Перейти до основного вмісту

«Це хороша новина для України»

Експерти — про обрання президентом Європарламенту представника ЄНП Антоніо Таяні
18 січня, 17:49
ФОТО REUTERS

Новим президентом Європейського парламенту позавчора увечері було обрано представника консервативної Європейської народної партії Антоніо Таяні. Це сталося після четвертого туру виборів.  Італієць Таяні обійшов свого співвітчизника соціаліста Джанні Піттеллу, здобувши 351 голос. За Піттеллу проголосували лише 282 депутати Європарламенту. Нагадаємо, що Таяні лідирував у всіх попередніх турах зі значним відривом, однак не міг набрати абсолютної більшості голосів (50 плюс один голос).

63-річний Таяні був речником Сільвіо Берлусконі і екс-комісаром в Єврокомісії. Тепер він замінить Мартіна Шульца, який вирішив повернутись у німецьку політику. 

Оглядачі відзначають, що перемога Таяні була здобута завдяки підтримці нової коаліції з групою лібералів ALDE, які сподіваються зменшити вплив у Європарламенті антиєесівських популістів. Задля цього лідер ALDE Гі Верхофштадт зняв свою кандидатуру в останню хвилину, щоб відкрити шлях до перемоги Таяні.

До речі, кандидат від ЄНП заявив, що свою перемогу присвячує загиблим під час землетрусу в Центральній Італії та всім жертвам терористичних атак. «Ми повинні приділити увагу всім, хто живе у складних умовах», — сказав Таяні у своїй короткій промові.

«Ми не можемо закритися в слоновій вежі в Брюсселі», — зазначив Таяні, пообіцявши бути президентом для всіх і виступати проти тих, хто намагається розглядати цей пост як майже прем’єрство в ЄС.

Зі свого боку Піттела привітав переможця і заявив, що уперше за тривалий час Європейський парламент обрав президента у повністю транспарентному і відкритому змаганні без попередньо організованих угод. При цьому він наголосив, що соціалісти будуть «конструктивно опонувати» «новому консервативному блоку».

До речі, обрання Таяні означає, що правоцентристи будуть очолювати три головні інституції ЄС — Європейську комісію, Раду глав держав та урядів і парламент.

Європейський парламент має повноваження блокувати чи вносити зміни до європейського законодавства і матиме вирішальне слово щодо ухвалення угоди про вихід Британії з ЄС. І щодо Брекзіту Таяні сказав наступне: «Ми повинні бути дуже збалансованими, захищати права в Європі, але маємо вважати, що в майбутньому Великобританія буде важливим партнером для нас».

«День» звернувся до експертів з проханням прокоментувати значення для Європи та зокрема для України обрання Таяні президентом Європарламенту.

«ЄВРОПАРЛАМЕНТ І НАДАЛІ КАТЕГОРИЧНО ЗАСУДЖУВАТИМЕ АГРЕСИВНІ ДІЇ РФ»

Микола ТОЧИЦЬКИЙ, постійний представник України при ЄС, Брюссель:

— Вперше в історії Європарламенту вибори президента відзначалися відкритими дискусіями кандидатів та демократичним змаганням. Антоніо Таяні був обраний після чотирьох турів голосування, і результат був невідомий до останнього.

Новий президент є одним з найбільш досвідчених і кваліфікованих європейських політиків, який багато років віддав розбудові і становленню ЄС в Європейському парламенті, в якому він з 1994 року, та Європейській комісії, де упродовж 6 років обіймав посаду віце-президента, відповідаючи, зокрема, за питання транспорту та промисловості.

Президент Таяні є політиком загальноєвропейського рівня із загальноєвропейським сприйняттям пріоритетів і завдань, загроз і викликів для ЄС. Останні 2,5 року він був віце-президентом ЄП, отже, добре розуміє принципи функціонування Європарламенту та парламентську позицію з ключових питань внутрішнього розвитку ЄС та його зовнішньої політики.

