Україну запрошують грати статиста
У міжнародній антитерористичній операції мають діяти наземні війська, метою яких є знищення терористичних угруповань, — заявив учора на зустрічі з пресою віце-президент Парламентської асамблеї НАТО, член фракції соціал-демократів у німецькому Бундестазi Маркус Меккель. Західна преса, до речі, вже повідомляла, що наземні підрозділи з країн-членів НАТО вже ведуть підготовку. Першими, за версією різних медіа, про свою готовність направити спецпідрозділи заявили Велика Британія та Німеччина. Бі-Бі-Сі передає навіть, посилаючися на «Франкфуртер Альгемайне», що канцлер Шредер переконаний у тому, що без проведення спільної наземної операції слова про цілковиту підтримку антитерористичної операції будуть пустим звуком.
При проведенні такої операції, вважає Меккель, необхідно не повторювати вже допущених помилок. Тобто не можна більше виходити з принципу «ворог мого ворога — мій друг», згідно з яким США сприяли посиленню Талібану, і залишити цілий регіон, а не тільки Афганістан, наодинці з його проблемами. Для Меккеля аксіомою є те, що Сполучені Штати теж не повинні залишатися наодинці в боротьбі проти тероризму, але свою значну роль у процесі повинна зіграти ООН. Депутат Бундестагу переконаний, що координація зусиль США з ООН стала певним уроком, який Сполучені Штати вивчили після трагедії 11 вересня. Добрим знаком він вважає те, що США почали сплачувати борги перед ООН.
Участі України в міжнародній операції, як відповів Меккель на запитання «Дня», не очікується — крім надання повітряного простору (за останніми даними, ним уже скористалося 110 літаків американської військово-транспортної авіації). Україна, продовжив німецький депутат, як і інші країни, могла б бути корисною у процесі відрізання терористичних організацій від фінансових джерел їхнього існування. Країна, де велика питома вага тіньової економіки, викликає ризики, стверджує Меккель. І реформи в цій галузі прямо, на його думку, пов’язані з політичною безпекою у Європі.
Що ж стосується можливої участі України в створенні європейських сил швидкого реагування — то, за його словами, тут ідеться про звернення до всіх європейських країн про участь в разі виникнення конкретної кризової ситуації. Оскільки Сполучені Штати після 11-го вересня змушені більше опікуватися глобальними проблемами, такі звернення в майбутньому не виключаються. Але рішення прийматимуть країни-члени Європейського Союзу, об’єднані спільною безпековою політикою. Всі інші — просто можуть бути запрошеними.
Меккель при цьому не виключив і можливості підключення України до розв’язання проблеми дефіциту військово- транспортних засобів у європейських країнах. Проте він не відповів прямо на запитання — чи можлива реанімація співпраці за проектом створення транспортного літака на базі Ан-70, який було благополучно поховано під слова про виключну важливість для європейської безпеки співробітництва з Україною.
Роль і місце України в європейських процесах, стан її відносин з НАТО залежать передусім від неї самої, сказав Меккель українській пресі. Від того, як пройдуть політичні, економічні, соціальні, військові реформи, наскільки Україна буде здатною відповідати європейським стандартам. Усе це, переконаний він, є питаннями європейської безпеки.
У той же час він наголосив на тому, що Росія має надзвичайно важливе значення для європейської безпеки. Але при цьому він, підкресливши, що його уряд цієї думки не поділяє, висловився за те, щоб балтійські держави стали членами НАТО. Тоді як, на його думку, для Румунії та Болгарії час до вступу ще не настав.