«Всьому народу раптом захотілось плакати»
Про реакцію світу на пожежу в Нотр-Дам де ПаріПариж оговтується від масштабної пожежі, що в понеділок ввечері, на початку католицького Страсного тижня, охопила одну з найвеличніших старовинних пам’яток Франції — собор Нотр-Дам де Парі. Приголомшливі кадри, звичайно, вразили весь світ, адже на очах мільйонів людей руйнувалася історія сотень років. Втім, неабияк вразила всіх солідарність самих парижан у реакції на пожежу. ЗМІ по всьому світу публікують фото тисяч шокованих людей, які з обох боків Сени спостерігали за величезним полум’ям, що руйнувало їхню святиню, і роботою пожежників зі сльозами на очах, стоячи на колінах, співаючи церковні гімни, читаючи молитви й аплодуючи рятувальникам.
«НАЙГІРШОГО ВДАЛОСЯ УНИКНУТИ»
«Ми відбудуємо собор разом. Це, ймовірно, частина французької долі. Починаючи з завтрашнього дня буде започатковано національну схему пожертвувань, яка вийде за межі наших кордонів», — заявив президент Франції Еммануель Макрон, цитує його CNN. Він назвав подію «жахливою трагедією», але додав, що «найгіршого вдалося уникнути». «Нотр-Дам — це наша історія, це наша література, це наш образ. Це місце, де ми проживали наші найважливіші моменти — від війн до пандемій та визволень, — сказав глава держави і додав: — Ця історія — наша, і вона горить. І я знаю про смуток, який відчувають так багато наших французьких співвітчизників».
«У НАШІЙ ПРИРОДІ — СУМУВАТИ, АЛЕ ТАКОЖ У НАШІЙ ПРИРОДІ — ВІДБУДОВУВАТИСЯ ДЛЯ ЗАВТРАШНЬОГО ДНЯ»
Низка світових лідерів відреагували на жахливі події у французькій столиці словами співчуття до французького народу і президента Макрона.
Зокрема, президент США Дональд Трамп написав на Twitter: «Так жахливо спостерігати за великою пожежею в соборі Нотр-Дам у Парижі», — і дав пораду гасити пожежу з повітря за допомогою літаків. Пізніше він додав: «Боже, благослови народ Франції».
Американський екс-президент Барак Обама назвав Нотр-Дам одним із найбільших світових скарбів. «Ми думаємо про народ Франції у час вашої скорботи. У нашій природі — сумувати, коли ми бачимо, що втратили історію — але також у нашій природі — відбудовуватися для завтрашнього дня настільки сильними, наскільки це можливо», — написав він.
А колишній Держсекретар США і кандидат у президенти Гілларі Клінтон зазначила: «Нотр-Дам є символом нашої здатності, як людей, об’єднуватися заради вищої мети — будувати захоплюючі дух будівлі для богослужіння, що жодна людина не змогла би побудувати самостійно. Я бажаю Франції сил та спільної мети у час, коли вони сумують і відновлюються».
Речник канцлера Німеччини Штеффен Зайберт процитував слова Ангели Меркель: «Події в Парижі викликають глибоку печаль. Мені дуже жаль бачити ці жахливі зображення Нотр-Дам, символу Франції й нашої європейської культури — у вогні. Наші думки — з нашими французькими друзями».
Королева Великобританії Єлизавета II у заяві з цього приводу наголосила, що дуже засмучена побаченими зображеннями та «щиро захоплюється службами надзвичайної допомоги, які ризикували своїми життями, щоб спробувати врятувати важливу національну пам’ятку».
«Сьогодні ввечері мої думки — з народом Франції і з екстреними службами, які борються з жахливим полум’ям у соборі Нотр-Дам», — так відреагувала на новину прем’єр-міністр Великобританії Тереза Мей.
Президент України Петро Порошенко у повідомленні на Twitter висловив слова підтримки президентові Макрону і народу Франції, нагадавши, що ця пам’ятка особливо важлива і для українців. «Там відбувалися служби по Голодомору. У цьому соборі я брав участь в інтронізації Бориса Ґудзяка, який ставав Владикою греко-католиків», — відзначив він.
Генсек ООН Антоніу Гуттеріш зазначив, що «нажаханий» зображеннями із Парижа, й нагадав, що Нотр-Дам — «унікальний приклад світової спадщини, яка височіє ще з XIV ст.
«САМЕ СЕРЦЕ ФРАНЦІЇ ТА ДУША ЄВРОПИ БУЛИ РАПТОВО І ЗЛІСНО ВИРВАНІ»
«Пожежа в Нотр-Дам де Парі: «Вона вистояла перед нацистами, вона не ослабне і зараз», — під таким заголовком вийшла стаття на сайті видання Le Monde. ЗМІ нагадує слова з роману Віктора Гюго «Собор Паризької Богоматері», написаного 200 років тому, де описується сцена пожежі. «Словам Віктора Гюго — два століття, і вони промовили цим квітневим понеділком близько сьомої, Париж був нічим більше, ніж криком: «Нотр-Дам горить!» — ідеться у статті.
Випуск газети Le Figaro вийшов зі словами «Нотр-Дам де Парі. Катастрофа». «Пожежа, що заявила про себе в понеділок, у кінці дня, зруйнувала собор, внесений у світову спадщину людства. Перед цим видовищем спустошення свідчення солідарності та смутку стікаються з усього світу», — йдеться у повідомленні на першій сторінці.
«Франція прокинулася в цей вівторок, 16 квітня, з присмаком попелу на губах, ще приголомшена зображеннями безжалісної пожежі, що жорстко спустошила Нотр-Дам де Парі», — пише L’Obs.
Видання La Croix вийшло зі словами «Серце у попелі» на першій шпальті. «Паризький собор зайняв дуже особливе місце в колективній пам’яті — у Франції, Європі та світі. Найбільш відвідувана пам’ятка Європи пройшла через століття, війни та революції. Ми відзначали там весілля королів та похорони очільників держав. Це — один із найвеличніших символів готичного мистецтва. Віктор Гюго закарбував його в нашій уяві. Але всього цього не досить, щоб пояснити, чому всьому народу раптом захотілося плакати».
Газета Le Parisien вийшла зі словами: «Нотр-Дам сліз», — і на дев'яти шпальтах повідомила про перебіг подій, почуття парижан і світу, історію будівлі.
«Здається, що саме серце Франції та душа Європи були раптово і злісно вирвані. Пожежа, що пройшла через великі секції собору Нотр-Дам увечері понеділка, була актом сліпого та жахливого руйнування, яке викликає великий удар емоційного болю в усіх нас», — пише The Guardian. Видання нагадує, що в цьому соборі відбулися вінчання короля Генріха IV та імператора Наполеона, і саме тут під час служби було відзначено визволення Парижа 1944 року. «Біль для міста і нації буде величезним, резонансним і майже незбагненним. Нотр-Дам є втіленням французької столиці й самої Франції», — йдеться у статті.
«Собор Нотр-Дам може та повинен відродитися знову», — під таким заголовком вийшла редакційна стаття на The Telegraph. У ній зазначається, що у світі існує всього кілька споруд більш культових, аніж цей собор. «Пожежа, що розірвала величну будівлю, — це трагедія не лише для Франції, а й для всієї Європи», — йдеться в публікації.
У виданні Independent вийшла стаття «Собор Нотр-Дам: готичний шедевр, який сформував місто й еру». «Коли падав шпиль, здавалося, що падав сам світ. Парижани плакали на вулицях, справді — світ плакав… Це глибоко приголомшуюче бачити важливу історичну споруду охопленою полум’ям. 1992 року з Віндзорським палацом сталося подібне лихо, проте масштаб Нотр-Дам затьмарює його. Недарма ця велична будівля щодня приваблює понад 30 тис. відвідувачів», — ідеться в матеріалі.
«Падіння Нотр-Дам — це нищівний удар для Парижа і всього, що він представляє», — така стаття була опублікована на сайті The Washington Post. Автор називає Нотр-Дам «буквальним і символічним серцем Парижа, точкою, від якої відмірюються всі відстані у місті, і, здавалось би, вічним тлом французькій столиці».
Тим часом The New York Times пише, що Нотр-Дам — це символ краси та історії Парижа і що цей інцидент «ще більше засмутив місто, яке пережило тижні запеклих протестів.
Author
Наталія ПушкарукРубрика
День Планети