У полоні франкофоб і ї
Французів поливають брудом через позицію щодо Багдаду![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20030227/437-3-2.jpg)
Франкофобія оволодіває умами й серцями прихильників війни проти Іраку. Особливо помітні ненависницькі настрої щодо Франції у Сполучених Штатах і Великій Британії. На горіхи від журналістів цих країн перепадає саме французам, хоч проти війни в Іраку виступають і багато інших держав. «Зрадливі мавпи-сироїди», — так охарактеризували жителів Франції в одному з американських телевізійних шоу. «Лисіюча Жана д’Арк у штанях», — так назвав французького президента Жака Ширака коментатор із впливової газети «Волл Стрит Джорнел».
Франкофобія у Америці, так само як і американофобія у Франції мають досить давнє коріння. Французи боролися із засиллям усього американського в країні (особливо це стосується американської культури — кіно, музики, швидкого харчування). У свою чергу в американців французи стали улюбленим об’єктом анекдотів. Піддаються жартам при цьому французькі звички — носіння беретів, вживання вина і сиру. Взаємне несприйняття загострилося на фоні розходження позицій керівництва двох держав у питанні іракської кризи. У суперечку ув’язалися на минулому тижні британські журналісти із одного з найпопулярніших таблоїдів Європи «Сан». На першій шпальті видання надрукувало карикатуру Жака Ширака у вигляді земляного черв’яка, який вилазить із карти Франції. Назва статті носила заголовок «Chirac Est Un Ver», що відповідно перекладається, як «Ширак — черв’як». Газету, яка славиться розкручуванням секс-скандалів, безкоштовно поширювали у велелюдних місцях Парижа. Британські журналісти запитували французів: «Чи не соромно вам за свого президента? Ширак — ганьба Європи...» Французи сприймали закиди із Лондона не менш емоційно. «Я горда за свого президента. Саме британці мали б соромитися за опортуніста Блера, який навіть не представляє ідеалів своєї партії», — ділилася думками «Рейтерс» 26-річна Лоранс Баруані. Французькі урядовці назвали статтю в «Сан» «огидною» і «патетичною».
Франкофобія при цьому обмежується не тільки словесними закидами. Деякі члени Конгресу США оприлюднили резолюцію, в якій закликають проігнорувати традиційне авіа-шоу в Ле Бурже. Дехто наполягає на запровадженні санкцій на товари з Франції. Кілька американських магазинів уже відмовилися від продажу французьких сирів. На сьогодні рівень товарообiгу між США і Францією становить $50 млрд. Економісти прогнозують, що тривала політична нестабільність в американсько-французьких відносинах може спричинити до падіння цього показника. Тим часом не боїться жодних збитків власник піцерії Ааге Б’єрр на данському острові Фаное. Він вивісив табличку, яка забороняє входити собакам, французам і німцям. Правда, якщо німців датчанин пообіцяв впускати, як тільки Берлін змінить позицію щодо Іраку, то для французів, за його словами, заборона буде довічною. Відомий голлівудський публіцист Майкл Левін у свою чергу закликав американців оголосити бойкот французькому вину. «Я прохаю американців не пити французького вина, допоки Франція не одужає від політичної амнезії. Близько 200 тисяч американців полягли за визволення Франції під час Другої світової», — наголосив він. Американські ньюз-мейкери досить часто вдаються до теми минулої війни. «Цілком імовірно, що якби американці не допомогли під час Другої світової, то зараз французи розмовляли б німецькою», «Франція потребує більше доказів. Останнього разу Франція прагнула більше доказів, коли через її територію пронісся німецький прапор», — такі випади дозволив собі гуморист на американському каналі Сі-Бі-Ес.
Останні соцопитування показують 20-відсоткове падіння прихильності американців до Франції. Так, на сьогодні близько 59% жителів США ставляться до французів доброзичливо, а 33% — ні. «Це щось на зразок суперництва, яке триває навіть не роки, а століття, — спробувала згладити гострі американо-французькі кути речниця посольства Франції у Вашингтоні Наталі Луазо. — Почитати пресу з іншого боку Атлантики і, здається, що ми готові воювати одне з одним. Але, зрозуміло, це не так. Ми все ще хороші друзі».