Війна проти талібів розпочалася. Поки що фінансова

Після заяви посла Талібану в Ісламабаді Абдул Саляма Заїфа про те, що талібам відоме місцезнаходження Осами бен Ладена, якого вони, як пише газета «Ньюз», «захищають, але не контролюють», Вашингтон стверджує, що режим талібів на чолі з муллою Омаром не може більше правити Афганістаном. «Якщо таліби й надалі підтримуватимуть організаторів терактів, постане питання про доречність їхнього перебування при владі», — сказав голова канцелярії Білого дому Ендрю Кард, передає Бі-Бі-Сі. США вимагають від Кабула видачі не тільки бен Ладена, але й усіх членів його терористичної організації «Аль Каїда». Генеральний прокурор США Джон Ешкрофт попередив американців, що слід очікувати нових терактів.
Поки діти тих, хто воював у В’єтнамі, готуються битися в Афганістані, учасники антивоєнної демонстрації в Брюсселі вийшли під гаслом пацифістів часів в’єтнамської кампанії: «Займайтеся коханням, а не війною». Подібні виступи минулих вихідних відбулися й у Нью- Йорку та Вашингтоні. Однак антивоєнний рух можна назвати масовим хіба що за його географією. На вулиці Женеви вийшли дві з половиною тисячі чоловік, у Амстердамі зібралися 5 тисяч демонстрантів, стільки ж людей мітингували в Барселоні, тисяча греків вийшли на центральну площу Афін.
Союзники США розпочали наступ на терористів з фінансової війни. Уряд Великої Британії заморозив майже 60 мільйонів фунтів стерлінгів на банківських рахунках, які можуть бути пов’язані з режимом талібів. Частину коштів, як повідомляє Бі-Бі-Сі, було заморожено ще до терористичних атак на США. Найближчими днями Лондон прийме нове антитерористичне законодавство; передбачається посилити суворість законів, що регулюють надання емігрантам статусу біженців, пришвидшити процес екстрадиції підозрюваних у терористичній діяльності й посилити контроль за діяльністю пунктів обміну валюти. Саме в останніх, вважають експерти британського уряду, терористи й наркоторгівці відмивають свої гроші. Через обмінники iз Великої Британії щороку уходять майже 4 мільярди фунтів. Значна частина цих грошей перепадає міжнародним злочинцям.
Намагання США відрізати канали фінансування терористів підтримали, зокрема, Австралія, Філіппіни, Італія, ОАЕ. Бахрейн і Кувейт ухвалили заморозити рахунки приватних осіб, підозрюваних у зв’язках з терористами. У Кувейті, до того ж, створено комітет, що забезпечуватиме прозорість переводів фінансових коштів за кордон, а також прийнято рішення перевірити діяльність релігійних та благодійних організацій та коштів, що вони витрачають. Кувейтські ЗМІ повідомляють, що майже 100 організацій в країні збирали кошти та благодійні внески незаконно, i, можливо, частина з них переправлялася талібам.
Талібан наразі намагається використати як політичних заручників заарештованих на території Афганістану іноземців. В неділю в Кабулі поновлено судові слухання у справі восьми співробітників благодійних організацій iз США, Німеччини та Австралії, яких звинувачують у спробах навернення афганців до християнства. Цей суд було відкладено у зв’язку з терактами в США. У випадку з журналісткою британської газети «Санді експресс» Івон Рідлі, затриманою в Афганістані минулої п’ятниці, згідно з повідомленнями контрольованої талібами преси, за незаконне перебування на території країни, режим мулли Омара поки намагається довести світові свою гуманність та готовність до діалогу. Афганські ЗМІ повідомляють, що жінку утримують в гарних умовах — у звичайному будинку, а не у в’язниці — вона отримує нормальну їжу, чистий одяг та цигарки. Згідно з повідомленням інформаційного агентства Афган ісламік прес, речник Талібів заявив, що журналістка зможе залишити Афганістан, якщо буде доведено, що вона не займалася шпигунською діяльністю. Головний редактор «Санді експрес» визнав, що Рідлі проникла на територію Афганістану незаконно і мала на те санкцію від своєї газети. Представництво міністерства закордонних справ Великої Британії повідомило, що зараз дипломати ведуть iз талібами переговори про долю Івон Рідлі, яка в разі початку каральної операції Талібану разом з іншими іноземцями в Афганістані може з заарештованої перетворитися на військову полонянку.