Перейти до основного вмісту

Відень ставить ультиматум Празі

31 серпня, 00:00

Відень вперше з часів розпаду соціалістичної системи фактично перейшов на мову ультиматумів щодо своєї сусідки — Чехії. Австрія пригрозила у вівторок заблокувати вступ Чехії до Європейського Союзу, якщо Прага цього року введе в дію атомну електростанцію в Темеліні на півдні країни. Федеральний канцлер Австрії Вольфганг Шюссель заявив, «якщо чеська сторона не виконає справедливої вимоги (тобто вводитиме в дію АЕС), то це, звісно, не залишиться без наслідків». Одним з цих наслідків, як прозоро натякнув Шюссель, може стати те, що Австрія не підпише енергетичну хартію під час переговорів Чеської республіки про членство в ЄС. При цьому австрійський канцлер посилався на европейські стандарти безпеки і охорони довкілля.

Реакція чеської сторони, яка сприйняла слова Шюсселя як погрозу Австрії застосувати вето на вступ Чехії до ЄС, була негайною. Речник Темелінської АЕС Мілан Небешар заявив, що австрійські критики «ведуть істеричну і демагогічну кампанію» проти АЕС, яка розташована поблизу кордонів з Австрією та Німеччиною. Небешар зазначив, що на відміну від Німеччини, яка підійшла до цієї ядерної проблеми без емоцій, на основі фактів і досвіду, Австрія реагує «на основі напівправди чи відвертої брехні».

Тим часом австрійські праві порушують ще одну больову точку у чесько-австрійських відносинах. Міністр оборони Австрії Герберт Шайбнер, член партії Свободи, повторив заяву колишнього лідера цієї партії Йорга Хайдера, що вступ Чеської республіки до ЄС «не буде можливим», якщо ця країни спершу не скасує закони, підписані 1945 року колишнім президентом Чехословаччини Едвардом Бенешем. Мова йде про закони, які передбачали переселення етнічних німців із території чеських Судет у 40-х роках.

Один із лідерів Народної партії, яка входить до урядової коаліції, Андреас Коль рішуче засудив вимоги партнерів по коаліції. Наразі від заяви Хайдера дістанціювалися голова Народної партії, канцлер Вольфганг Шюссель і міністр закордонних справ Беніта Ферерро-Вальдер, представниця народників. До речі, ультраправі мають подібні претензії і до Словенії. Антифашистське віче національного визволення Югославії, до складу якої входила й Словенія, ухвалила закон про відселення німців ще 1943 року.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати