Перейти до основного вмісту

Внутрішня політика б’є по зовнішній

Криза у владі викликала міжнародний резонанс
07 вересня, 00:00

«Оптимізація графіку робочих поїздок». Так учора пояснила причину скасування візиту до Польщі Президента Віктора Ющенка прес-секретар глави держави Ірина Геращенко. Щоправда, таке пояснення не стільки розвіяло будь-які підозри щодо справжніх мотивів президентського рішення, скільки підняло додаткові запитання. А з чим пов’язана така оптимізація?

Поїздка Віктора Ющенка планувалася на 9 вересня для участі в XV Економічному форумі в польській Криниці-Гурській. Ірина Геращенко повідомила, що Україну на ньому представлятиме «член команди Президента — прем’єр-міністр Юлія Тимошенко». Прес-секретар також додала, що польська сторона з розумінням поставилася до такого рішення Віктора Ющенка, зокрема, з урахуванням запланованого на осінь візиту до Києва Олександра Квасневського. Як підкреслила Ірина Геращенко, рішення про скасування візиту було прийнято у понеділок вранці, повідомив учора Інтерфакс-Україна.

Наголос на «часових рамках» прийняття рішення має неабияке значення, оскільки скасування президентського візиту в експертних колах одразу пов’язали з останніми внутрішньополітичними перипетіями в Україні. Зокрема — відставкою держсекретаря, а також наступними скандальними прес-конференціями відставника Олександра Зінченка і секретаря РНБОУ Петра Порошенка. Можна, звісно, припустити, що, оскільки рішення про скасування поїздки до Польщі було прийнято до викривальної промови пана Зінченка, то між цими фактами немає жодного зв’язку. Однак важко повірити в те, що Віктор Ющенко не здогадувався про зміст виступу Олександра Зінченка. Крім того, вже в понеділок уранці було зрозуміло, що перша гучна відставка в новій владі створить не найпривабливіший антураж для перебування глави держави в закордонному оточенні. Адже Віктор Ющенко мав знову доносити до відома світу черговий «месидж» про сприятливі умови для ведення бізнесу в державі і, вочевидь, про злагодженість дій нової влади, яка би мала гарантувати захист інвестицій. Із єдністю у владі якраз не склалося...

Пояснення прес-секретаря про «оптимізацію робочого графіку», звісно, має свій резон. Якби не останні внутрішньополітичні проблеми, то, можливо, в цю причину й повірили б. По-перше, Віктор Ющенко і без того часто бачиться зі своїм польським колегою (згадати хоча б недавню зустріч в «Артеку», або ж минулотижневі святкування у Гданську). По- друге, політичні опоненти вже неодноразово закидали Віктору Ющенку надмірне відвідування закордону, що, на думку таких критиків, нібито відволікає керівника від діяльності в самій країні. (Щоправда, з такими зауваженнями можна ще посперечатися. Державі, яка упродовж останніх років перебувала у фактичній міжнародній ізоляції, закордонні візити були надзвичайно необхідні. Інша річ — наскільки ефективними вони виявилися).

Звісно, в самому скасуванні візиту немає жодної проблеми у тому розумінні, що навряд чи воно позначиться на відносинах України і Польщі. Це зовсім iнша ситуація, коли, приміром, у свій час приїзд до України скасував Олександр Квасневський, коли Київ і Варшава не дійшли спільної думки щодо відкриття Цвинтаря орлят у Львові. Однак рішення Віктора Ющенка, спричинене, швидше за все, складнощами у владі, матиме набагато ширший негативний ефект, оскільки стане причиною для чергових критичних коментарів щодо непорозумінь у «помаранчевій владі». Тим більше, що такої критики і досі не бракувало в західній пресі. Не варто забувати, що існують і «зацікавлені» сторони в тому, щоб в Україні було не все гаразд. Останні зауваження Володимира Путіна щодо післяреволюційної України свідчать якраз про це. Зокрема, під час недавньої зустрічі з іноземними журналістами, повідомляє вчорашня британська газета «Гардіан», президент Росії «доволі злісно» висловлювався щодо подій у колишніх радянських республіках. Із приводу відставки Олександра Зінченка Володимир Путін зазначив: «Він (екс- держсекретар України. — Ред. ) сказав, що там корупція процвітає і оточення нового президента почало самозбагачуватися. Ми про це говорили раніше і ніхто не хотів нас слухати».

«День» звернувся за коментарем до безпосереднього учасника польського форуму у Криниці, експерта Центру східних досліджень Анни ГУРСЬКОЇ із запитанням: як у Польщі розцінили скасування візиту Віктора Ющенка?

КОМЕНТАР

Анна ГУРСЬКА , Центр східних досліджень, (Варшава):

— Мені здається, що основною причиною стали обставини, які склалися в самій Україні. Складається враження, що скасування візиту до Польщі пов’язано не лише з відставкою Зінченка, а з комплексом інших труднощів усередині України. Я не виключаю, що нинішні проблеми у внутрішній політиці України можуть погіршити і без того вже не таке добре бачення подій, що відбуваються після зміни влади. Сигнали перестороги з цього приводу в західній пресі з’явилися ще кілька місяців тому. Вони стосувалися того, що внутрішня політика України не відповідає тим деклараціям, які Президент виголосив відразу після своєї інавгурації. Сьогодні, вочевидь, ми можемо спостерігати публічний вияв тих проблем, про які йшла мова вже досить давно, а саме коли йшлося про відсутність єдності в новій владі, про відсутність команди. Це вже не кулуарна гра, яку можна спростувати. Усе вийшло на поверхню. Коли політики спробували працювати не за негативною програмою «проти Кучми», а за позитивною — задля розбудови України — почалися проблеми, ми побачили різні інтереси, неможливість політиків працювати в одній команді.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати