У Туреччинi всплеск антиукраїнських настроїв,
але дії прикордонників визнано в Україні законними![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20000404/459-3-1.jpg)
«Новим убивцям Європи.
Тепер ясно, що ви такі ж криваві вбивці, як і ваші колишні хазяї — Російська Федерація. Мабуть, ви дуже пишаєтеся своїми вояками, коли вони вбивають невинних людей (рибалок). На більше ви нездібні. Я надсилаю цього листа вам тому, що не знав, як зв’язатися з вашим Міністерством іноземних справ і Міністерством убивства невинних людей. Ваша газета виявилася першою, яку я зміг знайти через пошук в Інтернеті.
ВИ НЕ НАЛЕЖИТЕ ДО СУЧАСНОГО СВІТУ. ВИ ВСЕ ЩЕ ЖИВЕТЕ У 60-Х.
Можливо, цей лист видасться вам дивним, та писати вбивцям нелегко.
Кіан Канкі, Туреччина, НОВИЙ противник УКРАЇНЦІВ»
Про існування неофіційних загроз турецької сторони «окупувати територіальні води України» на прес-конференції у Києві минулого тижня заявили представники командування Прикордонних військ і Міністерства іноземних справ України. Зокрема, перший заступник голови Держкомкордону, начальник Головного штабу Прикордонних військ України генерал-полковник Павло Шишолін, сказав, що «така інформація є». А заступник міністра закордонних справ Олександр Майданник, додав, що до посольства України в Туреччині як і раніше продовжують надходити телефонні дзвінки «з емоційними висловами». Опозиційна партія «Вільного шляху Туреччини» направила до посольства листа, в якому йдеться, що турки «не зупиняться ні перед чим», у тому числі, «військовим шляхом захищатимуть своїх рибалок, котрі перебувають у важкій економічній ситуації».
О.Майданник повідомив, що керівник управління берегової охорони Туреччини вже визнав: «Велика провина в тому, що сталося, лежить на турецькій стороні. Причина цьому — низький рівень нашої культури, а точніше турецького рибальства». Представник турецької сторони також повідомив, що управління берегової охорони й керівництво риболовецьких підприємств Туреччини неодноразово попереджало рибалок і власників суден про неприпустимість браконьєрських дій в економічних зонах України, Болгарії та Румунії. Під час наради в середині березня керівникам риболовецьких підприємств було передано нові карти з позначками економічних зон причорноморських держав і вказано, що там «немає ніяких підстав турецьким рибалкам вести промисел».
Заступник міністра закордонних справ України висловив сподівання, що інцидент не матиме довготривалих негативних наслідків в україно-турецьких відносинах. «Ми готові до продовження співробітництва та реалізації тих відносин, які існують між нами», — зазначив він. Турецькій стороні наразі запропоновано провести низку консультацій зі спільного використання ресурсів Чорного моря, укласти двосторонні угоди щодо рибного лову, а також підписати спеціальну Конвенцію із рибальства та збереження чорноморських ресурсів. У майбутньому О.Майданник вважає можливим і варіант виділення турецькій стороні квот на ловлю риби у винятковій економічній морській зоні України. Таким чином, український бюджет міг би отримати $3-4 млн.
Водночас, генерал-полковник П.Шишолін заявив, що своїми діями «капітани кораблів фактично поставили під загрозу життя своїх людей і нехай тепер відповідають перед командою судна і перед родиною загиблого». Українські прикордонники «до останньої хвилини різними діями без застосування стрілянини на поразку намагалися зупинити шхуни». Але три години погоні в морі, сигнали «зупинитися», попереджувальна стрільба, а пізніше спроби турецьких суден іти на таран, зрештою під загрозу поставили й життя українських прикордонників.
П.Шишолін також повідомив, що протягом останнього часу у винятковій (морській) економічній зоні України неодноразово фіксувалися факти незаконного вилову риби 130 турецькими шхунами. До української зони турків штовхають і гроші. Причому, чималі. Один кілограм камбали-калкана на турецьких базарах коштує від $7 до $12. Недивно, що, за словами П.Шишоліна, турки діють «нахабно». І якщо раніше до берегів України приходили «віялом», на нетривалий час, то тепер заходять невеликими групами, маючи охорону, розвідку й судна, які прикривають відхід і, які їм не шкода навіть «здати».
Генерал-полковник П.Шишолін також сподівається, що «проведена операція вихолодить голову тим, хто вважає, що Україна не захищатиме свої інтереси», при цьому зазначивши, що на сьогоднішній день в економічній зоні України не помічено жодного турецького судна.
ДОВІДКА «Дня»
Відповідно до Положення про порядок охорони суверенних прав України в її винятковій (морській) економічній зоні, прикордонні війська мають право застосувати зброю у винятковій (морській) економічній зоні для затримання суден у разі невиконання вимог «зупинитися», якщо судно намагається зникнути, а інші можливості для його зупинки вичерпано. У цьому випадку зброя застосовується без попередження. За словами старшого офіцера прес-служби Прикордонних військ України Сергія Астахова, згідно з міжнародним морським правом будь-яке судно, перебуваючи у винятковій (морській) економічній зоні держави, зобов’язано підкорятися вимогам урядових кораблів.
— Якщо капітани не підкоряються і не реагують на сигнали, які вимагають зупинитися, набирють чинності санкції згідно з внутрішнім законодавством країни. Наприклад, американці, на відміну від нас, діють жорстко. Ніхто б із них довго й нудно не ганявся за порушниками і не тринькав пальне та патронів, — сказав він.