Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Це огидно й небезпечно...»

Експерти «Дня» — про заяву німецького міністра щодо необхідності посадити за стіл переговорів представників України, невизнаних «ДНР» і «ЛНР» та ОБСЄ
17 серпня, 18:40
ФОТО PRESIDENT.GOV.UA

Останніми днями спостерігається посилення обстрілів позицій сил АТО на Донбасі з боку сепаратистів. Причому кількість обстрілів, зокрема із застосуванням системи залпового вогню «Град»  за добу сягає понад 150, чого не спостерігалось у попередні місяці. Усі ці порушення домовленостей щодо припинення вогню та відведення важкої артилерії й танків відбувається на очах моніторингової місії ОБСЄ.

І як на все це реагує Захід? Зокрема Німеччина як одна зі сторін «нормандського» формату, яка разом із Францією фактично змусила Київ підписати 12 лютого так звані домовленості «Мінськ-2» і продовжує чинити тиск на Україну, щоб вона виконувала всі 13 пунктів домовленостей, ніяким чином не впливаючи на Росію, яка підтримує бойовиків фінансово, озброєннями і живою силою — так званими військовими-добровольцями?

Позавчора голова МЗС Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр в інтерв’ю газеті Bild am Sonntag назвав ситуацію на сході України вибухонебезпечною, закликавши посадити за стіл переговорів представників офіційного Києва, проросійських сепаратистів і представників місії ОБСЄ.

«Багато що поставлено на карту. Якщо обидві сторони конфлікту не повернуться до мирного процесу, то в будь-який час може виникнути нова військова ескалація», — цитує Штайнмаєра агенство Reuters.

Ця заява німецького міністра повністю контрастує з домовленостями, які не передбачали такого формату спілкування між українською владою та невизнаними терористами. З другого боку, напередодні президент Польщі Анджей Дуда запропонував українському Президентові Петру Порошенко новий формат переговорів щодо розв’язання конфлікту на Донбасі із залученням найсильніших держав Європи, а також сусідів України, зокрема — Польщі.

А в опублікованій учора статті у Financial Times екс-міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський розкритикував підхід, коли окремі держави беруть вирішення проблем у свої руки. «У питанні щодо України Євросоюзу немає навіть за столом переговорів. Натомість Франція та Німеччина, жодна з яких не має спільного кордону з Україною, взяли на себе управління російською агресією, лише з частковим успіхом», — наголосив він.

В українському МЗС сказали «Дню», що вивчають заяву голови зовнішньополітичного відомства Німеччини, тому поки що не можуть її коментувати.

«День» звернувся до експертів із проханням прокоментувати заяву німецького міністра щодо необхідності посадити за один стіл представників українського уряду, невизнаних «ДНР» і «ЛНР» та ОБСЄ.

«НЕ МОЖНА СТАВИТИ НА ОДИН МОРАЛЬНИЙ РІВЕНЬ ЗАКОННИЙ УРЯД У КИЄВІ ТА ПРОРОСІЙСЬКИХ СЕПАРАТИСТІВ»

Едвард ЛУКАС, старший віце-президент Центру аналізу європейської політики, Лондон:

— Якщо відбувається пограбування, ви не говорите власнику будинку і злочинцю, щоб вони сіли за стіл і мирним шляхом обговорити свої розбіжності. Ви телефонуйте в поліцію. Це огидно і небезпечно, що Захід ставить на один моральний рівень законний уряд у Києві та проросійських сепаратистів.

«ЗАХІД ХОЧЕ ПОСТУПОВО ДИСТАНЦІЮВАТИСЬ ВІД РЕАЛЬНОГО ВПЛИВУ НА ВИРІШЕННЯ НАСЛІДКІВ РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ»

Володимир ОГРИЗКО, екс-міністр закордонних справ України, Київ:

— У німецькому виданні в оригіналі йдеться, що минулого тижня Штайнмаєр у розмовах із російським та українськими міністрами запропонував не через два тижні, а наскільки можливо швидше зібрати військові конфліктуючі сторони та ОБСЄ, щоб вирішити, як зробити ситуацію менш напруженою і досягти відведення озброєння. Тут головне питання, що він мав на увазі щодо сторін конфлікту.

Якщо він запропонував українському та російському міністру таку зустріч та пропозицію, то це можна трактувати, що він мав на увазі українську та російську сторону в рамках так званої групи, де представлені українські та російські військові, щоб разом із ОБСЄ це зробити. Тоді він говорить про конфліктну сторону, маючи на увазі Росію та Україну.  Дехто розуміє в якості конфліктної сторони  «ДНР» і «ЛНР». Таке теж можливо.

Але за будь-яких обставин це свідчить про одне: таким чином Захід хоче поступово дистанціюватись від реального впливу щодо  вирішення наслідків російської агресії. Тому що заклики чи то до Росії, чи то України, чи разом до них, чи то до бойовиків щось робити без участі Заходу означає фактично поступовий процес відходу від того, що власне починалось.

Тому для нашого керівництва абсолютно необхідно заперечувати такий спосіб розвитку подій далі. Ми мусимо ніяким чином не погоджуватись на те, щоб залишатись сам на сам із агресором. Чи то в особі російської сторони, чи то в особі бойовиків, чи то тих та інших обопільно.

Із нашої сторони мають бути представники цивілізованого світу. Інша річ, в якій комбінації. Але це має бути Україна «плюс». І цей «плюс» означає і ЄС, і НАТО, і ОБСЄ, і Сполучені Штати Америки в особистій якості. Поляки зараз пропонують долучити до переговорів Польщу. Це вже питання, яке західна частина світу і Україна мають обговорювати самостійно. А з того боку мають залишатися російські терористичні війська, як би хто хотів чи не хотів їх роз’єднувати чи поєднувати.

Чому досі немає офіційної реакції Києва на заяву Штайнмаєра. Я думаю, що вона відпрацьовується. Це займе якийсь час. Але вона має безумовно бути. Я виходжу з того, що ці заяви не можуть залишатися поза увагою, бо це все-таки говорить міністр Німеччини, а не якоїсь іншої країни.

Зважаючи на чергову заяву польського президента про необхідність залучення Варшави до переговорного процесу по Донбасу, тут треба просто справді нам сідати з нашими західними партнерами і шукати найбільш адекватну форму взаємодії. Чи це буде перелік якихось структур, таких як ЄС і НАТО, чи ці структури і окремі країни, чи це будуть ці структури, окремі країни і організація типу ОБСЄ — це вже наступне питання. Але я думаю, що за будь яких обставин тут Україна має бути попереду і робити відповідні пропозиції після консультацій із зацікавленими сторонами.

«ШТАЙНМАЄРУ НЕЗРУЧНО ВИЗНАВАТИ ПРОСТУ ІСТИНУ, ЩО БОЙОВІ ДІЇ НА СХОДІ УКРАЇНИ Є ГІБРИДНОЮ ВІЙНОЮ...»

Джон ГЕРБСТ, екс-посол США в Україні, член Американської ради, Вашингтон:

— Штайнмаєру незручно визнати просту істину, що бойові дії на сході України є гібридною війною, які ініціював і провадить Кремль. Без російського керівництва, фінансування, постачання зброї та солдатів не було би жодного конфлікту на Донбасі. Визнання цієї простої правди значно ускладнить Штайнмаєру та його партії аргументацію щодо необхідності продовження слабкої політики щодо Москви.

Я розумію розчарування польського президента Анджея Дуди з приводу нинішнього формату переговорів. Німеччина та особливо Франція не завжди були сильними й відвертими посередниками, які забезпечують справедливий переговорний процес. Наприклад, масові порушення Кремлем перших Мінських домовленостей, які повинні були привести до додаткових санкцій, натомість вони призвели до нового «припинення вогню» — других Мінських домовленостей, які ще менш сприятливі для України. Проте, незважаючи на тиск у самому ЄС, Німеччині вдалося відновити санкції через відмову Москви виконувати умови других Мінських домовленостей. Це — важливо і позитивно.

Однак новий запропонований президентом Польщі формат буде кращим, аніж нинішній. І зважаючи на недалекоглядність Білого дому, який віддав перевагу європейцям — а це означає, Німеччині, — лідерства у розв’язанні очевидної великої міжнародної кризи, то ймовірність нового підходу переговорів у короткостроковій перспективі є малоймовірною. Але якщо Кремль вийде за межі, скажімо, розпочне великий наступ, щоб взяти Маріуполь, то Білий дім та його європейські союзники можуть відповісти більшою підтримкою України, включаючи постачання оборонного, летального озброєння та додаткові санкції проти Росії.

США висловили занепокоєння у зв’язку з нещодавнім сплеском агресії проросійських сепаратистів на Донбасі; але якщо цей сплеск не призведе до значного придбання додаткової території України, то навряд чи ми побачимо зміни в політиці Заходу.

«ТРАНСАТЛАНТИЧНА ЄДНІСТЬ МАЄ ЗМУСИТИ РОСІЮ ПЕРЕСТАТИ ОБМАНЮВАТИ СВІТ»

Ганна ГОПКО, голова комітету Верховної Ради у закордонних справах, Київ:

— Україна давно стала на шлях мирного врегулювання і як надійний партнер виконує зобов’язання. Якщо стоїть питання про те, щоб сторони домовились, то саме Путін має дати чіткий сигнал своїм терористам-сепаратистам, що їхні злочинні дії заженуть Росію в ще більшу ізоляцію.

Україна привертає увагу світу на ігнорування Росією своїх зобов’язань у межах Мінських домовленостей. Трансатлантична єдність має змусити Росію та керованих нею терористів нарешті перестати обманювати світ і почати виконувати перші пункти Мінських угод: припинити обстріли, відвести важку техніку. Питання надання Україні окремих видів летальної оборонної зброї стало вже не лише питанням запобігання російській агресії, а й питанням можливості виконання Мінських угод на тлі постійного їх порушення обстрілами з важкої артилерії й танків бойовиками та російськими солдатами.

Тому Штайнмаєрові доцільно почати говорити в ЄС про новий пакет санкцій і закликати Путіна зупинити своїх найманців на чужій території. Світ не визнав сепаратистів. Завдяки пропаганді Росії цього не вдалося досягти. Якщо Штайнмаєр не в змозі втихомирити Путіна і змусити його виконувати домовленості за Мінськом-2, то нехай їде на схід і сідає з сепаратистами за стіл переговорів.

Польща зацікавлена у розв’язанні ситуації на сході України, уникненні ескалації, бо пам’ятає історію. Важливим також є те, що між президентами Польщі та України встановився контакт. Зараз готується зустріч. Це означає також, що економічні інтереси Польщі спрацювали. Україна запозичує в Польщі прогресивні ділові й бізнесові практики, досвід реформ, децентралізації. Ми знаємо, що в Польщі вибори в жовтні. І ми зацікавлені у зміцненні зв’язків виконавчої та законодавчої влади.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати