Вранці — вибори, ввечері — НАТО?
Громадські організації обіцяють боротися з популізмомЯкби завтра влада вирішила провести референдум щодо вступу України до НАТО, то його підтримали б тільки 30% українського населення. Цього, звичайно, недостатньо для здійснення такого кроку. На сьогодні менше 7% українських громадян достатньо поінформовані про стан та розвиток Альянсу.
На круглому столі, організованому Фондом «Демократичні ініціативи» та Громадською лігою Україна — НАТО, директор фонду Ілько Кучерів зазначив: «Переважна більшість населення сприймає НАТО в негативному світлі й зовсім нічого не знає про переваги, які могла б отримати держава та вони особисто після вступу України до Північноатлантичного альянсу». Нагадаємо, що це одна з найстаріших міжнародних військово-політичних організацій, до якої входять 26 країн-членів, і наші найближчі сусіди також — Угорщина, Румунія, Словаччина, Польща.
Фонд «Демократичні ініціативи» провів нещодавно опитування 60 експертів — народних депутатів України, представників українських громадських організацій, журналістів, аналітиків, соціологів, політологів. Головний підсумок опитування — одностайна згода експертів у тому, що сьогодні навіть не є доцільним вести дискусію щодо вступу України до НАТО. На їхню думку, приєднання до Альянсу повністю відповідає національним інтересам України.
На жаль, відзначають експерти, в українському суспільстві сформувалося певне упереджене ставлення до цієї організації, яке культивується опонентами євроатлантичної інтеграції України. Серед основних стереотипів: «НАТО — агресивний блок», «вступ не по кишені Україні», «зіпсуються відносини з Росією». Експерти впевнені, що кожен із цих аргументів не більше, ніж міф, який легко зруйнувати, розглянувши його детальніше.
«Основний тягар лікнепу щодо НАТО повинні взяти на себе громадські організації», — заявив голова Координаційної ради Громадської ліги Україна — НАТО Олег Кокошинський. Він повідомив про плани організувати регіональний форум, аби «налагодити діалог між тими, хто підтримує або не підтримує ідею вступу до НАТО чи ще не визначився». Також розробляються просвітницькі програми для вчителів, школярів, студентів.
Велику надію на громадські організації покладає Світлана Лі, начальник Управління європейської та євроатлантичної інтеграції Держкомтелерадіо. Вона вважає, що ця ініціатива могла б стати поштовхом для активнішої державної підтримки. «Кілька років тому було створено Державну раду з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, яка приймала рішення, ухвалювала державні програми, видавала укази та постанови. Разом із громадськими організаціями навіть було створено недержавну програму інформування населення, проте великою мірою всі заходи залишаються тільки на папері через відсутність фінансування», — розповіла пані Лі.
Згідно з результатами опитування, експерти вважають попередню інформаційну кампанію неефективною. Найбільшим недоліком директор міжнародних програм Центру політичних і економічних досліджень ім. Разумкова Валерій Чалий вважає «відсутність аналітичних розробок і програм на телебаченні, радіо, у пресі». «При цьому бажаність членства в НАТО декларується керівництвом країни в Брюсселі та Вашингтоні, проте ці прагнення замовчуються в Україні», — зазначають експерти. Враховуючи особливості ситуації в Україні, деякі експерти вважають, що дана інформаційна кампанія не може бути успішною під час передвиборчих перегонів. «Політичні партії займатимуть популістську позицію, бо бояться про це говорити, аби не втратити рейтинг», — відзначив Валерій Чалий. Тому її варто розпочинати за часів стабільнішої ситуації в країні. Розпочати цю роботу збираються наступного року. У Громадській лізі Україна — НАТО вважають, що це має бути тривала інформаційна кампанія, розрахована на кілька етапів.
По-перше, велика вага надається проведенню в 2006 році саміту НАТО, на якому б могли бути прийняті історичні рішення. Зміни в системі прийняття рішень організації та форматі фінансування під проводом НАТО могли б цілком його реформувати і він постав би з цілком новим обличчям. Наступний етап кампанії розпочнеться одразу після закінчення саміту 2006 року й триватиме до кінця 2007 року, коли Україна має перейти до плану дій щодо набуття членства в Північноатлантичному альянсі.
Не в останню чергу організатори інформаційно-просвітницької кампанії враховуватимуть досвід країн останньої хвилі розширення НАТО, де була аналогічна з українською ситуація, й проводитимуть відповідні консультації та круглі столи. І хоча обставини в Україні дещо складніші, логічним завершенням вони бачать розгляд питання про вступ України до Альянсу на саміті НАТО в 2008 році.