Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Узбецька відповідь Соросу

29 січня, 00:00

Грузинська «революція троянд», не останню роль в якій відіграли міжнародні неурядові організації, схоже, примусила владу Узбекистану взятися за регулювання діяльності аналогічних структур на своїй території. У вівторок узбецьке зовнішньополітичне відомство направило представництвам міжнародних неурядових організацій повідомлення про необхідність пройти до 1 березня поточного року державну реєстрацію в міністерстві юстиції.

У зверненні зо внішньополітичного відомства, наданому «Дню» Посольством Узбекистану в Україні, вказано, що згідно із законом «Про недержавні некомерційні організації» від 14 квітня 1999 року «представництва, філіали іноземних недержавних некомерційних організацій, які діють у республіці, реєструються в міністерстві юстиції Узбекистану». При цьому досі представництва міжнародних громадських організацій реєструвалися лише в міністерстві закордонних справ Узбекистану, зазначає «Независимая газета». Тепер же зовнішньополітичне відомство уповноважене реєструвати тільки дипломатичні місії. Однак представникам міжнародного «третього сектору» все одно доведеться звертатися до МЗС. Саме там вони повинні пройти персональну акредитацію. «Надання імунітету та привілеїв співробітникам організації здійснюватиме міністерство закордонних справ після її реєстрації в мін’юсті республіки». Прес- секретар міністра закордонних справ Узбекистану Ільхом Закіров особливо наголосив, що «держава забезпечить дотримання прав і законних інтересів недержавних некомерційних організацій, створить їм рівні правові можливості для участі в суспільному житті», повідомляє РІА «Новости».

До списку на перереєстрацію потрапили інститут «Відкрите суспільство» Джорджа Сороса, підтримуваний владою США Національний демократичний інститут, Міжнародний республіканський інститут, правозахисні організації. Як пише газета «Гардіан», Вашингтон вже заявив, що новий порядок реєстрації порушує двосторонню угоду від 1994 року про організації, підтримувані урядом США в Узбекистані. З’явилася інформація про те, що держдепартамент має намір рекомендувати американському уряду припинити фінансову допомогу Ташкенту. Таким чином Сполучені Штати, які мають на території Узбекистану військові бази, опинилися в непростому становищі.

Як зазначають експерти, повторення грузинських подій в Узбекистані неможливе з цілого ряду причин, у тому числі через відсутність у країні сильних опозиційних організацій, особливості роботи преси й абсолютно інший стиль політичної боротьби в середньоазіатських республіках. Ісламська опозиція в Узбекистані ніяк не може розраховувати на підтримку Сполучених Штатів. Отже заходи, які здійснює узбецька влада стосовно міжнародних неурядових організацій, носять превентивний характер. Проте вони здатні ускладнити відносини Ташкента з Вашингтоном — адже захист прав людини та розвиток громадянського суспільства в різних країнах світу Сполучені Штати згадують серед своїх зовнішньополітичних цілей так само часто, як і боротьбу з терором, завдяки якій в Узбекистані з’явилися американські військові.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати