У пошуку нового формату співпраці
Експерти — про зустрічі президента України з лідерами Вишеградської групиУкраїна та держави Вишеградської четвірки вийшли на новий формат співпраці. Про це заявив Президент Петро Порошенко на зустрічі з колегами із Словаччини, Угорщини, Польщі та Чеської Республіки, яка відбулася цими вихідними у Братиславі. Під «новим форматом» йдеться про постійні зустрічі на рівні міністрів закордонних справ та оборони країн Вишеградської групи та України. Окрім цього, Президент Порошенко почув від своїх колег запевнення у підтримці і солідарності. Глава Словаччини Андрей Кіска, який і запросив Порошенка, відзначив, що Україна продовжить отримувати реверсний газ. Водночас пан Кіска зазначив, що країни Вишеграду солідарні з Україною і наголосив на необхідності санкцій проти Росії, у разі продовження агресії.
«... НАДАСТЬ УКРАЇНІ ГАЗОВУ БЕЗПЕКУ»
Олександр ДУЛЕБА, Директор дослідницького центру Асоціації зовнішньої політики Словаччини, Братислава:
— Співпраця з Вишеградською четвіркою (V4) надасть Україні газову безпеку. Ця група — важливий стратегічний партнер. Країни цієї четвірки допоможуть Україні з імплементацією Угоди про асоціацію. А це — дуже повномасштабна робота і Україна може швидше рухатися в цьому напрямку, якщо вивчить помилки, які ми зробили. Завдяки цій допомозі Вишеградської четвірки, українці можуть скоротити цей шлях на декілька років і це буде дуже вагомим для України. Але для цього Україні потрібна сильна центральна адміністрація та парламент, який визначить таку політику пріоритетною. Між Україною та V4 — велике поле співпраці у налагодженні цієї роботи.
«ЗАРАЗ ЇЇ ВАРТО РОЗГЛЯДАТИ ЯК СЛАБКУ ЛАНКУ В ЄВРОПЕЙСЬКІЙ СИСТЕМІ»
Григорій ПЕРЕПЕЛИЦЯ, доктор політичних наук, професор Київського національного університету ім. Т. Шевченка:
— Вишеградська група і засудила російську агресію проти України. Але щодо подальших санкцій та підтримки, то бачимо: Угорщина відмовилася здійснювати реекспорт газу, а Словаччина робить це з великими труднощами і під тиском. Не думаю, що зустріч Порошенка кардинально змінить їхню національну політику.
Угорщина і Словаччина будуть залишатися «партнерами» України, але достатньо ненадійними, — на них не можна розраховувати так, як на Польщу — нашого стратегічного союзника.
Реверс газу пов’язаний не скільки з офіційними заявами президента Словаччини, стільки з контрактами, які укладені з конкретними компаніями. Зважаючи на них, то комерційні компанії будуть продовжувати виконувати їх. Вони чітко себе позиціонують як «комерційні партнери», оскільки ці компанії мають також угоди з «Газпромом» і виконують свої комерційні зобов’язання так само. Вони можуть апелювати, що виконують ці ж зобов’язання з Україною. Не можна сказати, що реверс залежить від політичної влади та позиції Словаччини. Якщо ж подивитися на офіційну позицію їхньої влади, то вона амбівалентна. Президент Словаччини в одному місці говорить одне, а в іншому — інше. Це говорить про те, що ця країна не може бути надійним партнером, як і Угорщина, оскільки вони знаходяться під досить сильним впливом Росії.
Єдина країна, на яку ми можемо надіятися з Вишеградської четвірки — це Польща, яка веде незмінну політику підтримки України в усіх сферах.
Виходячи з цього, ми не можемо мати великі надії на Вишеградську четвірку, на яку ми раніше покладали сподівання в її підтримці нашого євроінтеграційного курсу і курсу в НАТО. На жаль, тепер така солідарність Вишеградської четвірки втрачена. Не думаю, що зустріч Президента Порошенка з ними кардинально змінить ситуацію.
На жаль, Росії вдалося розколоти Вишеградську четвірку, і зараз її варто розглядати як слабку ланку в європейській системі — в складі ЄС. На мій погляд, варто зосередитися не на деклараціях і нових форматах політичного співробітництва, скільки на нових проектах по реверсу газу до України. Утім, Росія й надалі буде мати суттєвий вплив своєю «м’якою силою» на три країни: Угорщину, Чехію та Словаччину. Чеський уряд, наприклад, займає ще більш проросійську політику, ніж словацький. Фактично, вони стають лобістами інтересів Росії в Європейському Союзі, а не лобістами українських інтересів. Цінність Вишеградської групи для України в подальшому буде переважно визначатися позицією Польщі.