«Вісь зла» розширюється
«Вісь зла», до якої президент США Джордж Буш зарахував Північну Корею, Іран та Ірак, поповнилася трьома новими країнами. Заступник держсекретаря США Джон Болтон звинуватив Кубу, Лівію та Сирію в тому, що вони намагаються отримати у своє розпорядження засоби масового знищення. Жодних конкретних доказів при цьому названо не було, як і в посланні Буша в лютому.
«Америка повна рішучості перешкодити наступній хвилі терору», заявив Джон Болтон у «Херітідж Фаундейшн» у виступі, названому «За межами вісі зла». Болтон попередив, що США «триматимуть на прицілі» держави, які не відмовляться від зброї масового знищення і не відмежуються від тероризму. «За межами» першою було згадано Кубу з її незмінним лідером Фіделем Кастро. Уперше підозри щодо розробок бактеріологічної зброї на Острові Свободи були висловлені ще в 1998 році, коли при владі в США був Білл Клінтон. Але зараз йшлося вже про звинувачення — Джон Болтон заявив, що Куба постачає до «інших некерованих країн» технології, які можна використовувати для виробництва бактеріологічної зброї. При цьому американці керуються передусім переліком країн, які останнім часом відвідав команданте — Іран, Сирію та Лівію. Пригадують незламному кубинцеві і його слова п’ятирічної давнини, коли Фідель Кастро порівняв Сполучені Штати з драконом, а невелику Кубу з ягням. Як тільки лихий дракон спробує з’їсти ягнятко, то проковтне лише отруту, пригрозив колись кубинський лідер. Пiд отрутою американцi й розгледiли бактерiологiчну зброю. Кубинці усі подібні припущення відкидають. Луїс Фернандес, речник Відділу кубинских інтересів у Вашингтоні, заявив, що все сказане Болтоном «велика брехня і великий наклеп». На його думку, американці переслідують мету охрестити терористичною ще й Кубу, аби якимось чином виправдати свою жорстку політику. У такий спосіб, повідомив Фернандес «Нью-Йорк Таймс», Вашингтон намагається утримати над островом і надалі торговельне ембарго.
Наступною було згадано Лівію, яка, за словами Болтона, досі намагається отримати ядерну, хімічну та бактеріологічну зброю. Це при тому, що в 1998 році лівійці поставили свій підпис під конвенцією про заборону бактеріологічної зброї. Американський політик також висловив занепокоєння, що створює «інфраструктуру» для хімічної зброї й Сирія. Про застосуваня сили щодо цих країн представник Держдепу не говорив, але підкреслив, що США й надалі продовжуватимуть викривати поширювачів зброї масового знищення і разом із іншими країнами намагатимуться стати на заваді торгівлі нею.
Штати налякали як своїх ворогів, так і своїх союзників, — так оцінили аналітики лютневе звернення до нації Джорджа Буша. Подейкують, що саме в результаті світової критики тих днів позбавився своєї посади президентський спічрайтер, якому й прийшла до голови ідея про «вісь зла». Заява Джона Болтона поки що залишається поза полем уваги світових лідерів.