Перейти до основного вмісту

Три способи позбавлення Росії Мундіаля

або Московський слід у корупційному скандалі ФІФА
27 травня, 19:04
ФОТО REUTERS

Міжнародна федерація футболу знову опинилася в епіцентрі великого корупційного скандалу. У середу, напередодні Конгресу ФІФА, який має пройти 29 травня, у Цюріху затримали відразу шість (!) чиновників цієї організації за підозрою в корупції. Операцію здійснювала швейцарська поліція на прохання ФБР, яке вимагає екстрадиції футбольних функціонерів у США.

«Звинувачені чиновники ФІФА сприяли розвитку корупції і жадоби, що створило нерівні умови для найбільшого спорту у світі. Нерозкриті і незаконні платежі, хабарі і відкати стали способом ведення бізнесу у ФІФА», — зазначив у своїй заяві директор ФБР Джеймс Комі.

Окрім цього, 14 представників ФІФА, включаючи віце-президента Джека Уорнера, звинувачують в отриманні хабарів і відкатів на суму в $150 млн за 24-річний період. Як повідомила Бі-Бі-Сі, за словами представника міністерства юстиції США, чотири особи, а також ще дві, які вже не працюють в організації, визнали свою провину у справі про корупцію. До речі, серед заарештованих — віце-президент ФІФА Джеффрі Уебб.

Проте найголовніша деталь, на яку зараз мало звертають уваги, — швейцарська прокуратура порушила кримінальну справу щодо хабарів під час голосування з приводу країн-організаторів ЧС-2018 і ЧС-2022, які, нагадаємо,  відбудуться в Росії і Катарі. Раніше в інтерв’ю газеті «День» старший науковий співробітник Brookings Institution Лілія Шевцова заявляла, що Росія «експортує» свою корупцію на Захід. Схоже, тепер «експорт» іде у великий спорт.

Спортивний журналіст з Німеччини Роберт Кемпе в інтерв’ю «Радіо Свобода» заявив, що боротьба за присудження права провести Чемпіонати світу  2018 і 2022 років не була чесною. «Усі ті факти, про які нам удалося дізнатися під час дослідження цієї проблеми, підтверджують — заявки Росії і Катара не були переконливими. Навіть голова оцінної комісії ФІФА в розмові з ним визнав, що Катар і Росія надали найслабкіші заявки», — зазначив журналіст.

Учора на спеціально скликаній прес-конференції прес-секретар ФІФА Вальтер Де Грегоріо мав вигляд людини, шокованої тим, що сталося. Він неодноразово наголошував, що президент ФІФА Йозеф Блаттер «не замішаний в цьому скандалі». А сам скандал він назвав... «складним моментом», який має допомогти «очиститися» організації. Тим часом прес-секретар також додав, що ці скандали не торкнуться проведення мундіалів у Росії і Катарі, які «відбудуться, як і планувалося».

Проте західна преса не стримується в критиці ФІФА і Блаттера, за яким закріпилося прізвисько «диктатор». «Це розслідування також є серйозною загрозою для Зеппа Блаттера... який є найвпливовішою людиною у спорті, хоча йому не висунуто звинувачення. Де факто, він роками поводився як глава держави. Політики, футбольні зірки, футбольні чиновники, світові корпорації, які хочуть, щоб їх бренди прив’язувалися до спорту, довгий час схиляли коліна перед ним», — пише американська газета The New York times.

Раніше американські сенатори Боб Менендес і Джон Маккейн звернулися до ФІФА з листом, в якому закликали організацію припинити підтримувати Блаттера. «Дозволивши Росії проводити турнір, ФІФА протягне режиму Путіна економічний рятувальний круг всупереч різнобічним санкціям, які ввело міжнародне співтовариство», — говориться в зверненні. Сенатори також закликали ФІФА обрати президента, який «вживе заходів, щоб позбавити путінський режим привілею на проведення ЧС-2018».

Ця ідея не нова. За те, щоб позбавити Росію ЧС-2018 виступає не лише Україна, яка відчула на собі агресію Москви. Раніше подібну думку висловлював колишній віце-прем’єр-міністр Великобританії Нік Клегг.

Втім, про яке позбавлення Росії права на ЧС-2018 йдеться, якщо «Газпром» є офіційним партнером УЄФА? А цього року російська газова компанія стала ще офіційним партнером ФІФА до 2018-го року.

«День» спробував узяти коментар у віце-президента УЄФА Григорія Суркіса, проте в його прес-службі відповіли, що він не має повної інформації, і нічого не коментуватиме перед Конгресом ФІФА.

Як слід оцінювати цю ситуацію у ФІФА? І яка ймовірність того, що Росію можуть позбавити ЧС-2018 через корупційний скандал? Про це «День» поговорив з головним редактором часопису «Футбол» Артемом ФРАНКОВИМ:

— Наразі ніхто не планує жодного переголосовування з приводу країн-організаторів ЧС-2018 і ЧС-2022. Корупцію там ще потрібно довести.

Якщо Швейцарська генеральна прокуратура відкрила кримінальну справу щодо голосування щодо країн-організаторів Чемпіонатів світу 2018 та 2022-го років. То американці займаються випадками корупції в спортивному бізнесі, які мали місце в Південній Америці і США, протягом останніх 20 років. Якщо звернути увагу на список, який наводять американці, — то це суцільні латиноамериканці.

Функціонерів ФІФА затримали в Цюріху, оскільки вони приїхали на Конгрес ФІФА.  Це було зручніше зробити, аніж відправляти подібні запити всім країнам окремо.

Швейцарська прокуратура в своєму прес-релізі оголосила, що має намір допитати ще 10 осіб із цього приводу, окрім тих матеріалів, які вона зуміла отримати, бо це розслідування триває з листопада 2014 року.

Давно відомо, що російський «Газпром» є спонсором УЄФА, а також декількох футбольних команд. Цього року він підписав контракт із ФІФА. Як бути з тим, що Росія все купує, у тому числі і спорт?

— Позиція УЄФА і ФІФА жорстка з цього питання. Вони говорять: у вас є які конкретні претензії до «Газпрому»? Ви хочете сказати, що ми не маємо права брати в них гроші на спонсорські контракти?  Обґрунтуйте свою позицію.

Всіх хвилює одне питання: відбудеться в Росії Чемпіонат світу, чи ні. Росія може втратити його трьома способами:

1.  Відмовившись сама, визнавши неможливість виконання деяких зобов’язань перед ФІФА;

2.  Росія може бути позбавлена спортивних контрактів ухвалою Ради безпеки ООН, як це сталося з Югославією 1992 року. А оскільки Росія — постійний член Ради безпеки з правом вето, то можете самі судити з приводу ймовірності подібного розкладу;

3.  Якщо органи правосуддя ФІФА розкриють наявність корупції при голосуванні щодо країни-організатора ЧС-2018.

Зараз немає конкретних фактів, що Росія підкуповувала когось. Уся ситуація виникла довкола Чемпіонату світу в Катарі. Саме він страшно зачепив все футбольне співтовариство — історія з перенесенням ЧС на зиму і подібне. Але оскільки голосування щодо цих чемпіонатів відбувалося разом, то до Росії також виникли запитання.

Це вже не перший корупційний скандал, який стрясає ФІФА...

— Важко, коли це перший скандал, але коли це 15-й або 20-й, то все сприймається набагато легше. Блаттер продовжує залишатися на посаді, і він користується підтримкою. ФІФА складається з 209 членів — це більше, ніж у ООН (193). Ці країни мають рівне право голосу вибору президента ФІФА.

Будь-яка розумна людина зараз не заперечуватиме, що репутація ФІФА, завдяки цим останнім скандалам, дуже сильно зіпсована. Попередній президент ФІФА Жоао Авеланж теж отримував на горіхи. Але доти, доки ФІФА справно заробляє гроші на футболі, і справно ділиться ними з національними асоціаціями, похитнути систему можна тільки ззовні, що зараз і намагаються зробити.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати