майбутнього євроатлантичного співтовариства: ні щодо списку країн, яких ми пропонуємо зробити частиною співтовариства, ні стосовно рішень цих країн.

США та Європа нині зміцнюють свою співпрацю, націлене на досягнення більшої енергетичної незалежності. Ми, як і раніше, підтримуватимемо глобальний і вільний енергетичний ринок і захищатимемо його від неправомірних дій.

Насправді керівники Росії не зможуть перемогти за всіма статтями: отримувати вигоду від міжнародних норм, економік та інститутів, і при цьому підривати їхні основи. Якщо Росія хоче продемонструвати весь свій потенціал, вона повинна ідеально інтегруватися у світовий політичний або економічний лад.

Російські керівники вже зараз розуміють, яке майбутнє їм уготоване, якщо вони будуть затяті у своїй агресивній поведінці. Репутація Росії, на відміну від Грузії, перебуває на найнижчому рівні з 1991 року. Співпраця між Росією та США у сфері мирного використання атомної енергії застигло на мертвій точці. Керівництво Росії несе відповідальність за важкі наслідки для економіки своєї країни. Шанси Росії на вступ до Світової організації торгівлі (СОТ) відтепер підірвані. Те ж саме можна сказати й про її перспективи стати членом Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

Але до ще серйозніших наслідків для Москви може призвести той факт, що її позиція підіймає фундаментальне питання: яким баченням майбутнього вона керується у своїх діях. Ще зовсім недавно новий президент Росії виклав позитивне і відкрите бачення майбутнього своєї країни. У ньому враховувалися слабкі сторони Росії, містився заклик до проведення подальших реформ у країні і, що найголовніше, визнання, що Росія не може собі дозволити підтримувати з усіма країнами світу відносити, засновані на антагонізмі й ізоляції.

Через потребу США та Європа продовжуватимуть співпрацювати з Росією з усіх питань, що містять взаємний інтерес. Це й боротьба з тероризмом, і протидія спробам Ірану розробити ядерну зброю, і підтримка процесу мирного урегулювання на Близькому Сході, і посилення ефективності Ради Безпеки ООН. Але буде дуже прикро, якщо наші відносини з Росією обмежаться стадією взаємних інтересів, оскільки найміцнішими відносинами між державами є ті, що засновуються на загальних цілях і цінностях.

Чи зможуть керівники Росії подолати свою ностальгію за XIX століттям і усвідомити, що в XXI столітті джерела впливу і методи його реалізації змінилися? Майбутнє покаже. Це рішення повинна приймати Росія й лише вона одна. Ми сподіваємося, що керівники Росії зроблять відповідальний вибір на благо народу своєї країни, а також усього світу.

Кондолізза РАЙС — Державний секретар США

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати