Триумф Меркель
Чого чекати Україні від «чорно-жовтої» коаліції в Німеччині?![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20090929/4173-3-1.jpg)
На виборах, що відбулися минулої неділі в Німеччині, як очікувалося, переміг очолюваний канцлером Ангелою Меркель консервативний блок ХДС/ХСС. Характерно, що Християнсько-демократичний союз / Християнсько-соціальний союз удруге поспіль виграє загальні вибори в країні.
За попередніми результатами ХДС/ХСС отримує на виборах 33,8 відсотка голосів, Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН) — відповідно 23, Вільна демократична партія Німеччини (ВДП) — 14,6 відсотка. Примітно, що для СДПН, яка останні чотири роки правила країною спільно з ХДС/ХСС у рамках «широкої коаліції», цей результат — найгірший в історії партії. Недивно, що міністр закордонних справ Франк-Вальтер Штайнмайер, який претендує на посаду канцлера, дізнавшись про результати виборів, оголосив, що партія стане «пильним опозиціонером», і пообіцяв продовжувати боротьбу. Лідер соціал-демократів, який зазвичай носить червону краватку, прийшов зробити цю заяву в «траурі» — темному костюмі й чорній краватці.
У німецькому парламенті збільшили своє представництво «ліві», за яких віддали голоси 11,9 відсотка виборців. Тим часом, за «зелених» проголосувало 10,7 відсотка з 62 мільйонів виборців, які взяли участь у виборах. Крім згаданої вище п’ятірки партій, ніхто не зміг подолати п’ятивідсотковий бар’єр. А за місця в парламенті боролися 27 партій. Усього на 598 депутатських місць претендувало 3,6 тисячі кандидатів.
Варто зауважити, що результати виборів у Німеччині стали відомі буквально через годину-півтори після закриття виборчих дільниць. Нагадаємо, що голосування в цій країні закінчилося о 18.00 за місцевим часом. Протягом першої години після закінчення виборів подаються дані екзит-полів, які коригуються реальним підрахунком бюлетенів вручну. Причому якщо й трапляються відхилення від даних екзит-полів, то незначні — до одного відсотка, а буває й менше.
Тому немає нічого дивного в тому, що через годину після виборів німецькі політики роблять заяви про перемогу або програш, і протилежна сторона не оскаржує результатів голосування.
«Ви щасливі, я теж! Нам вдалося досягнути нашої передвиборної мети, яка полягала в тому, щоб створити в Німеччині стабільний уряд, нову коаліцію ХДС/ХСС і ВДП. І це чудово!» — так звернулася до своїх радих прихильників Меркель, яка мала досить утомлений вигляд. У своїй тріумфальній промові Меркель заявила, що за часів кризи хоче бути канцлером усіх німців і що захист і створення робочих місць стане для неї «найвищою метою».
При цьому канцлер не стала згадувати про те, що партія показала свій найгірший результат за останні 60 років, а закликала як слід відсвяткувати перемогу. Якщо для ХДС/ХСС отриманий результат не найкращий, то майже 15 відсотків для ВДП є найкращим результатом за всю історію партії, завдяки чому «християнські демократи» зможуть змінити коаліцію. Набраної на виборах «вільними демократами» кількості голосів вистачить для формування «чорно-жовтої» правлячої коаліції з ХДС/ХСС. Згідно з попередніми підрахунками, ВДП може розраховувати на 95 мандатів у бундестагу. Разом обидві партії, за попередніми результатами, можуть розраховувати на 324 депутатські мандати з 598.
Як вважають місцеві експерти, в зв’язку з цим лідер «вільних демократів» Гідо Вестервелле зможе претендувати в новому уряді на посаду віце-канцлера й міністра закордонних справ. Меркель, у свою чергу, зможе продовжити роботу канцлером і наступні чотири роки.
«Ми хочемо брати участь у спільному управлінні Німеччиною, бо маємо добитися справедливої податкової системи, вищого рівня освіти та поваги до прав громадян нашої країни», — заявив Вестервелле.
Поміж завдань, що стоять перед новим урядом, — боротьба з безробіттям і проблема дефіциту державного бюджету. При цьому «вільні демократи» виступають за лібералізацію ринку праці, скорочення податків і зменшення державних витрат. Поки незрозуміло, як новому уряду вдасться вирішити ці проблеми.
За словами самої Меркель, пріоритетом другого терміну перебування її на посаді канцлера Німеччини стане повернення найбільшої економіки Європи до процвітання. Найближчим часом мають розпочатися переговори Меркель про формування уряду з ліберальними вільними демократами (ФДП), яких вона вважає найбажанішим для себе партнером. Канцлер вважає, що коаліція її партії — консервативного блоку ХДС/ХСС — з ФДП стане найкращим засобом для оздоровлення економіки.
Тим часом, деякі іноземні керівники вже привітали Меркель з перемогою на виборах. За словами представників Білого дому, президент США Барак Обама сказав їй, що при «сильному уряді Німеччини» відносини між двома країнами «й далі зміцнюватимуться й поглиблюватимуться».
Канцлер, зі свого боку, пообіцяла «швидкі й рішучі» переговори з лідером вільних демократів Гідо Вестервелле, який, імовірно, займе в новій коаліції посаду міністра закордонних справ. Сам Вестервелле підкреслив, що новий уряд діятиме відповідально. «Зараз по-справжньому починається робота... в ім’я Німеччини й нашого народу», — заявив він.
Слід зазначити, що зміна коаліції на руку Україні. Такої думки дотримуються чимало експертів. Адже один із учасників «чорно-жовтої» правлячої коаліції — «вільні демократи», дотримується принципу, що двері Європейського Союзу завжди мають бути відчиненими. Більше того, в програмі Вільної демократичної партії ще до виборів до Європарламенту було вписане положення про перспективу членства України в ЄС. Також на руку нашій країні й те, що ця партія критично ставиться до Росії.
Німецькі дипломати вважають, що «чорно-жовта» правляча коаліція більше приділятиме уваги нашій країні й допомагатиме українцям будувати Європу в Україні. Однак, як зауважують співрозмовники, багато залежатиме від самої України, здатності її уряду забезпечити стабільність. Причому для Берліна байдуже, хто саме забезпечуватиме стабільність в українській державі.
За словами виконавчого директора Східного комітету німецької економіки Райнера ЛІНДНЕРА, рішення німецьких виборців є позитивним для України. «Саме ХДС та ліберали приділяли досить багато уваги Україні за часів канцлерства Гельмута Коля, який сказав, що Україна є частиною Європи і повинна розвиватися дуже швидко, щоб стати надійним партнером Євросоюзу», — зауважив він в інтерв’ю «Дню». За його словами, зараз, після кризи, дуже важливо, щоб німецька зовнішня політика активно займалася Україною. «А для цього потрібна стабілізована Україна. І чим раніше вона повернеться до стабілізації політичного простору, а також економічної ситуації, тим швидше ЄС та Німеччина активніше займатимуться економічними та політичними контактами з вашою країною», — підкреслив німецький експерт. Він вважає, що німецькому бізнесу вже зараз потрібно думати про перспективи тіснішого співробітництва з регіонами України та загалом з Україною.