У Німеччині стартували найвирішальніші для Європи вибори
Меркель розпочала передвиборчу боротьбу з лекції про Берлінський мур
Меркель розпочала передвиборчу боротьбу з лекції про Берлінський мур. Канцлер Німеччини Ангела Меркель розпочала свою передвиборчу кампанію мітингом в середньовічному місті Зелігенштадт. Що примітно, напередодні залізний канцлер з’явилася в новому образі. Вона в якості гостя прочитала школярам лекцію про історію будівництва Берлінської стіни, яку було зведено 13 серпня 1961 за наказом державного керівництва СРСР.
Нагадаємо, що сама Меркель є вихідцем зі Німецької Демократичної Республіки. Незважаючи на впевнене лідерство в рейтингу, на першому передвиборному мітингу Меркель довелося непросто: на зустріч з канцлером прийшли не тільки прихильники ХДС-ХСС, але ті, хто готовий був обсвистати політика. Меркель закликала виборців подумати про дійсно важливі проблеми сьогоднішньої Німеччини, критикуючи таким чином пункти програми «зелених». «Зараз ви повинні вирішити, що для вас і вашого життя більш важливо: те, що хтось закликає вас не їсти м’ясо по четвергах, або те, як ми досягли успіху за останні 8 років, у той час, коли я обіймала посаду канцлера, — те, що у нас знизилося число безробітних з 5 до 3 млн осіб», — заявила вона. Нагадаємо, що лідери «зелених», почавши також передвиборчу агітацію, закликали німців менше їсти м’яса в ім’я екології та більше платити податків, думаючи про майбутнє. За «зелених» зараз готові віддати свої голоси 13% виборців. Виявилося, що скандал навколо американської програми стеження PRISM не залишився в минулому, а відкинув тінь на правлячих у ФРН правоцентристів. Старт передвиборної кампанії дав і кандидат від німецьких соціал-демократів Пеєр Штайнбрюк.
Разом зі своєю командою він відвідав острів Нордерней. Правда, шанс перемогти у СДПН невеликий — правоцентристи випереджають своїх головних суперників на 15%. Початок кампанії Меркель вдало співпав з публікацією нових статистичних даних, показали більш впевнений, ніж припускали експерти, зростання економіки Німеччини, а також єврозони в цілому. Як відомо, Меркель займає досить жорстку позицію щодо України, вимагаючи звільнення колишнього екс-прем’єра Юлії Тимошенко з в’язниці. Однак, на думку директора Інституту світової політики Альони Гетьманчук, вона найкращий канцлер з усіх на сьогодні можливих в Німеччині, щоб підписати Угоду про асоціацію і здатна прийняти вольове, самостійне рішення, а не рішення, сформоване під впливом зовнішнього гравця. За словами Стефана РАЙНЕКЕРА, парламентського кореспондента німецького видання Die Tageszeitung: — Ці вибори є вирішальними для цілої Європи, адже на Меркель багато що тримається. До того ж вона надзвичайно популярна — рейтинг довіри становить 60%. Так німці оцінюють її впевнену роботу під час боргової кризи у єврозоні. Вона знаходила вихід із найскладніших ситуацій у Німеччині та Європі загалом. Її заслугою є запровадження програми жорсткої економії у країнах Південної Європи. Меркель допомагає знайти вихід із фінансової кризи в Португалії, Іспанії, Франції. В опозиції до Меркель виступають Соціал-демократична партія Німеччини та «Зелені». І головним її конкурентом є соціал-демократ Пеер Штайнбрюк, який має ліберальні погляди. У внутрішній політиці канцлер перехопила ініціативу у опозиційних соціал-демократів та «зелених», виконавши їхні передвиборчі гасла: відмова від ядерної енергетики, підвищення мінімальної зарплати та поліпшення соціального захисту. Але часто її дії викликають контраверсійну реакцію. Тому вона шукає золоту середину, бо в багатьох питаннях німецьке суспільство поділене на два табори. Але основна її теза на цих виборах — зберегти стабільність євро та уникнути схожих криз у майбутньому.
Ангела Меркель активно приступила до своєї передвиборчої кампанії — зустрічається та спілкується з людьми, прагнучи заручитися підтримкою серед широких верства населення. Зокрема вона прочитала лекцію в гімназії Берліна ім. Хайнц про Берлінську стіну. Також до своїх виборців намагаються достукатись і німецькі соціал-демократи — агітатори ходять по домівках і закликають людей не лінуватися і прийти голосувати. Вони переконані, що у СДП є електоральні резерви, які лише треба мобілізувати. Що стосується поліпшення відносин з Україною, Меркель нічого немає проти цього, але проблема в тому, що вона взагалі виступає проти розширення «кордонів» Європи, тому була проти Туреччини. І я не певен, що Штайнбрюк матиме іншу позицію щодо України.