Крім того, Антоніо Таяні є одним з чільних представників ЄНП, найбільшої загальноєвропейської політичної сили, представники якої як у Європарламенті, так і на чолі інших інституцій ЄС є серед найбільш активних і послідовних у підтримці України, її євроінтеграційних пріоритетів та відстоюванні суверенітету і територіальної цілісності нашої держави.

Для ЄНП питання України, зокрема у контексті триваючої російської агресії, є серед головних пріоритетів її зовнішньополітичного порядку денного. Ми сподіваємося, що з обранням нового президента Європарламенту ця інституція продовжуватиме послідовну прихильну політику щодо нашої держави.

Переконаний, що Європарламент і надалі категорично засуджуватиме агресивні дії РФ проти України й підтримуватиме продовження санкцій проти Кремля до повного виконання РФ Мінських домовленостей та відновлення суверенітету і територіальної цілісності України, заслужено і об’єктивно оцінюватиме прогрес України в реформах і спонукатиме ЄС до подальшого сприяння у їх впровадженні, сприятиме поглибленню співробітництва України та ЄС в усіх сферах на принципах політичної асоціації та економічної інтеграції, відстоюватиме нашу спільну енергетичну безпеку тощо.

Що стосується найбільш актуального для України питання — запровадження безвізового режиму для громадян нашої держави —  необхідно відзначити, що це рішення має надзвичайно широку підтримку серед депутатського корпусу та у ключових парламентських комітетах безвідносно до політичної приналежності. Процес розгляду українського візового досьє в Європарламенті підійшов до свого успішного завершення, яке, вірю, відбудеться у найближчі місяці.

(До слова, саме представник політичної групи ЄНП, її віце-президент Марія Габріел, є доповідачем із зазначеного питання та наполегливо працює над якнайшвидшим запровадженням безвізового режиму для українців, виступаючи лідером цього процесу у діалозі з іншими інституціями ЄС.)   

«ВІН Є НЕ СТІЛЬКИ НАЦІОНАЛЬНИМ, СКІЛЬКИ «ЄВРОСОЮЗІВСЬКИМ» ПОЛІТИКОМ»

Катерина ЗАРЕМБО, заступник директора Iнституту світової політики, Київ:

— На сьогодні позиція Таяні щодо України невідома. Зовнішньою політикою він займався обмежено і ніколи не приділяв уваги східним сусідам ЄС, натомість більш обізнаний з відносинами ЄС з Південною Америкою та Близьким Сходом. Це відрізняє його від іншого кандидата-італійця Піттели, який приїздив на Революцію Гідності.

В цілому приналежність Таяні до партії Берлусконі «Форца Італія» не дозволяє дати йому категоричну оцінку. По-перше, партія Берлусконі не є монолітною — наприклад, сенатори від цієї партії голосували за підтримку Угоди про асоціацію з Україною. По-друге, він майже двадцять років працював у Брюсселі, а отже, можна припустити, що він є не стільки національним, скільки «євросоюзівським» політиком. Однак чи справдиться цей прогноз, покаже час. Що стосується запровадження безвізового режиму для України, то президент Європарламенту може наполягати на запуску тріалогу щодо України та у подальшому якнайшвидшому голосуванні, однак сьогодні безвіз для України залежить передусім від позицій країн-членів та запуску механізму призупинки безвізу. Тому роль Таяні не буде визначальною.

«...ОТРИМАННЯ ДРУГОГО ТЕРМІНУ ДЛЯ ПРЕЗИДЕНТА  РАДИ ЄС ДОНАЛЬДА ТУСКА»

Ролан ФРОЙДЕНШТАЙН, заступник директора Центру Мартенса, Брюссель:

— Я вважаю, що це хороша новина для України, тому що це хороша новина для Європейської народної партії, яка до цих пір є найбільш проукраїнською серед великих груп Європейського парламенту. Зараз наступною великою метою для ЄНП буде отримання другого терміну для президента Європейської ради Дональда Туска. Для ЄС, а також для України це буде ще більш важливим!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати