Перейти до основного вмісту

«Це – абсолютно нелегітимна акція»

У Ростові розпочалося судилище над Олегом Сенцовим та Олександром Кольченком
21 липня, 19:38
ФОТО РЕЙТЕР

Судовий процес над українським кінорежисером Олегом Сенцовим не так часто згадується в закордонних мас-медіа, на відміну від справи льотчиці Надії Савченко. Проте це не зменшує його важливості для України й вчергове підкреслює необхідність збільшення тиску на Росію. Ні українці, ні західне співтовариство не мають сумнівів — обидві справи мають політичні мотиви.

Вчора у військовому суді Ростова-на-Дону відбувся суд над кримчанами Олегом Сенцовим та Олександром Кольченком. Перший день засідання транслювали у прямому ефірі відразу декілька українських та російських сайтів.

Нагадаємо, Олега Сенцова затримали в Криму в травні 2014 року за обвинуваченням в організації терористичної групи й підготовці терактів на півострові. Сам режисер раніше заявляв, що його судять за активну участь в Євромайдані та обстоювання української державності в Криму.

ПОПРИ ТЕ, ЩО ОЛЕГА СЕНЦОВА ПОНАД РІК УТРИМУЮТЬ В УВ’ЯЗНЕННІ В РОСІЇ, ВІН НЕ ВТРАЧАЄ БАДЬОРОСТІ ТА БОЙОВОГО ДУХУ / ФОТО РЕЙТЕР

«Вважаю цю справу політичною і сфальсифікованою», — заявив в залі суду Олег Сенцов. Йому загрожує від 20 років ув’язнення до довічного вироку. Режисер також додав, що не вважає цей «суд за суд».

За словами його адвоката Дмитра Динзе, захист наполягатиме на виправдувальному вироку. Динзе повідомив, що слідчі катували українця. «Олег Сенцов не визнає своєї провини й чекає, що його виправдають. Він дещо різко звертається до представників судової системи тому, що тривалий час знаходиться під вартою. Крім того, мій підзахисний заявляв мені про те, що його катували співробітники ФСБ», — наголосив адвокат.

Як відзначає Російська служба «Бі-бі-сі», слідство у справі Сенцова велося цілий рік, але й досі про позицію обвинувачення відомо дуже мало — лише офіційна інформація прес-служби ФСБ й дані, які прокурори були вимушені оприлюднити на судових засіданнях щодо продовження арешту Сенцова.

Кримський активіст Олександр Кольченко має подібну історію. Російські слідчі вважають його винними у здійсненні теракту, а також участі в «організованій Сенцовим терористичній групі». Всі звинувачення Кольченко заперечує. Йому можуть дати від 10 до 20 років ув’язнення.

Засідання над українськими в’язнями проходить у відкритому режимі. Проте, за словами адвоката Олександра Кольченка Світлани Сидоркіної, процес зроблять закритим під час розгляду 10-го тому справи. У ньому — дані трьох засекречених свідків.

Коментуючи вчорашнє засідання, Сидоркіна відзначила, що захист подав всі клопотання, які планував, і суд задовольнив частину з них. Тим часом, як передає «Укрінформ», адвокат додала, що на суд не пустили громадських захисників: журналістку Наталію Кочневу (двоюрідну сестру Сенцова) й активіста Владислава Рязанцева (за її клопотанням). За словами представника обвинувачення, Сенцова і так захищають два професійні адвокати. Крім того, «суду не було надано документів про те, що вона (Кочнева. — Ред.) є родичем підсудного, і я не почув, для яких цілей необхідна ця особа як захисник, до того ж вона не має юридичної освіти», — наводить його слова портал «Медиазона».

Світлана Сидоркіна також додала, що великі проблеми для адвокатів створює також рішення суду проводити засідання щодня.

Нагадаємо, раніше Олегу Сенцову та Олександру Кольченку примусово присвоїли російське громадянство. Через це до них не допустили українського консула.

Перед початком процесу над Сенцовим та Кольченком Міністерство закордонних справ України повідомило, що суд проходитиме без участі українських дипломатів. Проте, як   повідомили «День» в прес-службі МЗС, на засідання все-таки пустили українських консулів.

КОМЕНТАР

Володимир ВАСИЛЕНКО, професор, юрист-міжнародник:

— Це справа над людьми, які свого часу мали принципову позицію в оцінці того, що робиться в Росії і в російсько-українських відносинах. Це — застереження для інших, щоб вони не сміли робити погане проти Росії з погляду її керівництва. Інакше — на них чекає та сама доля. Це методи тероризування людей, які мають свою власну позицію і можуть дати свою оцінку діяльності російської влади.

Те, що Сенцова й Кольченка судять як громадян Росії — це взагалі в жодні ворота не входить. Для того, щоб отримати громадянство якоїсь держави, тим паче, коли йдеться про дорослу людину, — вона повинна написати заяву і ясно висловити свою згоду. Сенцов та Кольченко, будучи громадянами України, мали заявити про зречення від українського громадянства й висловити бажання отримати російське. В такому разі це було б нормально. Але цього не було. Тому цей процес — це абсолютно нелегітимна акція, яка не вкладається ні в норми національного права Росії, ні в норми міжнародного права.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати