Перейти до основного вмісту

Випробування для Мексики

15 вересня, 00:00

Політична стабілізація, що намітилась після приходу до влади в Мексиці президента Вінсенте Фокса, нині наражається на небезпеку. Наркоторгівля стала серйозною проблемою цієї країни. Здавалося, що Мексика винесла все — землетруси, повстання й економічну паніку. Але сьогодні ця майже стомільйонна нація, можливо, стоїть перед найбільш важким викликом у своїй новітній історії — трансформація від однопартійного правління до багатопартійного має відбуватися одночасно з тим, коли наркокартелі одержали безпрецедентну владу. Наркобарони завжди шукали захисту в поліції та політичних діячів, але віднедавна їхні впливи почали сягати критичної межі, за якою існує можливість втрати державою контролю за підпорядкованою їй територією.

Те, що відбувається сьогодні в Мексиці, американські експерти визначають як «наркодемократію». Мексиканські наркоторгівці виступають організованою структурою, що спромоглася вписатися в навколишнє політичне середовище. А формування союзу між мексиканськими і колумбійськими картелями на узбережжі Флориди та Карибському узбережжі створило додаткові ринки.

Зростання впливів картелів стало можливим завдяки політичній моделі мексиканської держави, яку можна визначити як напівавторитарну політичну систему з унікальною сумішшю лібералізму та авторитаризму. Другою особливістю мексиканської політичної структури є корпоративний механізм, який регулює інтереси політичних і економічних груп впливу та інтереси самої держави на користь представників політичних еліт. Державне домінування є третьою структурною особливістю мексиканської політичної системи. Багато аналітиків порівнюють те, що відбувається в Мексиці, з тим, що мало місце в Росії після краху Радянського Союзу: коли злочинні угруповання, що контролювалися спецслужбами, підвищили свій статус до партнерів із законним бізнесом, стали спонсорами політиків та взяли під свій контроль певні сектори економіки.

В той час, як уряду іноді вдається дещо приборкати наркобаронів, сумнівно, що він буде здатен припинити наркопотік iз Мексики до США. Кордон між цими двома країнами, що становить 2100 миль, є транзитним маршрутом для постачання понад половини кокаїну, який споживається в Сполучених Штатах. Крім того, тільки в Лос- Анджелесі, за оцінками поліції, чисельність членів мексиканських вуличних банд сягає майже 41 тисячі.

Наркоторгівці екіпіровані не гірше поліції. Вони мають двосторонній зв’язок, прилади нічного бачення, бронежилети і володіють автоматичною зброєю. Часто контрабандистів захищають важкоозброєні мексиканські військові загони і поліція, які отримали чималу платню від торгівців наркотиками за незаконне відвантаження «товару» через кордон. Мексиканські поліцейські чини пов’язані не лише з контрабандою наркотиків, але й із численними інцидентами вимагання, хабарництва, грабежу, нападів і викрадень на кордоні. У деяких аналітиків не викликає сумніву, що мексиканські військові на кордоні керуються не з Мехіко, а наркокартелями.

Як застерігала минулого року американська газета The Miami Herald, «російська мафія поступово бере під свій контроль мексиканський наркобізнес». Про це говорять офіційні особи в Мексиці і США, а також ряд авторитетних експертів. Мексиканські наркокартелі використовують членів російських організованих злочинних угруповань та колишніх співробітників КДБ для контрабанди наркотиків у США, а також для посилення свого впливу в регіоні. Поява росіян у Мексиці пов’язана з глобалізацією організованої злочинності. Вперше бійці з російських «бригад» з’явилися у Колумбії і Мексиці на початку 90-х років, але зоряна година для них настала у 2002 році. Після арешту глави найбільшого мексиканського наркокартелю Бенджаміна Ареллано Фелікса, а також декількох десятків його помічників, картель став стрімко розпадатися. Саме тоді в осколки колись могутньої організації стали поступово проникати російські мафіозі. Для мексиканських картелів союз з росіянами може відкрити нові ринки контрабанди наркотичних речовин до США, Європи та колишніх країн Радянського Союзу. Навряд чи варто недооцінювати таку можливість, адже саме на пострадянському просторі російські мафіозі мають найбільш розгалужені, потужні і надійні зв’язки...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати