«Уточнення позицій»
Буш вважає Медведєва «тямущим парубком»
Учора в рамках саміту G8 в Японії відбулася перша зустріч між президентами США та Росії Джорджем Бушем і Дмитром Медведєвим. На думку спостерігачів, ця зустріч була цікавою. «Один президент лише прийшов, а інший йде. Тому потрібно чекати, що відбувається взаємне ознайомлення й уточнення позицій». Так прокоментував «Дню» зустріч президентів експерт московського Центру Карнегі Микола ПЕТРОВ.
Варто зазначити, що цього разу американський президент не «ліз у душу» російського президента, на відміну від знайомства з Володимиром Путіним. Напевно, багато хто пам’ятає слова Буша про те, що він подивився в «очі президента РФ Володимира Путіна і побачив у них душу». «Я збираюся сидіти тут і займатися психологічним аналізом цього парубка», — цитують ЗМІ слова Буша.
Проте після зустрічі з Медведєвим у Хоккайдо він поділився з журналістами думкою про російського президента, назвавши його «зручним» співрозмовником і «тямущим парубком». «Дмитро — розумний парубок. Він добре знайомий з питаннями зовнішньої політики. Іноді політики кажуть одне, а мають на увазі інше. Мені приємно, що, коли Дмитро каже щось, він це й має на увазі, навіть якщо ми не погоджуємося».
Російський президент також похвалив свого колегу. «З Джорджем працювати комфортно. Сподіваюся, так буде і з тими, хто прийде на зміну нинішній адміністрації», — підкреслив Медведєв.
Разом із тим російський президент виявляв характерну для його попередника твердість, висловивши негативне ставлення до переговорів Америки з Литвою про розміщення баз ракет-перехоплювачів (інформація про це вже просочилася в пресу) і заявив, що це неприйнятне для Росії.
«Є питання щодо яких ми рухаємося вперед — Іран, Північна Корея. А є питання щодо яких ми завмерли — наприклад, ПРО, європейська проблематика. Але при бажанні в нас є можливість домовитися щодо цих тем», — зазначив російський президент. За його словами, Росія «всіляко стимулюватиме діалог із Тегераном і чекає відповідних сигналів від керівництва цієї країни».
Президент США у відповідь заявив, розраховує, що встигне спільно з Росією переконати Іран відмовитися від створення ядерної зброї до кінця терміну своїх повноважень. «Я через шість місяців йду, — повідомив Буш. — Але ми можемо встигнути домовитися щодо Ірану, щоб він відмовився від ядерної зброї», — заявив американський лідер.
Експерт Центру Карнегі вважає малореальним досягнення зсувів в іранському досьє. На думку Петрова, Медведєв не самостійний і поки що не виступає зі своїми власними зовнішньополітичними ініціативами. Головний редактор журналу «Росія в глобальній політиці» Федір Лук’янов в інтерв’ю Агентству Франс- прес також зазначив, що Дмитро Медведєв не висуватиме в ході цього саміту великих ініціатив, особливо щодо відносин із США. «Для Росії немає сенсу зараз вести серйозні переговори з Бушем. Увесь світ чекає зараз на прихід майбутньої адміністрації», — підкреслив він. Разом із тим, як зазначив в інтерв’ю Агентству Франс-прес заступник директора московського Центру Карнегі Дмитро Тренін, після недавнього саміту ЄС — Росія Медведєв «відверто хоче створити враження, що він є головним у сфері зовнішньої політики і Путін згодний із цим».
Коментуючи результати переговорів Буша і Медведєва, помічник російського президента Сергій Приходько сказав журналістам, що зустріч «носила доброзичливий і конструктивний, хоча часом і критичний характер». За його словами, хоч Буш на відміну від Медведєва закінчує свою кар’єру президента цього року, однак «загальний баланс російсько-американських відносин» залишився позитивним, що відображає дух декларації, підписаної ще президентами Володимиром Путіним і Бушем у Сочі в квітні цього року.
Приходько також повідомив, що з боку США поки що не надійшло позитивної реакції на ініціативу російського президента розробити договір про безпеку в Європі. «Президент Росії підтвердив готовність до консультацій із російської ініціативи розробки договору про європейську безпеку, який у комплексі вирішував би питання неподільності безпеки й проблеми контролю над озброєннями. Конкретної реакції з американського боку поки що не надійшло, але для нас важливо, що ця ініціатива не відкидається, сподіваємося почути й позитивну реакцію», — заявив помічник російського президента.
За його словами, Медведєв інформував Буша про те, як пройшла його остання розмова з президентом Грузії Михаїлом Саакашвілі. Вони зустрічалися у вихідні на заходах, присвячених десятиріччю столиці Казахстану Астани. «Росія налаштована на нормалізацію відносин із Грузією, однак ми поки що не бачимо досить волі з боку Грузії, направленої на це», — заявив Приходько.
Особливий інтерес викликає зустріч президента Росії та прем’єр-міністра Великої Британії Гордона Брауна. Передбачається, що під час цієї зустрічі сторони обговорять низку проблем, що нагромадилися у відносинах двох країн останнім часом. Йдеться про справу Литвиненка, проблеми Британської ради в Росії і суперечки російських та британських акціонерів спільної компанії ТНК-ВР.
Як повідомив журналістам Приходько, російський лідер запропонував, передусім, зосередитися на перспективах виведення російсько-британських відносин на нормальний рівень. «А точніше — за відновлення того рівня, що існував кілька років тому», — повідомив він журналістам.
За його словами, у ході бесіди «сторони не обійшли жоден із гострих моментів у політичній і гуманітарній сферах, які позначаються на нинішньому характері політичного діалогу з Лондоном». Ця розмова була анонсована як спроба зламати лід дипломатичних британо-російських відносин, що останнім часом значно погіршилися.
Перед початком зустрічі обидва лідери потиснули один одному руки і з усмішкою позували перед фотокамерами. Медведєв почав свою промову із заяви про те, що в двох країн «величезний потенціал» для розвитку відносин, незважаючи на те, що існують і певні проблеми.
Браун також заявив, що планує підняти проблеми двосторонніх відносин, що залишаються невирішеними. «Я з нетерпінням чекаю подальшого розвитку й конструктивного налагодження нашого діалогу», — зазначив британський прем’єр.
Разом із тим він нагадав, що Росія та Велика Британія «працюють спільно над такими проблемами, як близькосхідне урегулювання, спільно з іншими країнами працюють над урегулюванням іранської ситуації». Браун привітав Медведєва з дебютом на саміті «Великої Вісімки», нагадавши, що він сам також уперше бере участь у цьому заході.