Перейти до основного вмісту

Уго Чавес тест не пройшов

29 вересня, 00:00
ЧАВЕС ЗАКЛИКАЄ ГОЛОСУВАТИ ЗА ПРОДОВЖЕННЯ «БОЛІВАРІАНСЬКОЇ РЕВОЛЮЦІЇ» / ФОТО РЕЙТЕР

Єдина соціалістична партія президента Уго Чавеса отримала більшість голосів виборців на парламентських виборах, які пройшли у Венесуелі. З 165 місць у національній асамблеї правлячі соціалісти отримали близько 95. Проте, головної мети — отримати дві третини депутатських мандатів для зміни конституції країни домогтися не вдалося. Решта місць дісталася Фронтові демократичної єдності — коаліції опозиційних партій. Минулі вибори принципово відрізнялися від попередніх. Тоді 2005 р. опозиція бойкотувала голосування й таким чином непрямо сприяла беззастережній перемозі партії Уго Чавеса. Цього разу такого дарунку венесуельському лідерові вона не зробила й домоглася успіху. Експерти передбачали, що більше 40—50 місць опозиції в парламенті отримати не вдасться.

Для президента Чавеса, який двічі переобирався главою Венесуели, нинішні вибори були дуже непростими. За даними соціологічної служби Consultores 21, його рейтинг у серпні досягнув рекордно низької позначки — 36%. Але це не лише результати світової економічної кризи, яка позначилася на благополуччі Венесуели. За 11 років правління Чавеса вдвічі зросло число вбивств, які зараз становлять 13—16 тис. випадків на рік. Це й послугувало об’єднанню опозиціонерів, які виступили на нинішніх виборах проти зростання злочинності та бідності у Венесуелі.

«Це битва Давида з Голіафом, але закінчиться вона так само, як у Біблії», — заявив напередодні виборів один із опозиційних функціонерів Рамон Гільєрмо Авеледо. Нібито відгукнувшись на заклик опозиції, президент Венесуели закликав своїх співратників розглядати вибори як «битву», яку вони повинні виграти. Чавес також закликав демократів визнати результати голосування при будь-якому результаті, обіцяючи вчинити так само.

«Чекаймо і не дратуймося! Я повторю слідом за Боліваром: приготуйтеся до перемоги, яку ви принесете на вістрях ваших списів», — заявив Чавес і вже охрестив результати голосування «серйозною перемогою». Лідер кубинської революції Фідель Кастро назвав результат виборів у Венесуелі перемогою «Боліваріанської революції», відзначивши, що США намагалися вплинути на голосування. «Всі ми в ці дні виборчого процесу спостерігали за групою підлих персонажів, які в компанії найманців із місцевої преси, радіо та телебачення дійшли до того, що заперечували навіть свободу преси у Венесуелі», — написав Кастро в своїй статті за заголовком «Вони хочуть нафту Венесуели». При цьому, він додав, що Америка має у Венесуелі «лише фрагменти партій, які об’єднуються страхом перед революцією, і з величезними матеріальними ресурсами». А ось колишній амбасадор США в ООН, а нині старший науковець Американського інституту підприємництва Джон Болтон в опублікованій у «Лос Анджелес таймс» статті «Чавес як глобальна загроза» вважає, що перемога на парламентських виборах лише зміцнить авторитаризм у Венесуелі. «Венесуела з кожним днем все більше стає схожою на хрестоматійний приклад того, як країна може втратити політичну та економічну свободу», — пише Болтон.

Багато міжнародних експертів назвали венесуельські вибори тестом для Уго Чавеса. І це дійсно так! Адже на карту поставлено майбутнє його проекту за назвою «Боліваріанська революція». Ім’я засновника Венесуели й визволителя багатьох латиноамериканських країн від іспанського панування Симона Болівара в даному випадку має чисто символічне значення. Використовуючи ресурси від продажу нафти, Чавес намагається побудувати в країні не сучасний соціалізм західноєвропейського типу, а застарілий і дискредитований його радянський варіант кінця минулого сторіччя. Природно, що ця справа зустрічається з великими труднощами, та й спроба відродити авторитарне правління за прикладом своїх попередників викликає досить сильний опір. У цьому причина успіху опозиції.

У цих виборів був і важливий міжнародний аспект. Певний час тому в шерезі країн Латинської Америки почався в певному сенсі лівий поворот. Природно, що такий лідер як Уго Чавес спробував використати його для зміцнення своїх позицій. Тепер сусіди можуть засумніватися в міцності його влади з вельми неприємними наслідками, що випливають із цього факту. В Еквадорі та Болівії, де при владі перебувають ідеологічні друзі Чавеса, можливе повторення венесуельської ситуації. Там опозиція також захоче поставити заслін лівому повороту.

Зрозуміло, що венесуельський президент все це прекрасно розумів, тому зробив просто героїчні зусилля щодо мобілізації своїх виборців. У різних регіонах країни відбулися масові мітинги, кульмінацією яких став концерт на центральному майдані Каракаса. Влада мобілізувала тисячі агітаторів. «Наполегливо запрошуйте на вибори всіх, хто скористався нашими соціальними привілеями, але до останнього моменту не проявляв активності в підтримці боліваріанського уряду», — інструктував їх президент країни.

За тиждень до виборів влада Венесуели вирішила зробити дарунок небагатому населенню, оголосивши про початок масового продажу китайської побутової техніки — холодильників, пральних машин і кондиціонерів — зі знижкою до 60%, а також із можливістю кредиту та розстрочки. За підрахунками експертів, ця програма обійдеться венесуельському урядові в 72 млн.дол. Добре мати нафту, а в нас для підкупу виборців доводиться обмежуватися гречкою та борошном.

Напевно, через зайнятість виборчою кампанією Уго Чавес не встежив за розвитком подій у стосунках між братніми Венесуелі Білоруссю та Росією. У ефірі державного телебачення він заявив, що нещодавно дізнався про вибори в Білорусі й бажає переобрання її лідерові Олександрові Лукашенку. «Давай, хлопче, дій потужно, щоб твої опозиціонери не повернулися до влади. Ми у Венесуелі діятимемо так само. Нам потрібно зберегти незалежність і єдність», — звернувся Уго Чавес до свого колеги. Можливо, в Мінську це й сподобалося білоруському бацькові, але навряд чи порадувало Медведєва-Путіна. Ця помилка може дорого коштувати Уго Чавесові в майбутньому. Не захоче Росія посилати кораблі до далеких берегів, а ненависний американський флот — зовсім поруч.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати