Володимир ШКIДЧЕНКО: Військова техніка в Україні створюється за стандартами НАТО
Порядок денний засідання Комісії Україна — НАТО на рівні міністрів оборони в Брюсселі був дещо скромнішим, аніж зустріч міністрів країн НАТО з російським колегою. Тут ішлося передусім про військову реформу в Україні, просування в якій вважається необхідною умовою для поглиблення співробітництва між НАТО та Україною. Для міністра оборони України Володимира Шкідченка засідання стало першою публічною появою за кордоном у новій якості. Щоправда, ніколи не було секретом, що Шкідченка на Заході сприймали набагато краще, аніж його попередника. І не дивно. Новий український міністр виступив англійською, що все ще є рідкісним випадком для колишнього СРСР. І не стільки говорив при цьому банальні фрази про успішне просування військової реформи, скільки наводив конкретику. На запитання, як конкретно вирішуються питання технічної стандартизації, відповідності української військової техніки стандартам НАТО, і чи буде модернізація вже існуючої техніки або буде будуватись нова, Володимир Шкідченко відповів:
— Експертна група Міністерства оборони України завершує вивчення документації щодо стандартизації військової техніки НАТО. Ця документація була надана Україні керівництвом Альянсу. Але разом з тим хочу зазначити, що нова військова техніка в Україні будується вже з урахуванням стандартів НАТО. Приміром, Харківське військове підприємство ім. Малишева будує гармати до танків «Т-82» за натівським калібром 120 мм. У танковій та авіапромисловості Україна також керується стандартами НАТО.
– У ході реформування Збройних сил України чимало військовослужбовців залишать армію. Яким буде їхнє подальше соціальне забезпечення?
– Міністерство оборони займається цим питанням, але нагадаю, що в Україні є відповідна Рада, яку очолює пан Шикалов, і він безпосередньо займається проблемою соціального забезпечення військовослужбовців, звільнених у запас. Нещодавно ця Рада набула державного статусу.
– Чи не плануєте ви скористатися досвідом балтійських країн, Грузії тощо, задіювати в міжнародних навчаннях за програмою Партнерства заради миру більше курсантів військових училищ, аніж звичайних солдатів строкової служби, котрим після звільнення в запас нікому буде передати набутий досвід?
– Безумовно, в задіянні курсантів- професіоналів у навчаннях за програмою ПЗМ сенс є, і ми це вже розпочали робити. Приміром у нещодавних спільних навчаннях, які відбувались у Великій Британії, у складі роти аеромобільної бригади був взвод курсантів Одеського інституту Сухопутних військ. Отже, ми робимо це.
– Які роди військ зазнають найбільшого скорочення під час реформування Збройних сил України?
– Я не ставив би так запитання щодо скорочення, я зробив би акцент на слові «реформування». Всі чотири роди збройних сил (повітряні, морські, наземні і протиповітряні) підлягатимуть цьому реформуванню, але програмою передбачено створення нового виду збройних сил на основі Військово-повітряних сил і сил Протиповітряної оборони. Тому можна сказати, що здебільшого реформування торкнеться саме цих двох видів збройних сил.